Ibiškový neboli sluneční ostrov, to je Rhodos

Reklama

Sluneční ostrov je nazýván, protože prý si ho oblíbil starořecký bůh slunce Hélios a obdařil ho svou věčnou září. 

Rhodos je čtvrtým největším řeckým ostrovem a kdysi tu stával jeden ze sedmi divů světa. Kolos rhodský, což byla bronzová Héliova socha vysoká přes 30 metrů, která zřejmě fungovala jako maják, v roce 226 před Kristem smetlo do moře zemětřesení. Trvalo však dvě tisíciletí, než ji co do velikosti přetrumfla socha Svobody v New Yorku. 

Chtěli ho mít všichni

Bronzový sluneční obr prý stával rozkročený nad starověkým přístavem Mandraki, v místech, kde uvidíte sochy jelena a laně na vysokých sloupech. Dnes tu kotví jachty a nadosah se rozprostírá Staré město chráněné mohutnými hradbami pevnosti sv. Mikuláše. O Rhodos, jak se jmenuje i hlavní město ostrova, byl mezi dobyvateli vždycky zájem. Po Peršanech, Římanech, Byzantincích a rytířích johanitského řádu (ti se později přesunuli na Maltu a stali se z nich maltézští rytíři) jej obsadili osmanští Turci a snažili se přinutit křesťanské obyvatelstvo, aby přijalo islám. Ani za čtyři sta let se jim to nepovedlo, ale zanechali po sobě řadu mešit a lázní. Odešli v roce 1912, ale nebyli poslední –  Rhodos okupovali ještě Italové a Němci za druhé světové války. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3403″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Křižovatka dějin

Pokud se tedy vydáte na jeden z nejkrásnějších ostrovů Řecka, jehož břehy omývají Egejské i Středozemní moře, historie vás bude provázet na každém kroku. Jsou zde úžasné antické vykopávky (Lindos, Kameiros), mohutné středověké hrady (Faraklos, Monolithos,  Kastelos) i pravoslavné kláštery. A ve vnitrozemí, kam míří všichni milovníci přírody, se ukrývá údolí Petaloudes, které je doslova poseté miliony vzácných motýlů. 

Zábava i romantika                                                               

Navýsost spokojeni však budou i ti, které mramor dávných soch a sloupů neláká, a na Rhodos míří hlavně kvůli lenošení a chytání bronzu. Protože ostrov má dostatek pramenité vody, je pokrytý zelení a záplavou pestrobarevných květů, zejména ibišků. Těmi prý ostrov obdařila sama bohyně lásky Afrodita. Zdejší pláže jsou opravdu nádherné a záleží jenom na vás, zda si pro svůj pobyt vyberete rušný sever či východ s velkými hotelovými komplexy, romantickými zálivy a táhlými plážemi, idylický jih, kde budete mít klid a moře jenom pro sebe, nebo větrný západ, kde jsou ideální podmínky pro surfování. Na ostrově zalitém sluncem prožijete chvíle, na něž budete dlouho vzpomínat. 

Rady a tipy na cestu

V sezoně od nás létají na Rhodos charterové lety, letecké spojení je také z Athén. Pokud chcete jet z pevniny lodí, můžete se nalodit na trajekt v Pireu.

Řecká kuchyně je vyhlášená. Vynikající jsou ryby, dary moře a saláty, často se připravuje jehněčí maso.

Nezapomeňte ochutnat retsinu – víno s příchutí pryskyřice, plněné vinné listy, jogurt s tymiánovým medem a ořechy a přivezte si domů prvotřídní olivový olej.

Pokud chcete objevovat Rhodos, který má na délku 80 km a na šířku 35 km, na vlastní pěst, můžete si pronajmout auto nebo moped. Sezona je dlouhá, od začátku června do konce září si zde užijete krásné teplé počasí i vyhřáté moře.

Text a foto: Michaela Vaňková

 

Komentáře