WaiWi přes údolí Pillerseetal

Reklama

Poměřte síly a vydejte se na tři ostré denní etapy s možnými zkratkami pomocí lanovek v rakouském údolí Pillerseetal. Někdy se nocuje na kopci, jindy pohodlně dole ve vesnici. Na konci túry dostanete odpověď, jaký jste typ.

Co je vám bližší? Noc s cizími lidmi na pokoji a společnou toaletou na chodbě v romantické horské chatě nebo přece jen raději dole v údolí s pohodlím a nočním soukromím? A kolik toho zvládnete, když jeden den na turistice následuje po druhém, přijde i svalová horečka a možná dokonce i stávkuje koleno? Od té doby, co je dálková turistika v módě, se objevuje stále více nabídek pro milovníky obou variant.

Možná si ale nejste jisti, ke kterému typu turistů vlastně patříte. Rychlou odpověď dostanete na této trase, které se říká WaiWi.

Sám na vrcholcích
Začátek trasy je v malebné obci Waidring. Odtud se vydáte smíšenými lesy, kosodřevinou a rozsáhlými areály salašů nahoru do samoty hor, kterou byste v Kitzbühelských Alpách sotva očekávali. Široko-daleko ani duše, zato však výrazná skalní masa na horizontu jako tichý průvodce turistů. Po vrcholu Hausberg (1120 m) a divoké romantické roklině Bílého potoka (Weissbach) vás už zavolají vrcholy Kirchberg (1678 m) a Schafelberg (1597 m) a konečně pak salaš Winterstelleralm. Zde si můžete krátce odpočinout, dát si jedno turistické pivko a pohodově si vychutnat poslední kilometry dolů kopcem až do obce St. Jakob in Haus.

Lehčí varianta
Kdo zvládne tuto první etapu s jejími 1 200 výškovými metry, 22 kilometry a osmi hodinami čistého času chůze v pohodě, nebude mít problémy ani během dalších dnů. Taková je zkušenost Lisy Flatscherové. Je horskou vůdkyní a trasu WaiWi, která získala i rakouskou turistickou značku kvality, rozvíjí společně se svazem turistiky údolí Pillerseetal – Kitzbühelských Alp. Pro koho je naopak těžké už první stoupání na Hausberg, vynechá radši další vrcholy a odbočí do WaiWi varianty, která vede dolů podél modro-zeleně se lesknoucího jezera Pillersee.

 Jakobův kříž
„Trasu jsme navrhli tak, aby měla i jednodušší alternativy a aby návštěvníci neztratili radost z turistiky někde po cestě,“ vysvětluje Lisa Flatscher. Docela na okraj je potřeba říct, že WaiWi propojuje absolutní hity celého regionu. Po přenocování v obci St. Jakob in Haus se na turisty těší další vrchol Buchensteinwand (1456 m). Dobré na tom je, že pohodlí, které turisté zažijí v údolí, nemusí pak nutně zaplatit při stoupání do kopce – je možné sa na něj jednoduše vyvézt lanovkou a nahoře se v klidu pokochat pohledem na 30 metrový Jakobův kříž. Největší přístupný kříž na vrcholu hory na světě je věnován poutníkům, kteří už po staletí procházejí údolím Pillerseetal na své cestě z oblasti Salzburgu do Santiaga de Compostela. 360-stupňová vyhlídka z nejvyšší vyhlídkové terasy je opravdu neuvěřitelná.

Člunem po jezeře
Trasa se dále vine po romantických chodníčcích dolů do Fieberbrunnu. Tady se nabízí možnost vyvézt se kabinkovou lanovkou do přestupní stanice Streuböden anebo přímo do vrcholové stanice Lärchfilzkogel v nadmořské výšce 1 654 metrů. Anebo si vyšlapat čtyři hodiny do kopce a mezitím se občas zastavit na prastarých salaších. Poslední stoupání dá ale zabrat opravdu každému. Tento technicky jednoduchý výstup vede nahoru na vrchol Wildseeloderhaus (1854 m) – do horské chaty jako obrázek ve špičkové poloze. Možná ještě zůstane trochu sil na jedno kolo po jezeře Wildseelodersee na člunu, než se člověk uloží do postele? Na výběr jsou útulné pokoje s vybavením z limbového dřeva se dvěma nebo čtyřmi lůžky, k tomu jako alternativa místa ve velkorysé matracové noclehárně. Sprcha a toaleta je na každém poschodí.

Regionální kuchyně
Další ráno vás čeká s pohledem na nejbližší vrchol Wildseeloder (2118 m), nejvyšší bod naší trasy. Kříž, který ho zdobí ,vyhotovili z poslední várky oceli z Pillersee. Vychutnáte si úžasný výhled a potom se zastavíte v hostinci Wildalpgatterl u Angeliky Fürhapterové. Je členkou sdružení podniků kuchařského umění KochArt a ve svém horském zařízení servíruje regionální kuchyni na vysoké úrovni. K přestupní stanici s nádherně vybudovaným dětským rájem „Timoks Alm“ (Timoksův salaš) je to už jen pár kroků. „Většina návštevníků sejde tu poslední půl druhou hodinu do údolí po svých,“ vysvětluje Lisa Flatscherová. „Ale když někdo dostane svalovku nebo má problémy s kolenem, potěší ho možnost svézt se lanovkou.“ Zpátky k výchozímu bodu ve Waidringu se dostanete zdarma regionálním autobusem.

Údaje a fakta
– WaiWi měří 50 kilometrů a dosahuje 3 200 výškových metrů. Nabízí přitom hodně možností na spontánní zkratky.
– Místo na spaní v táboře ve Wildseeloderhause stojí 23 euro.
– V údolí je možné přenocovat už od 30 euro na osobu ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní.
– WaiWi znamená z Waidringu do Wildseeloderu a zároveň se jedná o výraz v tyrolštině – milá ženuška.

Zdroj:  www.pillerseetal.at

Komentáře