Nejsi nikdy sám aneb tajemství symbiózy – tradiční výstava pro všechny smysly

Reklama

Živé organismy mezi sebou v přírodě vytvářejí různorodé vztahy a vazby. Jaké jsou a jak fungují? To prozradí letošní výstava pro všechny smysly, kterou poprvé připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy v mezinárodním týmu v rámci evropského programu Erasmus+. Ke spolupráci přizvala kolegy z botanických zahrad z Polska, Maďarska a Švédska. Výstava je unikátní tím, že si návštěvníci exponáty prohlédnou nejen zrakem, ale doslova ji zažijí všemi smysly. I díky speciálnímu zvukovému průvodci se promění v neobvyklý zážitek. Víte, jak voní parazitická rostlina s největším květem na světě – exotická raflézie? Přijďte si přivonět do trojské botanické zahrady od 12. do 28. října denně od 9.00 do 17.00 hodin. Výstava se koná ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

Otevírací doba v srpnu
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 21.00 (po–čt)
od 11.00 do 21.00 (pá–ne, svátek)Otevírací doba v září
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 21.00 (po–čt)
od 11.00 do 21.00 (pá–ne, svátek)

Otevírací doba v říjnu
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 17.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 17.00

Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 19.00 (po–pá)
od 11.00 do 19.00 (so–ne, svátek)

Výstavy pro všechny smysly
Už 22 let pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy speciální výstavy, které přibližují různé aspekty přírody nejširší veřejnosti, návštěvníky se specifickými potřebami nevyjímaje. Exponáty zaujmou hmatově, sluchově, čichově, a dokonce i chuťově. Doprovázejí je popisky jak v černotisku, tak v Braillově písmu. „Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci si mohou zapůjčit klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten je výstavou provede s využitím autentických zvuků, komentáře a pokynů. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy. V loňském roce navštívilo výstavu pro všechny smysly více než 2 500 návštěvníků.

Nejsi nikdy sám aneb Tajemství symbiózy
V uplynulých letech se návštěvníci díky výstavám pro všechny smysly mimo jiné seznámili s rostlinami v životě indiánů, poznali vztah rostlin a včel a cestovali od hladiny moří až po střechu světa. „Tématem letošní výstavy pro všechny smysly je symbióza. Popisuje různorodé a fascinující vztahy mezi živými organismy v přírodě. Zábavnou, interaktivní formou a se zapojením doslova všech smyslů odhalí návštěvníci tajemství parazitujících rostlin či rostlin žijících v oboustranně prospěšném vztahu s houbami nebo bakteriemi. Dozvědí se zajímavosti o rafinovaných orchidejích či rostlinách spolupracujících s mravenci a dalšími živočichy,“ zve na výstavu Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. Zájemci si budou moci mimo jiné přivonět k parazitické raflézii, prohlédnou si nejen zrakem, ale i hmatem model lišejníku nebo největší semeno světa.

Botanická zahrada – vstupte
Botanická zahrada hl. m. Prahy se zpřístupnění expozic nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se specifickými potřebami věnuje více než dvacet let. „Naše zahrada se může pochlubit unikátním informačním a navigačním systémem pro nevidomé návštěvníky, který jim umožňuje samostatný pohyb ve venkovních expozicích. Pravidelně školíme naše zaměstnance pro práci s návštěvníky se specifickými potřebami a jsme držiteli certifikátu Přátelská místa Červeného kříže. Kromě výstav pro všechny smysly nabízíme i další vzdělávací aktivity, které jsou otevřené opravdu všem,“ říká Jarmila Skružná, spoluautorka výstavy pro všechny smysly a kurátorka trojské botanické zahrady.

Od roku 2016 zpracovává tým zaměstnanců botanické zahrady ve spolupráci se zahraničními partnery projekt v rámci programu Erasmus+ Evropské unie nazvaný Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE! Spolupodílejí se na něm týmy z Botanické zahrady v Göteborgu (Švédsko), Botanické zahrady Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani (Polsko) a Maďarské asociace arboret a botanických zahrad. „Ke sdílení našich dlouholetých zkušeností nás motivoval zájem kolegů z botanických zahrad celé Evropy, kteří byli našimi aktivitami doslova uchváceni. Nyní společně pracujeme na metodice práce s návštěvníky se specifickými potřebami v botanických zahradách, pořádáme letošní výstavu pro všechny smysly a připravujeme mezinárodní konferenci, která se koná příští rok v polské Poznani,“ dodává Jarmila Skružná.

V letošním roce otevřela trojská botanická zahrada již dvě zastavení Vonné stezky. Ta umožňuje poznání světa rostlin nejen zrakem, ale také čichem. První zastavení se nachází ve skleníku Fata Morgana a jeho součástí je i unikátní parfém Fata Morgana No. 1. Druhé zastavení najdou návštěvníci u Rozária v severní části venkovních expozic. V následujících letech k nim postupně přibudou další.

