Jak na generální úklid kuchyně bez použití chemikálií?

Autor: eva dne: Čt, 09/21/2017 - 06:25.

Kuchyně, mnohdy nejpoužívanější místnost v domě. Místo, kde paní či pán domu chystají různé dobroty a odkud se často linou inspirativní vůně. Pokud se však v kuchyni skutečně pravidelně vaří, je jednou za čas nutný její generální úklid. Nemáme na mysli utření linky a dřezu po vaření, ale důkladný úklid, při kterém je nutné se zaměřit i na odolnou špínu a mastnotu.

Základem je dobré vybavení. Pokud máte kvalitní náčiní, nemusíte se bát, že vám práce zabere celý den. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak s efektivními pomocníky zkrátit dobu úklidu na minimum.

Začněte lednicí
Všechny potraviny vyskládejte ven a při té příležitosti zkontrolujte i jejich datum spotřeby. Když máte lednici prázdnou, vytřete všechny police, zásuvky, dveřní prostor i těsnící gumičky hadříkem. Ideální je na to mikrohadřík, se kterým nebudete potřebovat žádný čisticí přípravek, stačí ho jen navlhčit.   Pokud se z lednice line nepříjemný zápach, vytřete police hadříkem namočeným v octové vodě. Tip: Abyste se zápachu zbavili dlouhodobě, zkuste do ní dát nádobku s octem, rozpůlený citron nebo rozkrojené jablko, které také neutralizuje pachy.

Pokračujte obklady
Na jejich čištění použijte houbičku na nádobí. Usnadníte si tím práci v případě zašlé špíny. Vyzkoušejte např. INOX houbičku od Viledy. Je vyrobena z exkluzivní PUR aktivní vrstvy, která je abrazivní a poradí si i se zaschlými nečistotami. Zároveň je ale šetrná k choulostivým materiálům, takže nehrozí žádné škrábance. Ani při pravidelném úklidu se nevyhneme zašlým spárám mezi obklady, které není jednoduché je vyčistit. Máme pro vás tip, jak je uspokojivě vyčistit i bez pomocí chemie. Smíchejte¼ šálku octa, ½ šálku jedlé sody, šťávu ze 4 citronů a teplou vodu a s takto připravenou směsí se vrhněte do čištění. V případě velkého znečištění zkuste směs nejprve starým zubním kartáčkem do spár vetřít. Nechte chvíli působit a na závěr setřete houbičkou.

Velké spotřebiče
Obklady jsou hotové, a tak se můžete pustit do likvidace nepořádku na sporáku, varné desce, troubě a mikrovlnce. Mytí sporáku či varné desky je nevděčná práce, protože je většinou myjete s vědomím, že budou zase brzy špinavé. Připečených nečistot se nejlépe zbavíte pomocí  dobře zvolené houbičky. Troubu nastavte zhruba na 100 °C a nechte ji chvilku ohřát. Vlivem tepla nečistoty lépe povolí. Ty následně zlikvidujte použitím svrchní strany houbičky na nádobí, která je speciálně určena pro zašlou špínu. Pro dočištění a konečné setření umývané plochy opět použijete spodní stranu INOX houbičky. Ta povrch zanechá suchý, takže nebudete potřebovat další hadříky. Pokud máme troubu opravdu hodně znečištěnou, zkuste na houbičce smíchat trochu jedlé sody s kapkou octa.  Do mikrovlnné trouby vložte před čištěním misku s vodou a na 2 minuty troubu zapněte. Vnitřek poté půjde snadněji umýt. Potom při jejím čištění postupujte stejně jako u klasické trouby.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"26630","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"400","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Jak na další kuchyňské vybavení?
Nesmíme opomenout ani filtry digestoře. Ty je nejlepší nechat odmočit v mýdlové vodě a následně otřít hadříkem z mikrovlákna. Pokud to jejich vlastnosti umožňují, můžete je také vložit do myčky a umýt je v ní. Pokud jsou části digestoře nesnímatelné, vystačíte si s mikrohadříkem, který můžete namočit v octové vodě, která je sama o sobě účinným odmašťovačem.

