Giverny, skvost poblíž Paříže. Zde rozkvétají zahrady slavného impresionisty Claudea Moneta…

Reklama

Určitě na vás zapůsobí stejně magicky jako na návštěvníky z celého světa. V nádherných zahradách v Giverny budete kráčet v malířových stopách a objevíte tam zdroje inspirace pro jeho nejznámější obrazy.

Všechny barvy palety

Paleta světoznámého impresionisty sice hýřila těmi nejzářivějšími odstíny, ale záplava barev a vůní, která dodnes vládne v jeho zahradách, je přehluší a prostě vám vyrazí dech. Když Monet v roce 1880 venkovský dům v Giverny koupil, pozemky byly zpustlé a trvalo několik let usilovného zahradničení, než se mu podařilo je zkultivovat, osázet a proměnit ve kvetoucí oázu.  Umělec strávil v růžovém domě se sytě zelenými okenicemi pětatřicet let. Můžete si prohlédnout jak jeho ateliéry, tak obytné místnosti, v nichž s početnou rodinou žil. Když se podíváte z okna v prvním poschodí, rozprostřou se pod vámi pestrobarevné květinové koberce, jež omámí všechny smysly. 

Kvetoucí lekníny

Stejně rychle pak podlehnete půvabu proslulé vodní zahrady se záplavou leknínů pod japonským můstkem, který zdobí girlandy něžných vistárií.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2959″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

I když v Giverny všechno kvete od jara do podzimu, počátek léta tu bývá nejkrásnější. Množství květin a keřů, hýřících všemi tvary a barvami, se nedá spočítat, a když posedíte v loubí s popínavými růžemi nebo se zahledíte na lekníny, zachycené na tolika Monetových plátnech, pochopíte, proč malíř toto místo nade vše miloval.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2960″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Budete-li se pak vracet do Paříže přes nedaleký Vernon, určitě si toto půvabné městečko s velebnou katedrálou a hrázděnými domy prohlédněte. Pak můžete posedět v některém bistru či kavárničce nedaleko Seiny a završit nezapomenutelný výlet sklenkou dobrého francouzského vína.

                                      

Jak se tam dostanete

– Do Giverny se jede vlakem z pařížského nádraží Gare St. Lazare, směr Rouen. Monet je důvěrně znal a zachytil nádraží na několika svých obrazech. Vystoupíte ve Vernonu a přímo před nádražím je stanice autobusu, který vás odveze zhruba 5 kilometrů až ke vstupu do zahrad. 

– Ve Vernonu si též můžete půjčit kolo a projet se podél Seiny, kde jsou velmi pěkné a udržované trasy. 

– Do Giverny je lepší přijet raději hned po ránu, protože později sem dorazí davy turistů.  Vydáte-li se kousek zpátky ke kostelu, na tichém hřbitůvku uvidíte hrobku rodiny Monetových a Hoschedeových, z níž pocházela Monetova druhá žena Alice. 

 

Text a foto: Michaela Vaňková            

 

Komentáře