Nejznámější evropské cyklotrasy

Reklama

Trendem posledních let je cyklistika, kterou spousta z nás aktivně provozuje.

Evropa žije cyklistikou a je škoda nechat kolo doma! A kam se vydat? Co byste řekli na historický okruh kolem Vídně nebo Mnichova, dramatickou projížďku podél Berlínské zdi, na kouzelnou Labskou stezku z Drážďan do Prahy či na velký okruh Dánskem za fjordy i Vikingy?
 
„Velkým trendem posledních let je městská cykloturistika a také nakupování jednosměrných jízdenek, kdy cyklisté jedou jednu cestu autobusem, druhou na kole. Do třiceti evropských metropolí letos kola přepravujeme autobusy jako druhé zavazadlo zdarma, do Drážďan, Berlína, Rostocku, Kodaně, Mnichova a nově také do Vídně pak na speciálních závěsech za poplatek,“ popisuje trend cestování s kolem autobusy Pavla Lauermannová z Eurolines.cz

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_large“,“fid“:“8005″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“373″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Vídeň, město cyklisty vyvolené: Cyklistům je více než nakloněna rakouská metropole, kde vyrostla spousta tematických cyklotras, cyklopůjčoven, ale také třeba cyklogaráží. Pokud se sem vydáte, za projetí rozhodně stojí Okružní cyklostezka po Ringu, kdy budete za příjemné jízdy shlížet na jednu památku Unesco za druhou. Trasa totiž vede po rovince, a tak budete mít i dost času na kochání. Do sedla nasednete u mostu Marienbrücke na náměstí Schwedenplatz, pokračujete podél okružní ulice Ringstraße kolem překrásných staveb, jakými jsou Státní opera, císařský palác Hofburg nebo Parlament. Odtud můžete pokračovat do historického centra anebo svá řídítka natočit směrem k Dunaji a vydat se po romantické stezce podél promenády. Při cestě zpět na start budete mít v nohách příjemných 4,5 kilometru. Za jak dlouho to ujedete, je jen na vás, protože na trase je spousta lákadel v podobě slavných muzeí i útulných kaváren.

Z Drážďan do Prahy Labskou stezkou: Ano, Drážďany na kole a cyklostezky kolem nich jistě stojí za to, ale pro náročnější cyklisty máme něco jiného – Labskou stezku, kterou budete nejspíš zdolávat několik dnů a našlapete při ní přes 200 km, ale ten zážitek stojí za to! Cesta vás pak povede z Drážďan do romantické Pirny, do lázeňského městečka Bad Schandau, přes německý Národní park Saské Švýcarsko, projedete hranicí a jste v úchvatném Labském kaňonu, ztraceni v čase mezi unikátními skalními věžemi, než vás pro změnu pohltí krásy Národního parku České Švýcarsko. Cestou do cíle se pak ještě pokocháte Děčínem, Litoměřicemi a Mělníkem.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8004″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Berlínské cyklodrama podél zdi a za romantikou do Postupimi: Německá metropole se pyšní nevídaným množstvím kvalitních a pohodových cyklostezek, které vedou centrem i krásnou krajinou plnou jezer a lesů. Mezi ty nejzajímavější patří rozhodně trasa s dramatickou atmosférou Mauer Radweg vedoucí 165 kilometrů podél původní Berlínské zdi. Zastavíte se u tunelů, jimiž lidé prchali na Západ za svobodou, minete obávanou zámeckou věž, z níž útočili východoněmečtí odstřelovači, Most špionů a mlčky budete míjet pomníčky 125 obětí „studené války“. Pokud chcete něco veselejšího, vydejte se z Berlína do Postupimi za nádhernými zámky a zahradami, které je rovněž příjemné projet na kole… A přibalte si plavky, cestou jistě neodoláte některému z kouzelných jezer!

Rostock aneb cyklodovolená u Baltu: Kdo si vezme kolo do tohoto hanzovního města na severovýchodě Německa, rozhodně neprohloupí. Námořnická romantika, starobylé domy z pálených cihel, gotické kostely i nedaleké duny okouzlí každého. V přístavu s promenádou najdete rybí trhy, vyhlášené rybí restaurace, ale také obchůdky a divadla. Na kole ale nejspíš zamíříte z města k plážím v lázeňském předměstí Warnemünde, které se pyšní slavnými vlnolamy, a po pobřeží dál a dál až za působivými písečnými dunami z jemňoučkého bílého písku.

Z Kodaně za fjordy i Vikingy: V hlavním městě Dánska jezdí na kole snad každý a vy na něm můžete taky naprosto pohodlně prozkoumat všechna jeho kouzelná zákoutí. Pokud ale chcete zkusit něco jiného a víc romantického i dobrodružného, vydejte se z Kodaně na několikadenní velký okruh Dánskem, čítající zhruba 259 kilometrů krásných cyklotras. Pojedete podél mořského pobřeží lemovaného krásnými plážemi k letoviskům Hornbæk a Gilleleje, přes lesy Gribskovu až k jezeru Esrum Sø. Odtud zamíříte k romantickým vesničkám, přes přírodní park k poloostrovu Hundestede, odkud se i s kolem můžete přepravit na poloostrov Odsherred a obdivovat fjordy, až dorazíte do historického města Holbæk, a odtud za Vikingy do Roskilde (47 km). Odtud je to už do Kodaně jenom kousek.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8003″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“398″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Mnichovské cykloprohlídky: V Mnichově pojali cykloturistiku velice originálně – z náměstí Marienplatz se totiž od března až do října můžete vydat na organizovanou prohlídku města – v angličtině, ovšem na kole! Trasa má zhruba 6 kilometrů a prohlédnete si na ní všechny tamní stěžejní památky – od náměstí Karlsplatz pojedete přes pěší zónu v centru, tržnici Viktualienmarkt, kolem zámku Nymphenburg s velkým parkem nebo do jednoho z největších evropských parků – do Anglické zahrady s kouzelnými jezírky a letohrádky.

Zdroj: www.eurolines.cz

Komentáře