Lyže nebo snowboard? Vyberte si svého zimního favorita

Reklama

Již brzy budeme z okna koukat na první sněhovou nadílku a nastane otázka, kam letos pojedete na svah. Ať už jste zkušení sportovci sjíždějící kopce po jednom nebo dvou „prkýnkách“, nebo absolutní začátečníci, přečtěte si, v čem se liší pohyb na snowboardu a na lyžích z praktického pohledu.

Bezpečí nade vše

Oba sporty fyzicky zatěžují hlavně nohy. Lyžařské úrazy kolen zná každý přinejmenším z vyprávění, u snowboardu jsou však kolena fixovaná do jedné polohy, takže nehrozí rotace a jejich vážnému zranění se při opatrnosti vyhnete. Naopak při častých pádech na prkně (zejména zpočátku tréninku) namáháte zápěstí, které se může i zlomit. Před výpravou do hor si tak nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do zahraničí nebo úrazové pojištění na zimní sporty.

Statistiky hovoří o častějších úrazech na snowboardu, lyžaři však trpí na vážnější újmy na zdraví. Záleží totiž nejen na způsobu pádu, ale i na rychlosti – a lyže dokáže velmi rychle rozjet i začínající lyžař (nezkušený snowboardista většinou spadne už při startu zrychlení). Vždy proto noste helmu, mějte perfektně seřízené vázání, před výkonem se rozcvičte a přidejte chrániče páteře a zápěstí. Hlavně však jezděte jen na povolených trasách úměrných svým schopnostem a chovejte se na sjezdovce ohleduplně a obezřetně.

Jsem absolutní začátečník, budou lepší lyže nebo snowboard?

Někteří nedají dopustit na to, druzí na ono… Údajně se snáze naučíte jezdit na snowboardu, pokud se zimními sporty teprve začínáte. Budete hodně padat a napoprvé svah sjedete spíše po zadku než po prkně, ale asi za týden byste měli být schopní zdolat i červenou trasu. U lyží budete první týden nejspíš jen plužit, jakmile ale získáte jistotu, dokážete jezdit vysokou rychlostí. Také platí, že na prkně budete sice více padat, vstávání je však snazší než u připnutých lyží.

Výdej energie a námaha

Na lyžích si k balancování pomůžete hůlkami, u prkna se budete muset spokojit jen s vyvažováním vlastním tělem. Energetický výdej prostého sjíždění svahů je u obou disciplín na podobné výši (na 70 kg v průměru kolem 1 400 kJ za hodinu). Čím více triků budete na svahu předvádět – skoky, rampy, freeride, sjíždění zábradlí aj. – tím vyšší bude samozřejmě i vaše spotřeba energie (až 4 000 kJ).

Pohodlí při sportu i relaxaci

Důležité jsou i různé podmínky pro zimní sportování. Lyže lépe udržíte na zledovatělých terénech, zatímco na snowboardu oceníte čerstvý prašan. Lépe jsou na tom lyžaři, co se týče lanovek a vleků – snadněji odepnou a připnou lyže jedním pohybem, zatímco snowboardisté potřebují více času a lepší koordinaci těla.

V případě zastavení na grog a párek v rohlíku v místním občerstvení mají ale výhodu prknaři. Jejich boty poskytují větší pohodlí než přezkáče a volnější nepromokavé oblečení teplo a sucho i po celodenním padáním do sněhu.

Zdar zimním sportům ve všech podobách

Lyže i snowboard nabízejí úžasnou zábavu, která má své klady i zápory. Jestli si nejste jisti, který ze sportů vám bude více vyhovovat, zkuste si jejich základy přímo na svahu pod dozorem zkušeného instruktora. Sami tak zjistíte, jestli potřebujete ke sněhovému hobby jedno prkno, nebo dvě. Jestli vás baví obojí, můžete také oba sporty střídat a vybírat si podle chuti, stavu sněhu a terénu.

Komentáře