Švýcarsko je země malebná, čisťounká a na minutu přesná. Pozdní jaro a léto jsou tu snad ještě krásnější než zima.

Reklama

O Švýcarsku můžete hodně vědět, ale jaké je doopravdy, zjistíte až na vlastní oči. Svět horských velikánů, v jejichž klínu se blyští 1484 jezer, je sice malý, ale nabízí toho opravdu hodně. Všechna jezera ovšem navštívit nestačíte, proto jsme pro naši pozvánku vybrali to největší v Evropě.
 
Kosmopolitní promenády
Oblast Ženevského jezera (Lac Léman), které se rozkládá na ploše 582 km2, bývala odedávna křižovatkou evropských tras. Nepochybně i proto tu vládne duch kosmopolitismu a Ženeva doslova překypuje velkoměstským ruchem. Na promenádě, odkud nejlépe uvidíte symbol města – vodotrysk, který vystřikuje mohutný vodní gejzír do výšky čtyřpatrové budovy, korzují lidé všech barev pleti i vyznání. Zvlášť živo je zde večer při západu slunce. Milovníci koupání se do sytosti vyráchají přímo uprostřed města, v přírodních bazénech Bains de Paquis, ale na své si přijdou také ti, kdo mají rádi historii. Za návštěvu stojí katedrála sv. Petra s vysokou věží, Památník reformace, připomínající, že Ženeva bývala význačným centrem protestantismu, a samozřejmě také staré město okolo náměstí Bourg de-Four.

Město samá kytka          
Prohlédnout si můžete i historické místnosti Paláce národů, v němž sídlí OSN, do přilehlých zahrad se však nepouští. Obyvatelé Ženevy jsou ovšem náležitě hrdí na rozlehlé městské parky, z nichž nejznámější je Anglická zahrada s proslulými obřími hodinami, jejichž ciferník je osázen stovkami květin. A protože v Anglické zahradě je také přístaviště výletních lodí, můžete odtud vyrazit na projížďku po Ženevském jezeře. Na výběr je celá řada různých tras, ale i ta nejkratší hodinová okružní jízda vám tohle krásné a výstavné mezinárodní město ukáže z jiné perspektivy.      
 
Na sýrový hrad
Pokud si ovšem chcete užít více klidu, vydejte se do letovisek na pobřeží. Výstavný Nyon, k němuž vede jedna z pověstných „silnic vína“, pamatuje dokonce antické časy. Stojí totiž na místě starořímské osady a je obklopen spoustou vinic. Až kýčovitě kouzelné je Lausanne, jež terasovitě stoupá do okolních kopců. Široká promenáda podél jezera připomíná francouzské Cannes a vedle jiných pamětihodností byste rozhodně neměli vynechat návštěvu moderního Olympijského muzea, kde je soustředěna řada cenných exponátů. Nedaleko leží městečka Vevey a Montreux a projíždí tudy jeden z vyhlídkových vlaků GoldenPass Panoramic, jehož trasa se vine nejkrásnějšími horskými údolími. A když vystoupíte ve stanici Gruyères, po pár minutách chůze před vámi vyvstane mohutný hrad z 12. století obklopený půvabným středověkým městečkem, v jehož okolí se vyrábí proslulý stejnojmenný sýr.

Rady a tipy na cestu          
*Měnou je švýcarský frank, ale leckde můžete platit i eury.
*Pokud se rozhodnete cestovat vlakem, vyplatí se koupit si tzv. Swiss Pass. Platí nejen na vlaky, ale i na autobusy, městskou dopravu, některé lodní spoje a lanovky a můžete si ho vybrat podle počtu dní.
*Švýcaři pěstují výborná vína, která se však téměř nevyvážejí, protože se vypijí doma. Ochutnejte třeba La Cote, Le Lavaux či Le Chablais.
*Typickým národním jídlem je sýrové fondue nebo raclette. U toho prvního namáčíte kousky chleba v kotlíku s rozpuštěným sýrem, ochuceným vínem a třešňovicí. To druhé se připravuje ze sýra značky raclette, který se roztaví a podává s brambory na loupačku a nakládanými cibulkami a okurkami.     
 

Text: Michaela Vaňková

  

Komentáře