Nevíte, kam zrovna teď vyrazit za teplem? Neváhejte a jeďte do Thajska!

Reklama

Právě teď je ideální období k návštěvě hlavního města Bangkok, ostrova Phuket či Ko Lanta. Hlavní sezóna bez dešťů a s teplotami okolo 30 stupňů je v těchto místech mezi listopadem až březnem, naopak ostrovy na východním pobřeží Ko Samui, Ko Tao a Ko Phangan je nejlepší navštívit v létě, ideálně červenec a srpen.

Letenky do Bangkoku se dají pořídit za zhruba 15000 Kč s odletem z Prahy a s přestupem v Dubaji a nově i v Soulu, když si ovšem letenku koupíte s dostatečným předstihem. Občané ČR nepotřebují ke vstupu do země víza, pokud jejich pobyt za účelem turistiky nepřesáhne dobu 30 dnů.

BANGKOK A AYUTTHAYA
Máte-li chuť chodit v tak horkých dnech po památkách, neměli byste určitě vynechat hlavní město Bangkok a bývalé hlavní město Ayutthaya. Do centra Bangkoku se můžete dopravit několika způsoby. Nejrychleji a nejlevněji je to lodní dopravou po kanálu na tak zvaném long tail boats, kde za lístek zaplatíte zhruba 20 Bahtů (10 THB = 6 Kč). Dražší a poněkud zdlouhavější variantou je cesta taxíkem, kde za jízdu zaplatíte něco mezi 100 – 200 THB, v závislosti na vzdálenosti centra od hotelu. Nejdražší, avšak nejlákavější způsob dopravy je cesta tradičním asijským dopravním prostředkem zvaný Tuk-tuk, kde ovšem cena vyjde na dvojnásobek taxi. Při návštěvě Bangkoku rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Královského paláce, který byl až do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny, Wat Phra Kaeo neboli Chrám smaragdového Buddhy, Wat Pho s největším zlatým ležícím Buddhou nebo Wat Arun ze 17. století. Pokud se vydáte do centra ve večerních hodinách, nezapomeňte navštívit jednu z nejrušnějších a nejhlučnějších ulic v Bangkoku, Khao San Road. Najdete zde nespočet restaurací, pouličních stánků s jídlem, barů, ale i prodejce oblečení, šperků, parfémů, prostě všeho, nač si jen vzpomenete. Do Ayutthayi se nejsnadněji dostane minibusem, kde cena záleží nejspíš na náladě řidiče… Po příjezdu do města se vás ujme místní „tuk-tuk“ boss, který vás doslova natlačí do připraveného hybridního autíčka. Pak už se víceméně nemusíte o nic starat, řidiči mají trasu naplánovanou a provezou vás po nejznámějších památkách v Ayutthaye, jako jsou například Wat Phra Si Sanphet, Wihan Phra Mongkhon Bophit nebo Wat Phra Mahathan.

PHUKET
Pokud už máte dost návštěv památek, nasedněte na letadlo a leťte na největší a zároveň nejnavštěvovanější a nejrušnější ostrov Thajska, Phuket. Pláže se zde táhnou téměř po celém západním pobřeží, každý si vybere tu svou. Patong je nejznámější a proto také nejlidnatější, o trochu dál se nechází Karon beach, druhá největší, a nejmenší a nejklidnější je Kata beach. Na Phuketu najdete nepřeberné množství nočních podniků, barů, restaurací, nechybějí obchůdky, večerní trhy se spoustou dobrého a velmi levného jídla i cestovních agentur, kde si lze zajistit výlet podle vašich představ. Můžete navštívit vedlejší ostrovy lákající na bílé pláže, jet se potápět za mantami a žraloky, půjčit si kajak nebo se nechat odvést do džungle na sloní projížďku.

PHI PHI A KRABI
Lodní dopravou se z Phuketu dostanete na Krabi za 300 THB během dvou hodin. Na půli cestě nesmíte vynechat zastávku na souostroví Phi Phi, které se skládá ze šesti ostrůvků. Nejznámější jsou obydlený Ko Phi Phi Don a o něco menší neobydlený Ko Phi Phi Leh. Najdete zde korálové útesy, průzračné moře, ale hlavně nejslavnější thajskou pláž Maya, kde se natáčel film Pláž. Na Krabi vás loď vysadí v městečku Krabi town, odkud se pohodlně dostanete klimatizovaným minibusem na jakoukoliv pláž. Mezi nejznámější patří Ao Nang s přilehlým městečkem, Railey beach nebo Phranang Cave beach, jedna z nejkrásnějších v okolí Krabi. Nenajdete zde sice žádné restaurace ani bary, zato long taily s místními specialitami přijedou za vámi přímo až na pláž.

KO LANTA
Pokud si chcete dopřát klídek, vypravte se na ostrov Ko Lanta, který je jedním z posledních turisticky nejméně navštěvovaných ostrůvků. Z Krabi sem doplujete buď lodí zhruba za dvě hodiny, nebo dojedete minibusem za tři hodiny. Ubytujte se v některém z malých letovisek, které nabízejí i klimatizované chatičky. Až se na vylidněné pláži přeci jenom začnete nudit, půjčete si motorky a jeďte prozkoumat například místní přírodní rezervaci, jednu z  jeskyň, navštivte farmu orchidejí, projeďte se na slonovi nebo se jeďte potápět. Potápěčské výlety zajišťují místní dive centra, které vás vyzvednou ve vašem letovisku, dopraví k lodi, obstarají veškerou výstroj a postarají se o vás celý den na lodi. Pokud i zde zatoužíte po večerním ruchu, vypravte se do nedalekého města Lanta Old Down, kde najdete večerní trhy, restaurace a pár obchůdků.

POTÁPĚNÍ V THAJSKU
Vydáte-li se do Thajska hlavně za potápěním, musíte jednoznačně zamířit na  Ko Tao, v překladu želví ostrov. Cesta sem není úplně snadná. Pokud vyrážíte z ostrova Ko Lanta, musíte se nejprve vrátit na Krabi, odsud letadlem na ostrov Ko Samui a lodí na Ko Tao. Z Bangkoku musíte opět přes ostrov Ko Samui a lodí na Ko Tao. Pod vodou tu můžete spatřit žraloky, želvy, manty a dokonce i jeden vrak. Lodě jsou vybavené veškerou potápěčskou výbavou, proto si s sebou nemusíte brát vůbec nic. Zároveň si ale připravte celkem dost peněz, potápění v Thajsku není zrovna nejlevnější. Thajsko je stále častějším cílem turistů, i když už zdaleka není tak levné, jak tomu ještě před pár lety bývalo. Za loňský rok zemi navštívilo přes 20 milionu lidí z celého světa, i proto ceny stále šplhají vzhůru. Za posledních pár let i o dvojnásobek. Pokud chcete ušetřit, musíte slušné ceny hledat. Namísto luxusního hotelu si objednejte chatičku, nekupujte evropská jídla, nebojte se jíst na ulicích a večerních trzích, choďte pěšky nebo si půjčete motorku. Každý si zde najde svoje. Záleží na tom, co kdo preferuje…

Veronika Klasová

Komentáře