Vítejte na Tenerife! Objevíte tu tmavomodrý oceán, nádherné pláže a také královnu sopek Pico del Teide.

Reklama

 Ale jsou tu také půvabná městečka provoněná záplavou květin, zábavní parky a samozřejmě i útulné hospůdky, kde ochutnáte tradiční speciality a skvělá místní vína. Na Tenerife panuje slunečné počasí po celý rok.

Skvělá delfíní show

Na Tenerife panuje slunečné počasí po celý rok, ale nemusíte jen chytat bronz na plážích a užívat si vlahé vlny Atlantiku. Můžete také surfovat, potápět se, pozorovat velryby, podniknout výlet do vesnice Masca, odkud spadá strmá soutěska až dolů k moři, nebo navštívit oblíbený Loro Parque. Chovají tam nejen největší množství papoušků na světě, ale také řadu dalších zvířat, včetně šelem. Je zde pavilon tučňáků a podmořský tunel, kde můžete zblízka pozorovat hejna mořských ryb a dokonce i žraloky. Vrcholnou atrakcí, která nadchne děti i dospělé, je vystoupení lvounů, delfínů a skupiny kosatek. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2864″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Po návštěvě parku, který má rozlohu 12 hektarů, se zajeďte osvěžit do nejoblíbenějšího letoviska na severozápadním pobřeží Puerto de la Cruz.  Protože tu byl nedostatek pláží a silný příboj, architekt César Manrique navrhl a vytvořil mezi pobřežními útesy Lago de Martiánez, což je skvělý a zcela bezpečný akvapark plný zeleně s jezerem a několika bazény s mořskou vodou. 

Národní park Teide 

Zatímco sever, kde leží hlavní město Santa Cruz de Tenerife, překypuje zelení, na jihu je voda vzácná, třebaže i zde kdysi rostly husté vavřínové a piniové lesy. Přesto se tu díky promyšlenému systému zavlažování budete cítit jako v subtropickém ráji. Los Cristianos a Playa de las Américas s nádhernými táhlými plážemi jsou jako stvořené k lenošení.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2865″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Ale pokud chcete  poznat skrytou tvář Tenerife, musíte se vydat do vnitrozemí. Má osobitý, drsnější, ale o to podmanivější ráz a při návštěvě národního parku Teide vás dokonce napadne, že takhle nějak asi musí vypadat měsíční krajina. Vévodí mu majestátní sopka Pico del Teide, která se tyčí uprostřed ztuhlého lávového pole do výšky 3718 metrů (takže je to nejvyšší hora Španělska). Lanovkou můžete vyjet do stanice La Rambleta ve výšce 3550 metrů, ale pro výstup na samý vrchol vulkánu je zapotřebí mít zvláštní povolení. Určitě se zastavte také u Roques de Garcia, což je mohutné uskupení pestrobarevných skalisek nejbizarnějších tvarů.

Setkání s dračím stromem

Viděli jste někde dračinec neboli dračí strom, který vymřel před dvaceti miliony let? Roste jedině na Kanárských ostrovech (a také na Madeiře, Azorech a Kapverdách). Ten, který zdobí Tenerife v městečku Icod de los Vinos, je starší než pět set roků. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2866″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Však je také považován za náramnou vzácnost. Jeho pryskyřici, která na vzduchu získá tmavě červenou barvu, se říkalo dračí krev a před staletími se využívala k léčebným účelům. Tenerife je zkrátka plné krás a zajímavých překvapení, a pokud si ostrov zamilujete, jedna návštěva vám určitě nebude stačit.  

 

Co byste ještě měli vědět 

– Kanárské ostrovy leží v Atlantickém oceánu asi 300 km od afrického pobřeží. Obydlených je sedm (Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera a El Hierro) a jsou součástí Španělska s omezeným statusem autonomie.

– Na Tenerife se pořádá celá řada akcí, procesí a festivalů, ale únorový karneval je ze všech nejslavnější. Vrcholí tanečními průvody v oslnivých kostýmech, které by klidně mohly soutěžit s karnevalem v Riu.

– Ke kulinárním specialitám patří malé „zmačkané“ brambory papas arrugadas. Vaří se v solném láku a podávají se k nim dvě pikantní omáčky. Mojo roso je z červených feferonek, oleje, česneku, octa a soli, mojo verde se připravuje ze zelených feferonek a petržele. 

 

Text a foto: Michaela Vaňková   

 

 

Komentáře