Jarní kouzlo francouzské Provence

Provence plná barev a vůní. Kraj vonící tymiánem a levandulí chytí za srdce snad každého. Ale abyste kouzlo francouzské Provence, které lákalo už starověké návštěvníky, pochopili, musíte je prožít na vlastní kůži.

Můžete se vydat ve stopách slavných malířů do míst, jež se stala jejich inspirací. Pro někoho bude tím nejkrásnějším místem Arles, pro jiného Aix-en-Provence a někdo zase podlehne vábení přístavu Marseille, který se za poslední roky změnil k nepoznání.

Zářivé slunečnice van Gogha

K nejkrásnějším koutům jižní Francie patří město Arles rozložené kolem proslulého římského amfiteátru, Konstantinových lázní a antického divadla. Za svůj vznik vděčí samotnému Caesarovi a jeho historické centrum je na seznamu památek UNESCO. V Arles určitě zažijete pocit, že mnohé scenérie už jste přece někde viděli, a budete mít pravdu. Zachytil je na svých plátnech malíř Vincent van Gogh, který zde strávil poslední dva roky života a vznikla zde jeho jedinečná díla Slunečnice, Loďky na pláži, Pohled na moře či Stará Arlesanka. Zářivá žluť a sytá modř, to jsou barvy Provence, které se pro van Gogha staly tak charakteristické. A pokud do Arles zavítáte do 13. října, určitě navštivte výstavu Niko Pirosmani/ Vincent van Gogh.

Setkání s mistrem Cézannem

Neméně půvabné je město Aix-en-Provence, jehož termální prameny sem díky léčivým účinkům také přilákaly už staré Římany. I tady budete mít pocit, že městečko a jeho okolí důvěrně znáte, protože malíř Paul Cézanne ke svému rodišti přilnul natolik, že jen jeho obzor s typicky kuželovitou horou Sainte Victoire namaloval v desítkách barevných variant. Cézannova plátna dnes zdobí nejslavnější galerie světa a malířův ateliér s původním zařízením, který najdete na okraji Aix-en-Provence, vypadá, jako by jej mistr právě opustil. Uspořádání domu si malíř navrhl sám, prosklená stěna i velká okna umožňovaly, aby do atelieru proudil dostatek světla. Pod mohutnými platany na promenádě Mirabeau pak můžete posedět v některé z proslulých kaváren, dát si kávu s vyhlášeným mandlovým zákuskem nebo sklenku oblíbeného místního vína a vychutnat si Provence všemi smysly. Také tady se ovšem žije uměním a až do 29. září se zde koná výstava hlavních děl z Guggenheimovy nadace – od Maneta po Picassa.

Přístav kde vám bude chutnat

Nejstarší město Francie Marseille sice není přímo spjato s konkrétními malíři, ale na svou historii může být též hrdé. I tento přístav znali už staří Řekové a Římané a výrazné stopy tu postupně zanechaly všechny architektonické styly. Marseille nemívala moc dobrou pověst, říkalo se jí „francouzské Chicago“, ale ty doby už jsou dávno pryč. Dnes je výstavní skříní Francie kouzelným historickým centrem, řadou pozoruhodných památek, romantickou atmosférou a v neposlední řadě je i kulinárním rájem. Rozhodně musíte zajít do baziliky Notre Dame de la Garde tyčící se hrdě nad městem, odkud je nádherný rozhled, pak se projděte od přístavu přes malebnou čtvrť Panier a neměli byste minout ani Dock Village. Ta dala městu super moderní šmrnc stejně jako prosklená budova muzea MuCEM, jejíž betonový plášť připomíná křehkou krajku.

A když už budete v Marseille, ochutnejte ve vyhlášené restauraci Miramar tradiční rybí polévku bujabézu, která prostě nemá chybu. Tady prý mají nejlepší, ale vaří se i v mnoha dalších marseillských restauracích, takže si na ní můžete pochutnat skoro na každém kroku. Ostatně celý letošní rok je tu zasvěcen gastronomii. Až do prosince se bude v celé oblasti Bouches-du-Rhône konat řada slavností a kulinárních akcí zaměřených nejen na světově proslulé kuchyně, ale také na domácí šéfkuchaře, místní trhy a životní styl v Provence.

Rady na cestu

Do Marseille se nejrychleji dostanete přímým letem s nízkonákladovou leteckou společností Volotea, která sem z Prahy míří 3x týdně (www.volotea.com).

B&B hotels je největší nezávislá síť nízkonákladových hotelů ve Francii (k dispozici jich je 277 v nejrůznějších místech), takže pokud se vydáte na dovolenou autem, nabízejí se jako ideální možnost k nocování i pobytu za dobrou cenu. Mají i speciální nabídky (www.hotel-bb.com).

Více informací najdete na http://ee.france.fr/cs a na Facebooku CZ.France.fr (obojí v češtině), dále na webových stránkách  www.flyprovence.com, www.arlestourisme.com, www.aixenprovencetourism.com, www.marseille-tourisme.com.

Foto: Arles Tourisme/ Lionel Roux, Guillaume Frey, Aix-en-Provence Tourism/Sophie Spiteri, Marseille Tourisme/Lamy, MICALEF, Vdm

Text: Michaela Vaňková

 

 

 

 

 

 

Komentáře