Jak vybírat barvu skel slunečních brýlí? Víme, na co si dát pozor

Reklama

Ohledně barevných „sklíček” panuje u slunečních brýlí spousta mýtů a nejasností. Opravdu některé barvy propouští UV záření víc než jiné? Je skutečně v některých odstínech zakázáno řídit? Vedoucí optiky VašeČočky.cz Jakub Odcházel poradí, na co dát u které barvy pozor.

S čím barva čoček souvisí? „Kromě toho, že má barva skel estetickou funkci (ladí se většinu do barvy obruby), má určitě vliv na viditelnost. Některé odstíny zdůrazňují kontrast, jiné třeba tlumí bílou barvu,” vysvětluje Jakub Odcházel z VašeČočky.cz. Barevné brýlové čočky se také osvědčují při nejrůznějších očních vadách, třeba krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.

Šedá a černá
Šedé čočky tlumí intenzitu slunečních paprsků a hodí se téměř pro každou příležitost, protože neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy. Černé čočky jsou skvělé v létě, protože stejně jako ty šedé pomáhají redukovat prudké světlo, takže snižují oslnění. Pozor však na tmavost čoček (uvádí se od 0 do 4), černé budou pravděpodobně „čtyřky“, tedy nejvyšší stupeň, který se nehodí pro řízení auta. „Někdy se také můžete setkat s hodnotou v procentech, která říká, kolik dané barvy brýlová čočka obsahuje. V tomto případě není pro řízení auta ideální více jak 80 % zabarvení,” radí odborník.

Sluneční brýle s šedými čočkami Ray-Ban, cena na VašeČočky.cz: 3 178 Kč

Červená a oranžová
„Pokud jste nadšenci do zimních sportů, určitě si na hory nezapomeňte přibalit brýle s červenými nebo oranžovými čočkami,” radí Jakub Odcházel. Tyto barvy totiž blokují modré světlo, které je v zimě na zasněžených pláních velmi intenzivní, zvláště pod jasnou oblohou. Navíc mají pro oči (možná nečekaně) relaxační účinek.

Sluneční brýle s červenými čočkami Polaroid, cena na VašeČočky.cz: 1 061 Kč

Zelená
Tmavě zelené čočky jsou ideální při řízení, protože chrání před oslněním, ale nemají vliv na vnímání barev. Zelená skla, nejen jejich tmavé varianty, se hodí na každodenní nošení. Dokážou snížit jas a zároveň zvýraznit stíny.

Sluneční brýle se zelenými čočkami Ralph Lauren, cena na VašeČočky.cz: 2 899 Kč

Hnědá
Hnědé čočky mají stejné výhody jako ty červené a oranžové, navíc se doporučují lidem trpícím krátkozrakostí.

Sluneční brýle s hnědými čočkami Ralph Lauren, cena na VašeČočky.cz: 3 397 Kč

Žlutá a růžová
Pozor, žluté čočky neumožňují rozlišování barev, proto jsou zakázané při řízení automobilu a dalších činnostech, které vyžadují rozlišení barev. Naopak velmi oblíbené jsou u lovců, protože zvláště při jasném počasí zvyšují kontrast objektů.

Podobné vlastnosti mají i růžové brýle, kromě kontrastu zvýrazňují detaily a zlepšují prostorové vnímání. Rozpoznávání barev také omezují, ale ne natolik, aby jejich nošení za volantem bylo nezákonné.

Sluneční brýle s růžovými čočkami Marc Jacobs, cena na VašeČočky.cz: 2 666 Kč

Modrá
Modré sluneční brýle jsou doporučovány lidem trpícím dalekozrakostí „Tuto barvu také ocení všichni tenisté, neboť zdůrazňuje kontrast u žlutého tenisového míčku,” přidává tip navíc Jakub Odcházel. Modrá skla navíc minimalizují odrazy a zároveň mírně zvyšují kontrast.

Sluneční brýle s modrými čočkami Michael Kors, cena na VašeČočky.cz: 2 762 Kč

Fialová
„Pokud trávíte většinu času venku, pak byste měli sáhnout po fialových čočkách,” radí odborník z VašeČočky.cz. Fialová, stejně jako modrá skla, totiž potlačují bílou barvu a přitom mírně zvyšují kontrast.

Sluneční brýle s fialovými čočkami Vogue, cena na VašeČočky.cz: 2 886 Kč

Barevné shrnutí:

·         Proti silnému letnímu slunci a k moři se hodí černá, šedá, hnědá a tmavé odstíny zelené a fialové.

·         UV paprsky se vyskytují, i když je pod mrakem. Při zataženém počasí sáhněte po červených, oranžových, růžových nebo klidně žlutých sklíčkách.

·         Na sníh se hodí žlutá a červená skla.

·         Za volant si vezměte šedé či tmavě zelené brýle.

„I když je mnoho lidí přesvědčeno o opaku, barva čoček nemá na ochranu proti UV záření žádný vliv,” upozorňuje Jakub Odcházel, odborník z VašeČočky.cz. Žlutá nebo oranžová může chránit proti škodlivým paprskům stejně dobře jako tmavě šedá. Barva čoček a procento ochrany proti UV jsou dva různé údaje, které spolu nesouvisí.

Na VašeČočky.cz si můžete vybrat sluneční brýle podle mnoha kategorií, mezi nimiž je kromě barvy a tvaru obrouček i barva skel. „Všechny brýle na e-shopu VašeČočky.cz poskytují vysokou ochranu proti UV záření, a protože se jedná o autorizovaného prodejce, můžete zde nakoupit i značkové modely beze strachu, že by se jednalo o padělky,” radí Jakub Odcházel.

S výběrem slunečních i dioptrických brýlí a kontaktních čoček si můžete nechat poradit také v nově otevřené optice VašeČočky.cz na adrese Křemencova 176/6, Praha 1. Otevřená je od pondělí do pátku od 9.00 do 19.00 a v sobotu od 10.00 do 15.00.

Komentáře