Když má láska klapky na očích. Jsi opravdový, milující partner?

Blíží se svátek svatého Valentýna, a tak je třeba se zamyslet. Jak jste na tom s láskou? Jste člověkem, který umí pomáhat a má smysl pro partnerství?
Kamarád přišel ke mně domů na kafe, seděli jsme a mluvili o životě. Po chvíli jsem řekl: „Jdu umýt nádobí a hned se vrátím.“  Díval se na mě, jako bych mu řekl, že postavím vesmírnou raketu. Pak mi řekl: „Jsem rád, že jsi pomohl své ženě, já to nedělám, protože když to udělám, tak mi moje žena nepoděkuje. Minulý týden jsem umyl podlahu a nepoděkovala.“ Vrátil jsem se, abych si s ním sedl a vysvětlil, že jsem své ženě nepomohl. Vlastně, moje žena nepotřebuje pomoc, potřebuje partnera. Jsem partnerem doma a prostřednictvím této společnosti jsou rozdělené funkce, ale není to „pomoc“ dělat domácí práce.Chci čistý dům, protože tu taky bydlím a tak ho uklidím.

Vařím i já, nejen moje žena, když chci jíst, musím také vařit. Umývám nádobí po jídle, protože jej taky používám. Chci být s dětmi, protože jsou to také mé děti a mým úkolem je být otcem. Peru, žehlím a uklízím prádlo, protože oblečení je také moje a mých děti.

Nejsem pomoc doma, jsem součástí domu. A co se týče chvály, zeptal jsem se svého přítele, kdy naposledy poděkoval své ženě poté, co uklidila dům, vyprala oblečení, vyměnila prostěradla, vykoupala své děti, uvařila, atd. Připadá ti to absurdní? Když jsi jednou za život myl podlahu, čekal jsi přinejmenším cenu dokonalosti s velkou slávou … Proč? Nikdy jsi o tom nepřemýšlel, příteli?

Možná proto, že ti ta macho kultura ukázala, že všechno je její práce. Možná jste se učili, že tohle všechno musí být uděláno, aniž byste museli pohnout prstem? Tak ji chval, jak jsi chtěl být sám pochválen, stejným způsobem, se stejnou intenzitou. Přidej ruku k dílu, chovej se jako pravý partner, ne jako host, který chodí jen jíst, spát, koupat se a uspokojovat potřeby… Budeš se cítit doma ve vašem společném domě.

Skutečná změna naší společnosti začíná v našich domovech, pojďme naučit naše syny a dcery skutečný smysl pro partnerství! “

Komentáře