Kam na výlet ze Stockholmu?

Švédská metropole Stockholm nabízí spoustu lákadel, ale stačí vyjet pár kilometrů z centra a objevíte neméně kouzelná místa. 

Patří k nim nepochybně zámek Drottningholm, připomínající Versailles, kde švédská královská rodina žije valnou část roku. Část zámku je zpřístupněna veřejnosti, můžete se také projít pěstěným francouzským parkem, který jej obklopuje, a prohlédnout si expozici v Čínském pavilonu. A určitě si počkejte na prohlídku barokního divadla z 18. století, jež stojí nedaleko hlavního vchodu do zámeckého areálu. Jeho původní interiér včetně kulis a výzdoby se zachoval v původní podobě, v létě se tu hraje a představení mají doslova magickou atmosféru zašlých časů.                            

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4431″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Za dávnými mohylami

Půlhodinku jízdy od metropole objevíte další skvost úzce spjatý se švédskými dějinami. Uppsala je nejstarší univerzitní město severní Evropy, v knihovně Carolina Rediviva je vystavena gotická Stříbrná bible Codex Argenteus a další vzácné knihy a v mohutném dómu ze 13. století odpočívá slavný švédský panovník Gustav Vasa. Ale tu nejmagičtější část města tvoří Gamla Uppsala neboli Stará Uppsala se třemi královskými mohylami, jež pocházejí z 5. – 6. století. Toto kultovní místo, kudy se můžete volně procházet, bývalo centrem Švédska dávno před příchodem křesťanství, a pokud zajdete do zdejšího muzea, zjistíte, že dávní Vikingové nebyli jen tvrdí a nelítostní nájezdníci, jichž se bála celá Evropa, ale také velmi zruční řemeslníci a nadaní umělci.

Rady a tipy na cestu

K zámku Drottningholm se dostanete buď městskou dopravou ze Stockholmu, nebo si tam můžete udělat výlet parníkem. Kotviště je přímo před stockholmskou radnicí.

Do Uppsaly si zajeďte vlakem a přímo před nádražím je stanice autobusů, které jezdí do Gamla Uppsaly. Rozhodně navštivte i tamní středověkou katedrálu, která se stala rezidencí prvního švédského arcibiskupa.

Milovníci přírody by neměli minout zahrady obklopující dům proslulého švédského botanika Carla Linneause, který zde vysadil přes 1300 vzácných rostlin. 

Text: Michaela Vaňková                      

 

 

Komentáře