Léto v Dolomitech. Hory mají své kouzlo nejen pro vyznavače sportů na sněhu.

Chcete poznat jinou Itálii? Stačí ujet něco přes 700 kilometrů a ocitnete se v samém srdci Trentina. A zjistíte, že kraj vroubený štíty Dolomit je turistickým rájem i v létě.

Tato „malá země“ ležící poblíž italsko-rakouských hranic nese jméno podle města Trento, jež se pyšní slavnou historií. Náměstí Duomo s katedrálou patří k nejkrásnějším v Itálii a velkolepý hrad Castello del Buonconsiglio připomíná doby, kdy v něm sídlili mocní biskupové, kteří byli po osm století skutečnými vládci celého kraje. Stačí však ujet pár kilometrů a ocitnete se uprostřed panenské přírody. Trentino více než z poloviny pokrývají hluboké lesy a pastviny a nabízí nejen vysokohorskou turistiku v Dolomitech, jejichž bělostné vrcholky se při západu slunce zbarví do zlatorůžova. Jsou tu i nádherná horská jezera s průzračně čistou vodou, táhlá údolí se vzácnou alpskou květenou, půvabné lázně, historická městečka i vznešené hrady, které se pyšně tyčí nad lidským hemžením tam dole. Pokud se ale rádi vydáváte na túry, východní i západní část horského řetězce nabízejí hustou síť stezek nejrůznějších obtížností, na nichž Dolomity poznáte v celé jejich kráse.   

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3045″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“456″}}]]                                

Dovolená na jezeře

K nejvyhledávanějším údolím v západních Alpách patří Val di Sole se známými letovisky Folgarida, Marileva, Tonale, Madonna di Campiglio a dvěma národními přírodními parky Stelvio a Adamello – Brenta. Pokud chcete objevovat nová místa, vydejte se do údolí Valle di Ledro, které je jakýmsi visutým mostem spojujícím jezero Garda s nedalekým údolím Valle del Chiese. Klidné pláže na březích jezera Ledro s vodou jako křišťál nabízejí příjemný odpočinek s koupáním, ale také si můžete vyjet na plachetnici, na kanoi či surfu. Na své si přijdou i milovníci horských kol. Čeká je tu více než dvě stovky kilometrů výletních tras, vhodných jak pro začátečníky, tak pro zkušené sportovce. 

Údolí kaňonů a vodopádů 

Pokud navštívíte západní část Trentina, nenechte si ujít ani malebné Val di Non zvané Údolí kaňonů. Uprostřed leží velké přehradní jezero Santo Giustina obklopené zelenými svahy prozářenými sluncem. Starobylé hrady skryté uprostřed hustých lesů i pyšně shlížející z nepřístupných skal budí dodnes respekt a zejména hrad Thun vás ohromí svou majestátností. K nejmalebnějším jezerům v celém Trentinu patří Tovel, jemuž se také říká Červené jezero, díky charakteristickému zbarvení vody. Leží v chráněné přírodní rezervaci Parco Naturale Adamello-Brenta, která je domovem velkého počtu vzácných zvířecích druhů. A pokud toužíte shlédnout fascinující přírodní představení se třpytivými vodopády, jež se řítí do hlubokých propastí, se strmými roklemi a chodníky vytesanými přímo do skal, vydejte se do národního parku Novella Fluviale a do kaňonu Rio Sass. Naučná stezka nabízí napínavou procházku skalními útvary vyhloubenými v průběhu minulých století. Nerozhodli jste se ještě, kam letos vyrazíte na dovolenou? Léto v Dolomitech vás určitě nezklame. 

Jak se tam dostat

Do Trentina dojedete ze severu vlakem přes průsmyk Brenner směrem na Veronu, nebo autem po brennerské dálnici A 22. Nejbližší letiště jsou ve Veroně (vzdálené 90 km), v Brescii (135 km) v Benátkách (163 km) nebo v Bergamu (180 km).

Pochutnejte si

– Proslulá jsou zdejší červená vína odrůd Marzemino, Teroldego a Nosiola, na stole však nesmějí chybět ani trentinská bílá jako Riesling, Chardonnay, Műller Thurgau a za zmínku rozhodně stojí i sekt Trento Classico. 

– Nápoj pro zahřátí se jmenuje parampampolli, je to káva smíchaná s grappou, vínem a medem a před naléváním do šálků se flambuje.  

Klasickým pokrmem je polenta připravovaná z kukuřičné mouky, která se podává jako příloha.

– Vynikající jsou místní sýry, zvěřina, pstruzi z jezer a řek, znají tu plněné knedlíky, dobroty s houbami i štrúdl. Trentino má totiž chuťově mnohem blíž k Rakousku než k Itálii. 

Text: Michaela Vaňková

 

 

 

               

 

 

 

 

 

Komentáře