Murcia hýří sluncem, zdejší pláže lákají až do podzimu

Ve Španělsku je spousta krásných míst, ale vždycky stojí za to objevit něco nového. A kraj Murcia, sousedící s Andalusií, skýtá nejedno příjemné překvapení.

 

Ve starověku se prosluněné Murcii říkalo zahrada Hesperidek, dnes je to zahrada Španělska. Stejnojmenné hlavní město na řece Seguře pamatuje Římany i Maury, kteří ve zdejší úrodné nížině vytvořili důmyslný zavlažovací systém. Poté, co se museli stáhnout z území, jež získali zpět křesťanští králové, maurská mešita vzala za své a na jejích základech vznikla velkolepá katedrála, na niž jsou místní obyvatelé náležitě pyšní. Pozornost návštěvníků přitahuje také klub Casino, do něhož se vchází patiem v arabském stylu, navrženým podle královských komnat Alhambry. Část je zpřístupněna veřejnosti k prohlídce, ale do soukromých pánských salonů se hned tak nedostanete. Příjemná procházka historickou částí města vám to však vynahradí. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3932″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Velkolepé slavnosti

Také půvabné město Lorca se kromě hradu z 15. století zvaného Sluneční pevnost, může pochlubit skutečnou raritou. Najdete tu muzeum vyšívaných historických kostýmů Bordados del Paso Blanco, do nichž se rok co rok oblékají zástupci „modrých“ a „bílých“. To jsou dva významné klany v Lorce, které spolu odnepaměti soupeří a na Velký pátek pořádají velkolepou slavnost, při níž předvádějí nejrůznější historické události. Nechybějí při nich speciálně trénovaní koně, jejichž jezdci se ukazují divákům právě v těchto v nádherných barevných pláštích vyšívaných hedvábím. Některé mají na délku až dvacet metrů a diváci zažijí neuvěřitelně malebnou a vzrušující podívanou, na niž se sjíždějí davy zvědavců ze širokého okolí

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“3936″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Letovisko na laguně

Dřív než se přesunete ke Středozemnímu moři a ponoříte se do jeho průzračných vlahých vln, určitě navštivte ještě přístav Cartagena, který určitě potěší milovníky antických vykopávek. Přímo ve středu města totiž bylo objeveno starořímské divadlo, které je velmi citlivě zrekonstruované a patří k němu muzeum s objevy, na něž archeologové narazili při vykopávkách. A pak už hurá na pláže. Kraj Murcia je vyhlášený unikátní lagunou s několika ostrůvky. Měří třicet kilometrů a na jejích březích vyrostlo celé letovisko. Říká se jí Mar Menor neboli Menší moře a je jako stvořené pro milovníky plachtění, surfování a vodní kanoistiku. Protože laguna je skoro uzavřená, postupně došlo k tomu, že se tu nahromadila vyšší koncentrace minerálů a voda má tudíž léčivé účinky. V řadě hotelů nabízejí lázeňské procedury, perličkové koupele, vodní střiky či bahenní zábaly, jež prospívají zejména lidem s kožními onemocněními a kloubními problémy. Spojit dovolenou s léčebnou relaxací je rozhodně lákavé, však sem také za zdravím míří řada zájemců, kteří nechtějí jen ležet na pláži..

Ještě něco navíc

Nejbližší letiště je v Alicante. Pokud pojedete autem, označení autopista znamená dálnici, autovia je tzv. vysokorychlostní komunikace, kde se neplatí žádné poplatky.

Murcia má 252 km pobřeží a je tu 315 slunečních dní v roce.

V městečku Bullas najdete Muzeum vína, kde se nejen seznámíte s pěstováním opojného moku na murcijských vinicích, ale můžete samozřejmě též ochutnat. První neděli v měsíci se zde koná trh s regionálními výrobky, výběr nejrůznějších dobrot je opravdu veliký.

Deset kilometrů od Mazarronu hned naproti plážím jsou k vidění zajímavé pískovcové útvary, které vypadají jako „začarované město“.

K vybraným kulinárním lahůdkám Murcie patří pokrmy z ryb a darů moře, mají tu vyhlášené olivy, sýry, sušenou šunku, mandle. Typickým pokrmem je kupříkladu caldero, což je rýže uvařená v silném rybím vývaru s paprikami, kořením a česnekem.   

Text a foto: Michaela Vaňková                 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

Komentáře