Návrhářka Ilona Donátová: Každá žena, která si věří, je krásná!

Je dobrou matkou i manželkou, zároveň úspěšnou módní návrhářkou pro prosperující značku Ateliér Donát. Rozhovor s touto obdivuhodnou ženou pro čtenářky JO magazínu připravil Kája Pavlíček. 

Představte nám Ateliér Donát. Jak dlouho jste na trhu?

Rukopis modelů Ateliéru Donát je tak specifický, že oblečení z této dílny nemůžete přehlédnout.  Zakládám si na tom, aby každý kousek z její dílny byl originálem s podílem ruční práce.  Modely jsou zajímavé strukturou a barevnou kompozicí  látek, které jsou většinou vytvářené na základě požadavků návrhářky. Její hravost a cit pro jedinečnost se promítá i do kombinování neslučitelných materiálů, jako je úplet se saténem nebo hrubá pletenina s jemňoučkým hedvábím apod.  V žádné kolekci Ateliéru Donát nechybí tuniky, protože lichotí každé postavě. A u žen, které nejsou dokonale štíhlé, výborně maskují střihem a barevnými kontrasty nechtěná kila navíc. Značka Ateliéru Donát je stálicí ve světě módy, daří se jí zákaznice okouzlovat svými návrhy více jak patnáct let. 

Pro koho je tato móda určena?

Móda je určena všem ženám, kterým se líbí (smích). Ale já osobně ji tvořím pro ženy, které jsou kreativní, nezakrývají svou ženskost a nechtějí se oblékat unifikovaně, ale chtějí trochu vybočovat z řady. Také pro ty, které mají rády kvalitní materiály, které drží tvar a barvu.

Jak vás napadlo šít XL kolekce?

To vyplynulo z mého vidění světa. I když současná společnost klade důraz na štíhlost, která je spojovaná s krásou, nebo jinými slovy, hodně lidí vnímá rovnítko mezi štíhlostí a krásou. Já vidím ženy, které mají charisma, i když mají nějaké to kilo navíc. Vždycky mám radost, když objevím sebevědomí konkrétní ženy. Mám ráda výzvy a navrhovat pro ženy s plnějšími tvary je právě takové výzva. Za mě je krásná každá žena, která si věří.

Jste hlavou Ateliéru Donát, jaké to je spojit umělecký život s tím rodinným?

No, jako v každé jiné profesi. Abych mohla být dobrou matkou, manželkou, musím být sama v sobě spokojená a šťastná, a aby to tak bylo, musím mít své koníčky a práce je jedním z nich. Jsou to dvě kategorie, které se nevylučují, naopak vzájemně se doplňují. Navíc Ateliér Donát je rodinný podnik, takže jsme dost pospolu.

Kde čerpáte inspiraci?

Všude kolem sebe. V poslední době mě hodně inspirují lidé na ulici, moje zákaznice a životní styl s tím spojené užitné vlastnosti oblečení. Zajímají mě finální úpravy materiálů, jako je nemačkavá, nežehlivá, nepromokavá. Ostatně proto jsem i vystudovala  oděvnictví, VŠ TU Liberec, Textilní chemie, vylepšovat materiály mě baví. Většina mých klientek, ať to jsou lékařky, právničky, učitelky, úřednice neustále pospíchají. Potřebují ráno vyjít do zaměstnání a večer třeba absolvovat divadlo nebo firemní večírek, a oblečení tomu musí být uzpůsobené. Tedy model musí být variabilní, tedy odpovídat  náročnému životnímu stylu. 

Odkud jsou materiály, ze kterých šijete?

Právě proto, že ráda s materiály experimentuji – jak s designem, tak jejich funkčními vlastnostmi – dost často si látky sama vyvzorovávám. Často vzniká nejprve vzor materiálu jako výkres, ke kterému zadávám i konkrétní složení a technické parametry (jako jsou dostava, síla příze, hustota). Poslední dobou nejraději tvořím z elastických úpletů se žakarovým vzorem. Právě proto, že jsou to mé návrhy, nemůže se stát, že uvidíte model se stejným designem u jiného návrháře. Navíc materiály jsou lehké, hřejivé, snadno se udržují, příjemně se nosí, takže není problém zůstat v nich celý den. A komfort materiálu je podtržený pohodlným střihem. Ostatně přijďte si odzkoušet novou kolekci zimních kabátů, materiál vás překvapí. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“4143″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“425″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Co muži? Připravujete něco i pro ně, nebo se zaměřujete jen na dámskou módu?

V blízké budoucnosti ne.

Na nedávné pražské přehlídce jsme viděli asi 150 modelů, jak dlouho trvá takovou přehlídku připravit a kdo vám s tím pomáhá?

Vyvzorovat tolik nových modelů trvá v mé firmě zhruba 2 měsíce. Nejde jen o ušití návrhu, můj model musí být prodejný, nedělám zboží do skříně, nebo jen pro přehlídku.  Zimní kolekce kabátů a svetrů byla hotová už od února, kdy byla na výstavách v Německu (Düseldorf, Schkeuditz, Berlín), tam měla poměrně velký úspěch. Stejně jako na  veletrhu Styl/Kabo v srpnu, kde ji mohli vidět zákazníci z Čech a Slovenska.

Kde vás naše čtenářky najdou?

Celé mé kolekce jsou k dostání v prodejnách Ateliéru Donát (Pasáž U Nováků, Vodičkova 28, Praha 1, Jiřího nám. 14, Poděbrady, T.G.Masaryka 1412 – Archa , Poděbrady, 17.listopadu 254, Pardubice, Rajská 10, Bratislava). Pravidelně informujeme o novinkách na firemním webu, na kterém se zákaznice dozvědí, co pro ně připravujeme, co nového je na prodejnách. Na webu máme i poradnu, jak oblečením zakrývat nedostatky postavy. Také pravidelně dělám poradnu na prodejně, setkávání se zákaznicemi mě nabíjí a pomáhá v další práci. Ostatně ony mi jsou inspirací.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře