Zimní radovánky ve Švýcarsku

Reklama

Již zhruba sto let se region Jungfrau spolu se sousedícím údolím Haslital ve Švýcarsku řadí k opravdovým lyžařským rájům. Oblast Berner Oberland totiž kromě dokonalých lyžařských podmínek nabízí také dobrodružné akce pro milovníky adrenalinu, ideální podmínky pro rodiny s děti i romantiku pro zamilované. 

Zbrusu nové vleky

Zimní sezóna tu začíná už v listopadu. Trojice lyžařských oblastí Grindelwald-First, Kleine Scheidegg-Männlichen a Mürren-Schilthorn zahrnuje 213 kilometrů sjezdovek. V letošním roce se mohou milovníci zimních sportů navíc těšit na dva nově vybudované vleky Gimmeln a Allmenhübel. Lanovka Haslital-Meiringen (Bergbahnen Haslital-Meiringen), která se rozjede 13. prosince, vyveze lyžaře na vrchol, kde na ně čeká 60 km sjezdovek. Úplnou novinku je lyžařské závodní středisko Hasliberg se závodními a tréninkovými sjezdovkami, které jsou v souladu s mezinárodními standardy. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4366″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Lyžování s paraglidingem 

Kdo touží po opravdovém vzrušení, je v regionu Jungfrau na správné adrese. Celosvětově ojedinělý je tzv. tandem speedflying, unikátní kombinace lyžování a paraglidingu. Akční nadšenci vyrazí na lyžích směrem k útesům, z nichž posléze pomocí padáků vzlétnou směrem k vesnici Wengen. Tento adrenalinový zážitek je zakončen hladkým přistáním na lyžích. Během dobrodružného odpoledne lze také absolvovat fascinující lezeckou túru s poetickým názvem „Sny o ledopádu“. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4362″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Atrakce pro malé i velké 

Dospělí i děti se mohou těšit na novou sáňkařskou trať Apollo (Schlittelweg Apollo), která zaručí celodenní zábavu pro celou rodinu. Široká, prosluněná sáňkařská dráha vede od stanice Schiltgrat přes Schiltalp až do vesnice Mürren. V regionu Jungfrau se nachází i „Big Pintenfritz“, jedna z nejdelších sáňkařských sjezdovek v Alpách vůbec. Kabinková lanovka přepraví sáňkaře z Grindelwaldu do Firstu, odkud je možné dostat se procházkou k výchozímu bodu Faulhorn, kde tato 15 km dlouhá trať začíná. Oblíbenou atrakcí je též sněžné kolo (tzv. Velogemel). Toto ručně vyráběné dřevěné vozítko vzniklo před více než sto lety, kdy bylo nepostradatelným pomocníkem v každodenním životě místních obyvatel. Netradiční vozítko, které se nepoužívá nikde jinde než ve Švýcarsku a vyváží se coby unikát do celého světa, vyvolává nadšení nejen u malých návštěvníků. V regionu Jungfrau jsou rovněž k dispozici bruslařské tratě ve střediscích Grindelwald, Wengen, Mürren a Lauterbrunnen. V údolí Haslital se můžete navíc nechat zlákat dvěma dráhami pod širým nebem. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4363″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Přelet přes údolí

K nezapomenutelným dobrodružstvím jednoznačně patří přelet přes údolí Lauterbrunnental až na výchozí bod v nadmořské výšce téměř 4000 metrů díky heli-skiingu. Po freeridovém dobrodružství pak je ideální volbou návštěva některé z tradičních švýcarských chatek a ochutnání místních delikates. Regionální lahůdky jako fondue nebo raclette chutnají na čerstvém vzduchu obzvlášť výtečně.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4364″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Když se vrcholy Eiger, Mönch a Jungfrau zahalí do měsíčního svitu, je nádherným zážitkem výlet na lyžích či sněžnicích. Oblíbené jsou rovněž noční jízdy na saních dolů do údolí Haslital a novinkou oblasti Mäglisalp-Reuti je noční lyžování na osvětlené a zasněžené sjezdovce Mäglisalp-Reuti. Z ní je to jen kousek  do stejnojmenné horské restaurace, která nabízí kromě švýcarských specialit také hudební zábavu. 

Michaela Vaňková

Foto: jungfrauregion.ch

 

 

Komentáře