Vinařský podzim v Dolním Rakousku

Vinařský podzim je příjemným zakončením dolnorakouského turistického léta. Vinařské regiony Dolního Rakouska mají od poloviny srpna až do konce listopadu nachystané ochutnávky lahodných vín z místních produkce, doprovázené krásnými výhledy na pestrou krajinu. Kombinace tradičních slavností, malebné krajiny a vynikajících regionálních specialit zaručují ve spojení s degustací vína jedinečný zážitek. Dolnorakouský vinařský region a jeho vinařské cesty nabízí široký výběr. Ať už hledáte aktivní turistickou či cyklistickou dovolenou doplněnou občasnými ochutnávkami dolnorakouských lahůdek, výlet s dětmi, nebo si přejete zastavit čas ve vinném sklípku, tato oblast hned za českými hranicemi, uspokojí každého.

5 tipů na vinařský podzim:
1. Gurmánská dovolená
V Dolním Rakousku se vinařský podzim vyznačuje zejména rozmanitostí chutí. Vinařský region tady nabízí ochutnávky vín v moderních vinárnách či tradičních šencích. Oblíbené jsou také burčákové slavnosti či tradiční křty, dožínky a vinobraní. To vše je doprovázeno místními lahůdkami, jako jsou uzeniny, sýry či plněné knedlíky a vepřová pečínka. Pro pravý gurmánský zážitek navštivte jeden z typických šenků „Heurigen“. Většina vinařství nabízí i možnost ubytování. Ti, kteří to mají ze sklípku dále, mohou využít novou taxislužbu, která je připravena speciálně pro návštěvníky vinařského podzimu za pevné ceny a zvládne převést i větší skupiny a dokonce kola. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9905″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

2. Cyklistická dovolená ve vinařském regionu
Region Dolního Rakouska nabízí širokou síť cyklostezek. Projížďky na kole jsou doprovázeny výhledy na okouzlující krajinu a malebnou architekturu z období renesance až po rakousko-uherský biedermeier. Trasy se liší jak délkou, tak i náročností, velmi oblíbená je ale například cyklostezka v západním Weinviertelu „Weinviertel DAC Radweg“, která turisty provede zcela pohodlně regionem Retzer Land, kde si dopřejí návštěvu vinic a sklepních uliček a také krásného větrného mlýna v Retzu.

3. Vinařský podzim ve sklepních uličkách
V Dolním Rakousku můžete prozkoumat přes 1000 sklepních uliček. Nejdelší je „Hadres Pulkautal“ s délkou 1,6 km. Vinařský region můžete poznávat také z podzemí, stezkou „Sitzendorfer Kellegrase in Hollabrunn“, která návštěvníky provází sklepením se 24 degustačními stanovištěmi.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9906″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

4. Turistické stezky s degustačními zastávkami
Jedna z nejpopulárnějších turistických stezek vinařským regionem je „WeinWeg Langenlois“. Procházka vinohrady a vinicemi je doprovázena degustačními zastávkami v místních vinárnách. Další oblíbenou lokalitou pro pěší túry je vinařský turistický park „Falkenstein“, který nabízí 7 km dlouhou stezku se zastávkami na tradiční svačinky či ochutnávky vína. V městečku Spitz je pak zajímavá procházka po „Spitzer Weinwanderweg“, která vede přes historické kamenné terasy viniční tratě a je zakončena vyhlídkami na okolní krajinu. 

5. Zážitkové světy aneb vinice i pro děti
Pokud do vinařského regionu cestujete s dětmi, navštivte jeden ze zážitkových světů. Děti se zde skrz interaktivní exponáty mohou naučit o výrobě vína od vinné révy až po lahodnou šťávu, na které si rodiče pochutnávají ve vinných sklípcích. Zážitkový svět „LOISIUM WeinErlebnisWelt & Vinothek in Langenlois“  je v této oblasti vyhlášený, zejména díky modernímu a hravému popisu výroby vína.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9907″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Komentáře