Léto plné zábavy v liberecké iQLANDII

Reklama

Co pro návštěvníky v liberecké iQLANDII připravili na léto?

Těšit se můžete jak na absolutní novinky – interaktivní expozici Překonané (?) vynálezy, gigantický model srdce či speciální živý pořad v Planetáriu, tak i na osvědčené stálice v podobě humanoidního robota Thespiana, Mars Roveru a stovek dalších exponátů. Kromě toho si lektoři centra pro vás přichystali akční Science show, badatelské aktivity, během kterých si třeba vyzkoušíte vyrobit nanovlákno, zapeklitou detektivní hru a v neposlední řadě makromolekulární kuchyni! Co víc říct, stačí v červenci a srpnu do iQLANDIE dorazit!

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8327″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Největším letním tahákem budou bezesporu Překonané (?) vynálezy. „Expozici, kterou zpřístupníme v červenci, jsme rozdělili celkem do osmi sekcí. Návštěvníci se v nich seznámí s věcmi, které se donedávna používaly v běžném životě a na něž si dnes už vzpomene málokdo. Lidé tu například uvidí první mobilní telefon Eurotel vážící 6 kg, legendární Atari, dálnopis, skládací toaletní papír, 8mm a svitkové filmy nebo slavný kempingový stan s příslušenstvím z osmdesátých let,“ říká Martina Kutíková, marketingová specialistka iQLANDIE. Dopravní podnik města Liberce dokonce science centru zapůjčil autentickou tramvajovou sedačku, kterou doplňuje štípačka a kartonové jízdenky.

Sluneční soustavou křížem krážem
O prázdninách se rozběhne i Živák, autorský pořad planetárníků iQLANDIE, pod názvem Do vesmíru a zase zpátky. „Diváci v 50 minutách procestují Mléčnou dráhu, zjistí, kde se v ní nachází naše planeta, či se stanou svědky vzniku Sluneční soustavy a planet před miliardami let. Také jim nabídneme prohlídku noční oblohy nejen ze Země, ale i z jiné části galaxie, a rovněž se podívají do míst, kde na Marsu bydlel a kudy cestoval Matt Damon ve filmu Marťan,“ konstatuje Lukáš Durda, vedoucí Planetária a autor programu. Pořad kombinuje mluvené slovo lektora, moderní audiovizuální techniku i experimentální pokusy.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8328″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Gigantický model srdce
V iQLANDII přibyl i nový exponát – gigantický model srdce. „Jedná se o pětadvacetinásobnou zvětšeninu tohoto důležitého lidského orgánu. Tvar, hlavní žíly, tepny i aorta – vše odpovídá realitě včetně zbarvení,“ doplňuje Kutíková. Stačí tedy jen vstoupit a prozkoumávat. V modelu si dokonce můžete změřit i svou vlastní tepovou frekvenci.
Mimo tohoto interaktivního exponátu vás tu ale čekají čtyři stovky dalších – humanoidní robot Thespian, Mars Rover, jehož prostřednictvím procestujete křížem krážem Rudou planetu, simulátor zemětřesení, Solar air show, autentický přistávací modul Vostok 28 či Ohnivé tornádo.

Tři, dva, jedna – Prásk!
Experimentujete rádi? Právě pro vás je tu denně připravena divoká Science show plná ohňů, blesků a kouře, která se za příznivých vědeckých podmínek bude odehrávat ve venkovních prostorách Vodního světa. V sobotu a neděli si naopak pochutnáte na makromolekulární kuchyni v rámci workshopu Věda v kuchyni. Program je navíc doplněn o badatelské aktivity na témata např. Testování smyslů, Život s bílou holí nebo Odnes si nanovlákno, a hru Kriminálka iQLANDIA. Tak co, posílíte tým a vyřešíte mord uznávané vědkyně Dr. Pospíšilové? Určitě ano!
iQLANDIA Liberec je členem České asociace science center.

Harmonogram – červenec a srpen
Science show plná ohňů, výbuchů a kouře aneb Experimenty, které vám doma neprojdou – denně od 11.00 od 16.00
Malá science show s Van de Graaffovým generátorem nebo další fyzikální experimenty – denně od 13.00
Hurá do Laboratoře – Věda v kuchyni – každou So a Ne od 14.00 a 15.00
Experimenty v TULaborce – denně od 13.00 a od 15.00
Badatelské aktivity v expozicích – Prozkoumejte horniny a minerály, Testování smyslů, Život s bílou holí, Odnes si nanovlákno, Lego Mindstorms – několikrát za den
Výstava Překonané vynálezy, Kriminálka iQLANDIA – celodenně

Komentáře