Karel IV. slaví 700 let od jeho narození

Zámek Loučeň slaví již tento víkend, tj. 14. a 15. května královským narozeninovým dortem.

Požehnáním základního kamene 12. královského labyrintu vše na zámku Loučeň začalo. Práce na tomto daru k 700. výročí narozenin Karla IV. pokračují. Právě je pokládána žula a drahé kameny, které budou součástí labyrintu. Narozeninový dort bude v podobě sedmero dortů sedmera různých chutí symbolicky k sedmi stoletím od narození Karla IV. Vrcholem narozeninových oslav bude po oba dny pasování malého kralevice Karla na páže. Při tomto pasování získá také svého prvního dravce.  A také každý, komu je tento rok sedm let a prokáže své dovednosti a znalosti rytířských ctností, při putování stezkou dobovým lucemburským ležením, a získá na svůj praporec historické fábory, může být pasován spolu s malým Karlem. 21. května budou oslavy narozenin pokračovat velkým narozeninovým turnajem pro Karla IV. Zámek tedy naplno zahájil svoji sezonu, která se celé léto nese v duchu oslav dětství císaře a Českého krále Karla IV. A to včetně možnosti napsání přání Otci vlasti formou zápisu do Knihy narozeninových přání nebo zapojením se do programu, ve kterém se děti promění v jednotlivé členy královské družiny plnící nejrůznější úkoly hodných krále a jeho druhů. Jako například střelbu z luku, zacházení s mečem a kopím, děti se učí jízdě na koni, společenskému chování nebo trénují fyzickou zdatnost.

„Na loučeňském zámku jsme zažili návraty do různých historických období, ale doba Karla IV. nás skutečně nadchla. Je navíc jen pár osobností, ke kterým by dnešní společnost vzhlížela s takovou úctou, jako právě k osobě Karla IV.,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Pro děti a jejich rodiče i školy je připraven bohatý program, ve kterém se vydáme do roku 1323, kdy se Karel IV. připravoval na odchod na francouzský královský dvůr. Zámecký park se pravidelně o víkendech  a ve všední dny 25. a 26. května a 13. a 14. června, a o hlavních prázdninách promění ve vojenské ležení krále Jana Lucemburského, ve kterém každý může zažít den plný nevšedních zážitků. K dětství Karla IV. nemáme jasný a všeobecně známý příběh, chceme ale, aby se s touto dobou dnešní návštěvníci seznámili prostřednictví hodnot, které v té době platily,“ dodává Kateřina Šrámková.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_large“,“fid“:“7915″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“418″}}]]

Jak slavil Karel IV. narozeniny, když byl ještě kluk? Přijďte se tento víkend podívat do královského ležení na Loučeni, jak taková oslava mohla vypadat. Čekají vás rytířské turnaje, divadelní představení Soud českého krále, sokolníci, pasování a nebude chybět ani narozeninový dort. Psal se rok 1323, když malý kralevic Václav (budoucí Karel IV.) slavil 7. narozeniny. Pro prvorozeného královského syna to byla významná životní událost, první skutečný mezník v jeho životě. V 7 letech končilo pro děti z šlechtických rodů (včetně královských)  bezstarostné dětství v péči matky a chůvy a začala jejich příprava na budoucí životní roli. Pro malého Kralevice to byl jistě významný den, neboť se stane pážetem, což je první ze tří kroků na cestě ke stavu rytířskému.

Od 7 let se stávali děti pážaty, než se mohly stát panošem, musely zvládnout mnoho úkolů a cvičit se v rytířských dovednostech:
• zacházení s mečem a kopím
• upevňování fyzických zdatností
• jízdě na koni
• společenskému chování
• a celkově vštěpování představ o správném rytířském chování

V sedmi letech se šlechtičtí synkové začali připravovat na svoje budoucí poslání. Stali se pážaty a byli vychovávání na hradě nebo dvoře významného šlechtice či krále. V rámci oslavy sedmých narozenin tak malý kralevic zažije pasování pážetem za přítomností nejvýznamnějších mužů království a kromě vzácných darů dostane svého vychovatele, který jej bude provázet na cestě do Francie. Vrcholem narozeninových oslav bude po oba dny pasování malého kralevice Karla na páže. Na závěr tohoto slavnostního aktu pozve malý Karel všechny na kousek narozeninového dortu. Součástí programu je i premiéra dramatizace oslavné básně slavného francouzského básníka a skladatele, sekretáře Jana Lucemburského, Guillauma de Machaut.

21. května pak proběhne na zámku velký narozeninový turnaj na počest 700. výročí narození Karla IV., protože tento den jsou skutečně ty pravé astronomické narozeniny panovníka. To znamená, že Země je přesně po 700x na stejném místě na oběžné dráze jako v den, kdy se Karel IV. narodil. V tento den proběhne kromě bohatého programu  – turnaje, sokolníků, dramatizace představení SOUD ČESKÉHO KRÁLE (loutkové divadlo) také vernisáž výstavy Magičtí Lucemburkové. Výstava pak na zámku potrvá do 21. 7.

Do léta nás k oslavám výročí narozenin Karla IV. ještě čeká:

14. – 15.  5. Karel IV. slaví narozeniny aneb královský narozeninový dort
21. 5. Velký narozeninový turnaj pro Karla IV – den pravých astronomických narozenin
11.6.  Středověká hostina u krále Jana
19.6.  Den otců na dvoře Jana Lucemburského
9. 7. Narozeniny zámeckých labyrintů
30.7. Za Karlem IV. do středověku bosky

Další informace naleznete zde: http://www.jomagazin.cz/tip-na-vylet-karel-iv-na-loucni#.Vzay8uRJlPY nebo http://www.jomagazin.cz/pocta-karlu-iv-na-loucni-zahajeni-sezony#.VzazPuRJlPY

 

Komentáře