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
srpen – říjen 2018

Výstava afrických soch
do 30. 9.
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Letošní léto patří africkému umění a kultuře. Těšit se můžete na výstavu afrických soch
i na doprovodný program. Výstava je prodejní.

Děti a život v Tengenenge
do 31. 8.
9.00–20.00
Výstavní sál
Výstava fotografií Jany Sandner, která navštívila Tengenenge s cílem poukázat na vesnici,
kde vzniká většina soch vystavených v Botanické zahradě Praha.

Uzavření skleníku Fata Morgana

 1. – 17. 8.

Skleník Fata Morgana bude z technických důvodů uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Malování s Lucií Crocro

 1. 8., 8. 9.

14.00–17.00
Ornamentální zahrada
Dříme ve vás umělecký duch? Probuďte jej pod vedením akademické malířky Lucie Crocro
na uměleckém kurzu pod širým nebem v trojské botanické zahradě.

Klára slaví svátek

 1. 8.

Vinice sv. Kláry
Patronka vinice sv. Kláry slaví svátek 12. srpna. Přijďte oslavit její velký den v piknikovém duchu. Čím jiným si připíjet než vínem z vinice sv. Kláry? K němu vyzkoušejte některý z piknikových setů – ve Vinotéce sv. Klára to bude sýrový balíček, v bistru Botanická na talíři vás čeká veganská varianta a v Ornamentální zahradě vám nabídneme verzi pro masožravce. Chystáme i lehčí občerstvení, kde hlavní roli bude hrát sezonní zelenina, sýry a čerstvé bylinky.

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14.00 a 16.00
Venkovní expozice

 1. 8.     Klára Lorencová – Z Ameriky do naší kuchyně – užitkové rostliny Nového světa   AS
 2. 9.       Martin Beránek, Vlaďka Egertová – Vinice sv. Kláry   AJ
 3. 10.     Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy AJ
 4. 10.   Tomáš Vencálek – Javory, podzimní barvy       AJ

(Pozn.: AS – sraz u pokladny v ul. K Pazderkám, AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní)

Vinobraní sv. Kláry
15. – 16. 9.
11.00–19.00
Vinice sv. Kláry
Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat zářijový termín, kdy jedna z nejstarších vinic v Praze ožije oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program. Zaposlouchejte se se sklenkou v ruce do tónů folku, typických cimbálovek či jazzu, a to jak na samotné vinici, tak v rozkvetlé Ornamentální zahradě.

Dýňový podzim
22. 9. – 21. 10.
Ornamentální zahrada
Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Jehličí od tundry až po rovník

 1. 10. – 2. 12.

Ornamentální zahrada, Pinetum, Fata Morgana
Podzimní výstava jehličnanů v botanické zahradě představí široké spektrum těchto oblíbených dřevin. Seznámíte se se všemi původními jehličnany České republiky, dále se zajímavými druhy mírného pásu i s vybranými subtropickými a tropickými jehličnatými dřevinami. Součástí výstavy budou rovněž ukázky dřev a mnoha šišek, včetně nejmenší a největší šišky světa. V podzimní atmosféře zahrady vynikne jehličí různých tvarů i velikostí a kromě estetického zážitku se dozvíte i spoustu zajímavostí ze světa nahosemenných rostlin – těch vzácných i těch, které jsou běžné v našich zahradách a parcích.

Nejsi nikdy sám aneb Tajemství symbiózy

 1. – 28. 10.

9.00–17.00
Výstavní sál
Další ročník výstavy, na které využijete všechny smysly, vás seznámí s tajemnými vztahy v přírodě nejen mezi rostlinami, ale i mezi rostlinami a živočichy. Všech exponátů je dovoleno se nejen dotýkat, ale některé budete moci i ochutnat nebo si k nim přivonět. Opět nebude chybět zvukový průvodce a popisky v Braillově písmu. K dispozici je i průvodcovská služba. Rezervace předem na e-mailu: pruvodci@botanicka.cz. Letošní výstava vznikne díky spolupráci se zahraničními partnery ze Švédska, Maďarska a Polska v rámci projektu Erasmus+ KA2.

Dýňové hrátky

 1. – 21. 10.

13.00 – 16.00
Stráň
Přijďte do venkovní expozice popustit uzdu své fantazii a tvořivosti. Vyrábět může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a tvůrčí odvaze. Výsledné objekty si můžete odnést s sebou domů. K dispozici budou i různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Můžete si přinést vlastní neobvyklé plody a také nástroje, které by se vám mohly při tvoření hodit.

Halloween

 1. 10.

16.00–19.00
Ornamentální zahrada
Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí, pokračovat v ní můžete i v botanické zahradě. Dýně bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýňovými lampiony. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, u kterého nevadí, že se umaže, lžíci a nůž na dlabání.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Komentáře