Na vlnách Nilu. Kdyby nebylo této řeky, nevznikla by jedna z nejvyspělejších civilizací starověku.

Dodnes je Nil nenahraditelným zdrojem obživy pro miliony obyvatel Egypta i nejdůležitější dopravní tepnou. A protože skoro všechny slavné staroegyptské památky leží bud přímo na jeho březích nebo v bezprostřední blízkosti, patří plavby lodí po Nilu k vyhledávaným turistickým atrakcím.

Pro cestování je ideální jaro nebo podzim s průměrnou teplotou okolo 22 stupňů Celsia a nejžádanější je trasa mezi Asuánem a Luxorem, kam ročně přijíždějí tisíce turistů, toužících prohlédnout si slavné monumentální stavby dávných faraónů. V Asuánu se nalodíte na některý z bělostných vícepatrových parníků se službami pěti hvězdičkového hotelu, kde budete jíst i spát, a pouť proti času může začít.

Nejposvátnější místa
V průběhu plavby se určitě zastavíte v Kóm Ombo, kde si prohlédnete chrám zasvěcený krokodýlímu bohu Sobkovi a Haruerovi se sokolí hlavou, a určitě vás nadchnou i chrámy v Dendeře a v Edfě. Skutečným divem však je Luxor, stojící v místech, kde se kdysi rozkládalo hlavní město staroegyptské říše Veset. Luxorská svatyně bývala spojena s chrámovým komplexem Karnak tříkilometrovou alejí sfing, na jejíž obnově se stále pracuje. V době nejvyšší slávy boha Amona to byla nejposvátnější místa starověkého Egypta obklopená zahradami a dodnes návštěvníky ohromí jejich velkolepá nádhera.

Vítejte v Údolí králů
Zatímco východní břeh Nilu patřil živým, západní byl vyhrazen mrtvým. Jejich hroby ukrývá Údolí králů a najdete mezi nimi i proslulou hrobku mladičkého faraona Tutanchamona. Zůstal v ní však jen jeho sarkofág, ostatní drahocenné předměty jsou vystaveny v Národním muzeu v Káhiře. Z celkového počtu 65 hrobek je jich zpřístupněna sotva třetina a i ty se opakovaně mění, protože davy návštěvníků mají zhoubný vliv na neuvěřitelně zachovalou vnitřní barevnou výzdobu. Poslední památkou, která k cestě po Nilu samozřejmě patří, je terasovitý skalní chrám zasvěcený královně Hatšepsut. Tato žena, jež vládla celých 22 let a dovedla zemi k nebývalému rozkvětu, patřila k nejpozoruhodnějším osobnostem starověkého Egypta.

Rady na cestu
– Pro vstup do Egypta potřebujete vízum, které získáte za poplatek na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze. Na počkání je však udělují také přímo na letištích v Egyptě. Pas musí být platný nejméně dalších 6 měsíců po příletu.
 
– Platí se egyptskými librami, které se dělí na 100 piastrů. Doporučuje se výměna konvertibilní měny (dolary, eura ad.) po příletu na letišti, v hotelích nebo v bankách. Pozor na pouliční překupníky. Doklad o výměně peněz si schovejte, jinak vám zbylé egyptské libry nevymění zpátky při odjezdu.

– Šeky i karty lze bez problémů použít v hotelích a v kamenných obchodech.
O bakšiš budete žádáni na každém kroku, za vykonané služby se dává obvykle ve výši 5%.

– Pijte pouze balenou vodu a vždy zkontrolujte, zda je uzávěr neporušený. Raději se vystříhejte ovoce, které nelze oloupat, a syrové zeleniny myté pod tekoucí vodou. Nepřidávejte si do nápojů led a odpusťte si zmrzlinu, vyhnete se tak střevním potížím.

– Na lodích jsou komfortní bazény a koupání přímo v Nilu, který je značně znečištěn, se rozhodně nedoporučuje.
 

 Michaela Vaňková                                                   

 

Komentáře