Ani kuchyňská dvířka a linka samotná nezůstávají ušetřeny mastnoty, která se na nich během vaření usazuje. Je proto dobré omýt i je. Skvělý je na jejich očistu mikrohadřík Actifibre, který stačí namočit ve vodě. Je obohacen o aktivní absorpční vlastnosti, takže zanechá povrch skříněk nejen perfektně čistý, ale zároveň suchý.

Nesmíte vynechat ani dřez a baterii. Dřezy jsou vyráběny z různých materiálů a každý z nich většinou žádá speciální péči. Avšak s univerzálním hadříkem Actifibre se nemusíte bát žádného povrchu. Jednoduše s ním vyčistíte dřez, opláchnete ho a můžete pokračovat s umýváním baterie. Tu pomocí hadříku v jednom kroku zároveň vyleštíte. Pokud potřebujete vyčistit i odpad, nalijte do něj deci octa, přidejte trochu soli a nechte pět minut působit. Nakonec zalijte vroucí vodou. Nebo můžete zkusit „prdopečovou“ metodu. Ta spočívá v tom, že do odpadu nasypete tři sáčky prášku do pečiva a zalijete vroucí vodou smíchanou s citronem.

Nakonec podlaha
Nakonec nezbývá než se vrhnout na podlahu. Protože i tu musíte zbavit prachu a bakterií. Nejprve podlahu vyluxujte, až potom se můžete pustit do jejího stírání. Jinak by se Vám chuchvalce prachu a nečistot akorát lepili na mop. Ideálním pomocníkem může být mop Ultramax od Viledy. S ním vám vytírání zabere mnohem méně času a díky ždímacímu koši budete ušetřeni i máchání rukou ve špinavé vodě. Pokud máte podlahu extrémně znečištěnou, přidejte do kyblíku s horkou vodou trochu octa. Ten podlahu nejen vydesinfikuje, ale také odmastí. 

Tip redakce:
Futuristický úklid
Snila jste o multifunkčním hadříku, se kterým očistíte jakýkoliv povrch? Přestaňte snít a pořiďte si Actifibre. Mikrohadřík od Viledy perfektně očistí jakýkoliv materiál a ušetří vám spoustu času i místo v kumbálu.  Actifibre je futuristický hadřík, který se díky mikrovláknům hodí na všechny povrchy bez rozdílu. Jeho výjimečnost spočívá také v použité technologii aktivní absorpce, díky které je Actifibre dokonale savý a zanechává umytou plochu nejen perfektně čistou, ale také suchou.  Navíc ho po úklidu jednoduše vyždímáte. Revoluční je také možné vynechání veškerých chemických prostředků. Už nebudete potřebovat speciální přípravek na čištění baterií, další prostředek na leštění nábytku atd. Prostě a jednoduše hadřík navlhčíte a uklízíte.  Hadřík je pratelný a velmi rychle schne. Proto zůstane déle hygienicky čistý a bez zápachu. Nezanechává nevzhledné šmouhy, chloupky, ani škrábance. Čistí, saje a leští v jednom jen za pomocí vody! Zažijte futuristický úklid s hadříkem ACTIFIBRE od Viledy. Mikrohadřík ACTIFIBRE zakoupíte ve vašem hypermarketu/hobby marketu za cenu od 39,90 Kč. 

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"26631","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"343"}}]]

Konec zašlé špíně
Věčné mytí nádobí a především odstraňování zaschlých nečistot bývá náročná a úmorná práce. Vileda proto nyní přichází s revoluční novinku v podobě houbičky INOX, která díky své struktuře dokáže hravě odstranit i „stoletou“ špínu a přitom nepoškrábat povrchy z ušlechtilé oceli ani jiné delikátní materiály. Vyzkoušejte ji a přesvědčte se o perfektním výsledku sami. INOX houbička je vyrobená z exkluzivní PUR aktivní vrstvy, která je abrazivní a extra účinně si poradí i se zašlou špínu. Zároveň je ale šetrná k povrchům z ušlechtilé oceli. Nemusíte se proto bát ji použít na sporák, pánev nebo umyvadlo. Spodní vrstva INOX houbičky ze 100 % mikrovláken setře zbývající nečistoty i vodu a povrch tak zanechá suchý, čistý a beze šmouh.  Moderní designové INOX houbičky od Vileda jsou v balení po 2ks. Zakoupíte je již od 49,90 Kč.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"26632","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"450"}}]]

Zdroj: www.vileda.cz

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce