Trevír plný požitků. Malebné údolí německé řeky Mosely, kde se daří skvělému vínu.

Tato oblast lákala k osídlení už v dávnověku. Kmeny barbarských Treverů však podlehly náporu Římanů a císař Augustus tu nechal v roce 16 př. n. l. postavit osadu. 

Z osady nazvané Augusta Treverorum vyrostlo v průběhu čtyř století výstavné, bohaté město, které dnes známe pod jménem Trevír (Trier). A s ozvěnami dávné slávy se tu setkáte na každém kroku. Milovníci starověkých památek si mohou nohy uběhat a není divu, že mnohé z nich jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Německý Řím

Trevír, jemuž se říkalo druhý Řím, se totiž stal hlavním městem západní části Římské říše a sídlem císařů. Žádné jiné německé město nebylo tolik ovlivněno římskou kulturou a architektonické skvosty, jež se zde dochovaly, jsou opravdu jedinečné. Třicet metrů vysoká Černá brána (Porta Nigra), jíž se i dnes vstupuje do historického jádra města, pochází z 2. století a je největší dochovanou městskou branou na světě. Její tři kolegyně – Bílá, Střední a Slavná brána, střežící město ze zbývajících světových stran  – už takové štěstí neměly. Nicméně i tato impozantní stavba měla na kahánku, když do Trevíru vtrhl v roce 1804 Napoleon. Chtěl ji totiž nechat zbořit a přesvědčil ho až fakt, že brána skutečně pochází z let nadvlády starého Říma. Jako většina dobyvatelů měl totiž pro toto historické období značnou slabost.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4133″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pro každého něco

Kromě Černé brány patří k trevírským pokladům katedrála, jež vznikla přestavbou původního chrámu císaře Konstantina Velikého. Z římského císařského trůnního sálu Aula Palatina o rozměrech 67 m na délku, 27 m na šířku a 30 m na výšku je dnes protestantský kostel, nicméně ve své době sloužil vládci Konstantinovi jako přijímací sál a symbol jeho majestátu. Císařské lázně tvořily luxusní odpočinkový komplex, pátý největší v celé Římské říši. Trevírský amfiteátr pojal až 20 000 diváků, kteří zde sledovali krvavé zápasy gladiátorů, a starořímský most, jehož pět pilířů ze sedmi je původních, dodnes funguje jako jedna z nejdůležitějších spojnic západní části města. Pro křesťanské návštěvníky Trevíru pak je nepochybně největším lákadlem údajná Kristova tunika, kterou měl na sobě krátce před svým ukřižováním. Je uložena v kostele sv. Petra.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4134″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dobroty pro gurmány

V Trevíru zanechaly své výrazné stopy i románský sloh, gotika, renesance a baroko, nicméně toto krásné město nevyniká jen svým kulturním dědictvím. Perfektně se tu nakupuje  – pěší zóna začíná hned vedle Černé brány a táhne se přes Hauptmarkt až do jižní části města. Řeku Moselu lemují terasovité vinice a na podzim, kdy se v okolí konají oblíbené vinařské a gurmánské festivaly, se sem sjíždějí milovníci špičkového vína i místních specialit. Mezi fajnšmekry je vyhlášená trevírská restaurace Zum Domstein, kde se připravují dobroty podle receptů Marka Gavia Apicia, což byl nejslavnější kuchař a gurmán za vlády římského císaře Tiberia. Sestavil své recepty do kuchařské knihy, která se dochovala, protože ji v 9. století rozepsali němečtí mniši. Chcete vědět, na čem si v této restauraci pochutnají mlsné jazýčky? Římské menu zahajuje koktejl z vína, medu a koření. K oblíbeným předkrmům patří klobásky s piniovými oříšky a zelenými fazolkami, jako hlavní chod si můžete dát šunku s mandlemi, fíky a myrtou, ale také jehněčí na víně s bylinkami a datlemi, ryby, zvěřinu či telecí. Nebo je libo chuťovka pro vegetariány? I naši dávní předkové si totiž občas dopřáli půst a místo masa si dali lehkou zeleninovou směs ze smažené cukety a karotky s meruňkami. Restaurace má i svůj dobře zásobený sklep se dvěma stovkami druhů vín. Trevír je zkrátka město plné požitků, kde si každý najde své lákadlo.

Text: Michaela Vaňková  

Foto: Trier Tourismus

10x trevírská nej 

Trevír byl největší římskou osadou severně od Alp.

Má největší dochovaný antický sál a největší římskou sbírku mozaik. 

Je nejstarším německým městem.

Je nejstarším císařským sídelním městem v Německu.

Je nejstarším biskupským sídlem v Německu.

Stojí tu nejstarší most v Německu.

Má největší poklad zlatých mincí v západní části Římské říše.

Má nejstarší německou lékárnu.

Je tu i nejstarší vinný sklep v Německu. 

Má jednu z největších a nejhezčích pěších zón.

 

Pár dobrých rad

Kolem Mosely se vinou pěkné cyklistické stezky a po řece si můžete vyjet lodí.

V Trevíru se v létě tradičně pořádá unikátní festival nazvaný Chléb a hry. Představení kopírují někdejší gladiátorské souboje s rozličnými zbraněmi a zahrnují také box a řecko-římský zápas. 

Jestlipak víte, který slavný rodák pocházel z Trevíru? Narodil se tu Karel Marx, v jehož rodném domě na Brückengasse je muzeum. V muzejním obchůdku nabízejí různé suvenýry a dokonce i víno s jeho jménem. 

Nejrychleji se sem dostanete s nízkonákladovou leteckou společností Germanwings, která létá denně z Prahy na letiště Kolín nad Rýnem/Bonn. Trevír je vzdálen necelých 180 km a na letišti je půjčovna automobilů. Můžete však pokračovat také vlakem nebo autobusem.

Pojedete-li vlastním autem, vydejte se z Rozvadova přes Norimberk, Heidelberg a Saarbrücken. Vzdálenost z Prahy je cca 700 km. 

 

Komentáře