Istanbul, město na rozhraní dvou světů

Reklama

Turecko, které se rozkládá na hranicích mezi Evropou a Asií a spojuje tak Západ s Východem, bylo vždycky ovlivněno těmito dvěma světy. Nejlépe to poznáte v Istanbulu. Má v sobě tajemnou východní exotiku s vůní Orientu, najdete tu skvostné památky, dokazující úzké sepjetí se starověkým Řeckem i Římem, ale zároveň má rysy moderního západního města. Pokud si ovšem chcete vychutnat bohatou minulost metropole u Bosporské úžiny, přestaňte myslet na čas. Záhy ostatně pochopíte, že tady se nikam nespěchá.

Procházka po Starém městě

Istanbul zdobí stovky památek, ale ty dvě nejslavnější prostě nemůžete minout. Hagia Sofia neboli Chrám boží moudrosti a Sultan Ahmed Camii známá jako Modrá mešita stojí pár desítek metrů od sebe. Dělí je rozkvetlý park a směřují k nim tisíce turistů z celého světa. Mohutná Hagia Sofia, kterou původně začal stavět císař Konstantin jako byzantský křesťanský chrám, má stejně pohnutou historii jako město. Prolínají se v ní různé architektonické vlivy, za vlády Osmanů ji přestavěli na mešitu, nyní slouží jako muzeum. Modrá mešita se šesti štíhlými minarety je opravdu výjimečně krásná. Interiér je obložen 21 000 dlaždicemi v různých tónech modré a zářící kopule uchvátí každého návštěvníka. V jejím stínu stojí Hipodrom, bývalá starobylá římská aréna, v níž se kromě gladiátorských zápasů a poprav vzbouřenců pořádaly závody válečných vozů. Ve staré Byzanci byly stejně populární jako dnešní fotbalové zápasy.

Nádhera v podzemí

Pár kroků odtud přes křižovatku je nenápadný vchod do podzemí, kde se ukrývá další skvost starověku – dokonale zachovalá cisterna Yerebatan, jež zásobovala město vodou. Když sestoupíte do jejího nitra, ocitnete se mezi tři sta dvaceti šesti sloupy, z nichž každý je vysoký osm metrů. Budete si tam připadat jako v obrovském vznešeném chrámu a určitě vás napadne, jak nádherné asi musely být stavby na povrchu, když si architekti dali takovou práci s  „obyčejným“ vodním rezervoárem. Na prohlídku Topkapi, slavného paláce sultánů uprostřed nádherných zahrad, si vyčleňte alespoň půl dne, ale pokud chcete pozorovat přístavní ruch, stačí sejít ke Galatskému mostu. Klene přes pověstný Zlatý roh a vede do přístavní čtvrti se starou janovskou věží. Právě odtud si můžete vyjet na výlet lodí po Bosporu, který dělí Marmarské moře od Černého.  

Text a foto: Michaela Vaňková 

 

Něco navíc

Pro milovníky nákupů

Istanbul je plný nákupních možností, ulice lemují stovky krámků s nejrůznějším zbožím a nabízejí je i pouliční prodejci. Pokud ovšem chcete nakupovat komfortně a mít jistotu, zajděte na krytý Velký bazar, kde je více než tři tisíce obchodů. Jsou zde vyhlášená zlatnictví, prodává se tu kvalitní kožené zboží a oděvy, orientální koberce a další luxusní zboží.  

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3457″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Vstup do mešit

Do mešit, které jsou veřejně přístupné, se nesmí vstupovat v krátkých kalhotách, u vchodu je třeba zout si boty, ženy si musejí přehodit přes ramena a hlavu šátek.

Kam večer

Istanbul nikdy nespí, najdete tu řadu nočních klubů, diskoték, barů a na bulváru Istiklal Cadessi je zábava v plném proudu až do svítání. 

 

Komentáře