Maastricht, klenot na řece Maas. Nejstarší město v Nizozemsku.

Už ve starověku tu Římané postavili most, poté založili prosperující osadu, vybudovali opevněné vojenské ležení a chrám bohyně Diany. Prohlídku tohoto kouzelného města můžete začít na náměstí Markt, kde se konají pravidelné trhy i rozličné kulturní akce. Po ranním šálku kávy v některé z místních kavárniček se odtud vydejte do historického centra. Radnice stará čtyři sta let je ukázkou typické holandské architektury a uličkami lemovanými záplavou květin dojdete až na náměstí Vrijthof. Tam spolu sousedí bazilika sv. Serváce a gotická katedrála sv. Jana.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3699″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kam na nákup

V uličkách starého města je spousta obchodů  a obchůdků a mezi náměstími Markt a Vrijthof narazíte na nákupní centrum Entre Deux, v němž se mísí prvky staré i moderní architektury. Pokud chcete nakupovat, tady si přijdete na své. Kousek vedle je skutečná rarita – knihkupectví Selexyz umístěné do prostor někdejší katedrály. V době, kdy Evropou táhl Napoleon, se totiž mnohé zdejší kostely musely zavřít a poté začaly sloužit světským účelům. Knihkupectví je ovšem účel více než bohulibý. V místě, kde stával oltář, je veliký stůl ve tvaru kříže, a můžete se tu nejen potěšit knihami, ale také chvíli posedět a dát si něco na osvěžení.

Pětihvězdičkové podzemí

Pokud budete v Maastrichtu v neděli, máte štěstí. Můžete si prohlédnout raritu, jaká se hned tak nevidí. V podzemí pětihvězdičkového hotelu Derlon jen kousek od náměstí Onze Vieve Vrouwerplein je k vidění fascinující výstava starořímských vykopávek. Hotel stojí v místě, kde bývala Jupiterova svatyně, a při jeho stavbě se vzácné archeologické nálezy uchovaly, byly zrestaurovány a staly se jeho součástí. Hosté v těchto prostorách snídají, turisté se sem smějí podívat jednou týdně.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3700″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Ochutnejte, popijte

Když dostanete hlad, okolo náměstí Onze Vieve Vrouwerplein je řada restaurací, kde se příjemně najíte a chvíli si odpočinete. Pak můžete zajít na jedno či dvě do pivnice Blanche Dael ve Wolfstraat, kde vaří špičkové kvasnicové pivo. A pokud byste si chtěli jen dát něco malého na zub, ochutnejte originální limburské koláče. Prodávají je v kavárně přilehlé k bývalému biskupskému mlýnu (De Bisschopsmolen) na konci ulicu Koestraat, kde také pečou nejlepší chleba v okolí. Nádherně to tam voní a koláčky jsou opravdu k nakousnutí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3701″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Užitečné info

– Informace o ubytování a programech na www.maastrichtportal.nl. Můžete vyzkoušet nocleh i v některém z útulných rodinných hotýlků v okolí města (www.heuvellandhotels.nl).

– Nedaleké hora Vaalserberg je nejvýše položeným místem v Nizozemsku a leží na rozhraní Německa, Belgie a Nizozemska. Těch 322 metrů nadmořské výšky není sice nic moc, ale z tamní rozhledny je nádherný výhled na všechny tři země pohraničního trojúhelníku a je velmi oblíbeným místem cyklistů a výletníků. 

Text a foto: Michaela Vaňková

 

 

 

Komentáře