Nejkrásnější místa Jižního Tyrolska

Pokud jedete k moři do Itálie, nezapomeňte navštívit nejkrásnější města Jižního Tyrolska.

Severoitalskou provincii Jižní Tyrosko/Südtirol nereprezentují jen dolomitské masívy a horské louky. Navštívit zde můžete i malebná středověká městečka ležící kousek od dálnice, po které čeští turisté míří v létě k moři. Bolzano, Brixen, Bruneck, Sterzing či Merano – každé z nich má trochu jinou atmosféru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8183″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“266″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Bolzano: středověká atmosféra a ráj nákupů
Poznávat jihotyrolskou metropoli Bozen/Bolzano lze začít v jeho centu na Waltherplatz/Piazza Walter, kde stojí gotická katedrála z 12. století. Centrum protínají úzké uličky řemeslníků se starými domy a bohatými fasádami. Na nákupy lze doporučit ulici Laubengasse/Via dei Portici, kterou zdobí 300metrové středověké podloubí, v nichž se schovávají obchody italských i nadnárodních značek.
Turisty do Bolzana táhne i ledový muž Ötzi, nejstarší vlhká mumie na světě. Tuhle raritu si lze prohlédnout v Archeologickém muzeu – Ötzi leží za osm centimetrů silným bezpečnostním sklem, v místnosti, kde je udržovaná teplota mínus šest stupňů Celsia a vlhkost vzduchu 98 procent.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8184″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“299″}}]]

Brixen: po stopách K. H. Borovského
Městečko Brixen/Bressanone představuje ideální symbiózu kouzla chladného severu a jemné elegance jihu. Po staletí bylo sídlem biskupů, Češi si jej spojují s nedobrovolným pobytem Karla Havlíčka Borovského (1851 – 1855). První týdny svého vyhnanství strávil v hotelu Elephant. Poté pobýval v domě zvaném Kellerhäusl, který je v současnosti soukromým majetkem. Jsou na něm umístěny dvě pamětní desky, velká v italštině a češtině, malá v němčině. Staré centrum tvoří malebná podloubí, starobylé kostely, dóm, křížová chodba a hrad Hofburg. Z Brixenu je to jen pár kilometrů do kláštera Neustift na předměstí, který byl postaven ve 12. století a dodnes v něm žijí mniši. Jeho pýchou je výstavní katedrála a knihovna v baroko-rokokovém stylu s 96 tisíci svazky psanými ve dvaceti jazycích, součástí kláštera jsou i nejseverněji položené vinice v Itálii. Roste na nich prvotřídní víno.

Sterzing:  alpské město ve středověké kulise
O slávě středověkého obchodního centra Sterzingu/Vipiteno dodnes svědčí měšťanské domy, obchody a hostince s arkýři a schodišťovými štíty. K pozoruhodnostem města patří hodinová věž z 15. století či pozdně gotická radnice. V létě je okolí Sterzingu rájem turistů, kteří si vyberou z řady turistických tras, které prochází ledovcovým světem Zillertalských Alp s nejvyšším vrcholem Hochfeiler (3.510 m).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8187″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Bruneck: výlet za Messnerem
Přímo pod supermoderním lyžařským areálem Kronplatz leží městečko Bruneck/Brunico, které tu stálo už ve 13. století. V útulných kavárnách a restauracích malebných ulic Brunecku pulzuje život. Na hradě Schloss Bruneck nad městem sídlí od roku 2011 v pořadí páté muzeum Reinholda Messnera věnované horským národům. To poslední šesté najdete jen pár kilometrů odtud – na vrcholu hory Kronplatz, odkud je krásný výhled na Dolomity.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8185″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Merano a jeho středomořská atmosféra
Palmy a olivovníky v údolí, sníh a led na okolních vrcholech – tak to vypadá u lázeňského města Meran/Merano, které okouzlilo i císařovnu Sissi. Město je plné kontrastů: císařskokrálovská architektura na jedné straně řeky Passer/Passirio, moderní design na straně druhé. Okolní vesnice pohlížejí na vinice a jabloňové sady a se svými promenádami a cestami podél zavodňovacích kanálů nabízejí nekonečné turistické možnosti.

Komentáře