Pohnutá historie rajských ostrovů uprostřed Pacifiku

Reklama

Zřejmě nejznámějším místem celých Havajských ostrovů je jakýsi Gibraltar Jižních moří – Perlová zátoka (Pearl Harbour). Havajci tomuto místu říkají Wai Momi (Perlové vody). V dobách, kdy toto přístaviště ještě nesloužilo válečnému loďstvu, žili ve vodách zátoky četné perlorodky. Dle legend tak žila i bohyně Kaapahau – polynéská bohyně žraloků.

Po anexi ostrovů začaly USA budovat svá první vojenská zařízení i navzdory bouřlivých protestům místních Polynésanů. Začali stavět obrovský suchý dok, vůbec první svého druhu v celých USA.

Perlová zátoka však začala jednoho dne vřít, voda se zdvihala ve vysokých gejzírech, betonové stěny se hroutily jako krabičky sirek, stavební dřevo se lámalo. Havajci věděli, že bohyně ztratila trpělivost a stavbu i její tvůrce stáhla k sobě do moře. Technici však našli vlastní vysvětlení, proč k první velké tragédii v Pearl Harbouru došlo – nečekaný výron podzemních pramenů.

Inženýři a vojáci se na místo vrátili znovu. Tentokrát z místa stavby nejprve pečlivě vyčerpali veškerou vodu, až obnažili samé dno zátoky, tedy místa, kde dle legend žila žraločí bohyně. Tam na dně našli  dokonale zachovalou kostru obrovitého, nikdy předtím v havajských vodách nevídaného žraločího superobra.

Druhá stavba už proběhla bez obtíží. Za 20 let byla vybudována nejmocnější válečná námořní základna celé Oceánie.

Téměř každý ví nebo má alespoň tušení, co se v této zátoce událo v ranních hodinách 7. prosince 1941. Zákeřný útok japonské armády dodnes připomíná bílý památník, jakýsi 60 metrů dlouhý most plující na hladině. Část trupu lodi USS Arizona se stala kostrou pro unikátní betonový památník.

V den útoku kotvilo v zátoce 96 různých válečných plavidel. Nejhůře ze všech lodí byla napadena právě USS Arizona. Na lodi totiž byly – proti všem předpisům – uloženy metráky rezervní munice. Když pak tento plovoucí sklad munice zasáhly japonské bomby, roztrhla se loď o výtlaku více než 30.000 tun jak nafouknutý papírový pytlík a klesla rázem ke dnu. Zaživa tak bylo pohřbeno více než 1100 mužů, tedy skoro všichni, kdo na této lodi sloužili včetně velitele, admirála Isaaka Kidda.

 

Tento příběh zná téměř každý, současně s Pearl Harbourem byla napadena i jiná místa v jeho okolí a dokonce i odlehlá a dodnes nepřístupná místa Havajského souostroví. Ostrov Niihau vlastní od konce 19. století rodina Robinsonových, potomků podnikavé skotské vdovy Alžbety Sinclairové-Robinsonové. Na ostrov platí absolutní zákaz vstupu a rodina jej získala za pouhých 10.000 amerických dolarů.

Z dnešního pohledu je velice zajímavé, že za dalších 50.000 dolarů ji tehdy byla nabízena i část ostrova Oahu, na kterém leží Pearl Harbour, včetně části dnešního přístavu a pláže Waikiki. Spořivá Skotka koupi odmítla, jelikož požadovanou cenu považovala za přemrštěnou. Za dalších 100 let cena a hodnota tohoto území stoupla možná o milión procent. Ani samotné Waikiki by dnes nikdo nedokázal koupit ani za 50 miliard dolarů.

Na celém ostrově Niihau údajně nejezdí jediný automobil. Není tam žádný policista ani žádné vězení. Obyvatelé ostrova se dobrovolně zřekli alkoholu i tabáku. Není tam údajně žádná televize ani kino. Do konce 2. světové války tam nebylo dokonce ani jedno rádio. Ještě v druhé polovině 20. století se styk s okolním světem prováděl znameními, pomocí ohňů zapalovaných na obou  stranách úžiny oddělující ostrov Niihau a sousední Kauai. Teprve později se začali využívat poštovní holuby

Obyvatelé ostrova tak dokonce neměli dlouho ani tušení o japonské invazi a útoku na Pearl Harbour či bombardování jejich hlavního města. Dozvěděli se o tom díky japonskému letadlu, které na jejich ostrově havarovalo po přepadení Pearl Harboru. Japonec tak byl prvním člověkem, který jako cizinec pronikl na tento zakázaný ostrov.

Japonskému stroji došly pohonné hmoty a letec na poslední chvíli dosedl na povrch neznámého ostrova. Po přistání ztratil vědomí. Místní obyvatelé si jej pouze se zájmem prohlíželi a sebrali mu i jeho brašnu s mapami a jinými dokumenty. Probral se a zjistil, že je na ostrově, kde nejsou vlastně žádní Američané, pouze primitivně vypadající Polynésané.

Japonský samuraj překvapivě zjistil, že na celém ostrově není jediná střelná zbraň, vyjma jeho samopalu. Pohrozil, že pokud mu nevrátí mapy a dokumenty, tak všechny postřílí. Havajci však zbraň vůbec nevnímali. Položil ji třeba na prsa stařence, ale ta si dále v klidu četla Bibli. Po babce si vybral statného muže. Ten ovšem opět nikterak na jeho hrozby se zbraní v ruce neragoval. Zoufalí císařův pilot na neposlušného Havajana vystřelil a zasáhl jej do stehna. Reakce opět nulová. Druhý výstřel zranil muže, který se jmenoval Kanahele ve slabinách. Stále nic. Třetí rána jej poranila v oblasti žaludky. Havajec začal reagovat. Popadl Japonského letce za nohu a za krk. Sám těžce zraněný jím mrštil o kamennou zeď a pilot na místě zemřel. Legenda říká, že předtím než Kanahele omdlel, stačil nebožtíkovi vysvětlit, že nikdo nemá na Havajce střílet více než dvakrát. Potřetí by se totiž mohl naštvat! Kanahele tímto vstoupil i do školních čítanek.

Soutěž o nástěnný kalendář Havajské ostrovy 2021

 

Pro Havajské ostrovy je typický jeden tanec. Jedná se o tanec, pantonimu i balet zároveň. Býval i modlitbou a nepsaným vyprávěním. Jak se tento tanec nazývá?

A) Hula, nehavajci používají i název hula-hula

B) Bula, nehavajci používají i název bula-bula

C) Hava, nehavajci používají i název hava-hava

Správné odpovědi zasílejte na email: soutez@jomagazin.cz, předmět: havaj
Hrajeme do 10.12.2020. Vyhrává 500. odpověď. Výherce informujeme emailem.

Nezapomeňte uvést celé jméno a adresu. Přejeme hodně štěstí!

Řídíme se GDPR a s vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zákonem.

Kontaktní údaje slouží pouze k doručení případné výhry.

Nástěnný kalendář cestovatele Marta Eslema získají autoři prvních tří správných odpovědí. Pokud se na vás nedostane, můžete si kalendář objednat na    https://www.marteslem.cz/kalendar-havajske-ostrovy-2021/

 

Komentáře