Malý Mikuláš zve do Villa Pellé na Den dětí plný zážitků i na další bohatý doprovodný program

Reklama

Humornou besedu, Den dětí, divadelní představení, animátorskou dílnu či jiné tvořivé workshopy pro děti – to vše nabízí výstava Sempé – Malý Mikuláš a jiné…ve Villa Pellé v rámci doprovodného programu. S humorem nad kresleným humorem se návštěvníci mohou už tento čtvrtek 31. 5. potkat na besedě s předními českými humoristy – Jiřím Slívou, Miroslavem Bartákem, Miroslavem Kemelem a Fefíkem. O den později Den dětí promění zahradu Villa Pellé v říši her s kejklířem či žonglérem. Nebude chybět ani spontánní fotbalový zápas, cukrová vata a promítání filmu Mikulášovy patálie v půdním kině.

Bohatý doprovodný program provází celou výstavu. V neděli 10. června zahraje spolek Kašpar divadelní adaptaci představení Mikulášovy prázdniny. V neděli 17. června bude v zahradě Villa Pellé nakladatelství Albatros a francouzské nakladatelství IMAV křtít původní komiks Malý Mikuláš v komiksu, děti budou moci vytvořit vlastní komiks. O týden později v sobotu 23. proběhne animátorská dílna s Ultrafun, kde si děti vyzkouší techniku ploškové animace a sehrají vlastní animovanou scénu. Jak vypadá Mikuláš ve filmu? To se mohou diváci dozvědět na projekci Mikulášovy prázdniny, 29. 6. a 17. 7. od 15 hodin. Výstava Sempé – Malý Mikuláš a jiné…předního francouzského kreslíře bude v Galerii Villa Pellé k vidění až do  15. července. Všichni Mikulášové mají na výstavu vstup zdarma po předložení příslušného dokladu.

Ilustrace kresleného humoru Jeana-Jacquese Sempého dovolují návštěvníkům proniknout do světa klučičí party v čele se zvídavým Mikulášem, gurmánským Vendelínem a šprtem Celestýnem. K vidění jsou ale i kreslené vtipy a celá řada kreseb, které baví několik generací po celém světě. Originály Sempého ilustrací ke knižní sérii Mikulášových patálií jsou vystaveny v české premiéře. Sempé se u nás proslavil tímto bestsellerem pro děti, je ale především autorem tisíců vtipů, které tvoří více než knižních 40 alb, a později i ikonických obálek nejprestižnějších světových magazínů, jakým je například The New Yorker, kterých vytvořil celkem 130, tu poslední 7. května 2018. Sempého výtvarný styl je v mnoha ohledech unikátní. Suverénní neposedná linka jeho kreseb se shoduje s tradicí vynikajících francouzských humoristických kreslířů.

Jean-Jacques Sempé poprvé načrtl svým neopakovatelným lehkým stylem postavičku kluka na kole, malého Mikuláše (Le Petit Nicolas) v první polovině 50. let minulého století pro belgický časopis Le Moustique. Spolupracující spisovatel a textař René Goscinny (mimochodem později autor slavných příběhů o Asterixovi) začal se Sempé spolupracovat na komiksové sérii s rošťákem Mikulášem na objednávku novin Sud-Ouest.. Po jejím úspěchu pak začal vycházet formát ilustrovaných povídek, které si postupně dobyly srdce dětí i rodičů po celém světě. Dílo francouzského výtvarníka a humoristy Jeana-Jacquese Sempého má výjimečný dar oslovit každého diváka a čtenáře. Typická je laskavost a pochopení, s nimiž v tisícovkách kreseb tu údernějších, tu poetičtějších, komentuje koloběh lidského života. Jeho vtip a glosa nejsou projevem tvůrce povýšeného nad všednost, ale dílem bystrého pozorovatele s nesmírnou fantazií. “Kreslené vtipy mám rád hlavně proto, že dokážou vyjádřit konkrétní myšlenky nepřímo. Je to způsob jak se říci něco o sobě, bez toho aniž by se člověk prozradil“, říká o sobě, o životě i o nás tento pokorný autor.

Jean-Jacques Sempé, 17. srpen 1932, Pessac, Drapeau, Francie
Školu opustil ve 14 letech, našel si práci poslíčka na kole, reprezentoval výrobce zubní pasty, později byl prodejcem vína. V 50. letech začal svou kariéru humoristického kreslíře v bordeauxském Sud-Ouest, ještě pod pseudonymem DRO (z anglického DRAW). Zde také publikoval první kresbu pod svým jménem. Později zfalšoval své dokumenty a přidal se k armádě, kde měl často disciplinární potíže. První pravidelnou práci kreslíře mu nabídl belgický časopis Le Moustique, ze kterého také vzešel požadavek na vytvoření nové komiksové postavy. V roce 1952 Sempé přichází s postavou malého Mikuláše. Ředitel novin trvá na vytvoření komiksu, Sempé na radu René Goscinnyho navrhuje právě Mikuláše a přizve ho ke spolupráci. Mikulášových příběhů s ilustrovaným doprovodem si povšimne manželka ředitele nakladatelství Denoël Alexe Gralla a iniciuje tak první vydání příběhů Malého Mikuláše autorského dua Sempé-Goscinny. V dalších letech publikuje Sempé v mnoha novinách a časopisech: Le Rire, Noir et Blanc, Ici Paris, Samedi soir, France Dimanche. Pravidelně spolupracuje s Paris Match, kde se setkává s důležitými francouzskými kreslíři, Chavalem a Boskem. Spolupracuje s Goscinnyho časopisem Pilote, s časopisy Punch a Esquire. Od roku 1965 do roku 1975 posílá do Expresu každý týden jednu až dvě kresby, kreslí pro Figaro, Nouvel observateur a Télérama. Navštěvuje kavárny, bary a jazzové kluby (Tout-Paris, Chez Lipp, Café de Flore, La Closerie des Lilas, Chez atd.), přátelí se s Françoise Saganovou, Jacquesem Tatim, Jacquesem Prévertem a Savignakem. V roce 1978 vytváří první obálku pro The New Yorker, kterých posléze nakreslí téměř stovku. Od úspěchu Malého Mikuláše a od roku 1962, kdy vydal své první album humoristických kreseb (Nic není jednoduché), postupně každý rok vydává novou knihu kresleného humoru. Malý Mikuláš je přeložen do čtyřiceti jazyků, alba kresleného humoru vycházejí ve dvaceti zemích světa. Jeho ženou byla Mette Ivers, s níž má dceru, designérku Ingu Sempé

© IMAV éditions / Goscinny – Sempé, © Galerie Martine Gossieaux

Zdroj: www.malymikulas.cz a www.villapelle.cz

 

Komentáře