10 pravidel zodpovědného půjčování

Reklama

Rozbitá pračka, nutná oprava auta, vysněná exotická dovolená nebo třeba právě blížící se Vánoce. To vše mohou být situace, kdy mnozí z nás uvažují o půjčce. Kdy má smysl se zadlužit a v kterých případech ne? Připravili jsme pro vás desatero rad a pravidel, které vám pomohou se rozhodnout, zda dává smysl, abyste se zadlužili.

„V aktuálním období se nejvíce setkávám s lidmi, kteří si chtějí půjčit na Vánoce. Obecně to vnímám jako problematické. Lidé by se neměli zadlužovat kvůli rychle pomíjivým věcem. Zadlužování dává smysl v případě, že se jedná o nezbytné věci dlouhodobého charakteru,“ upozorňuje Jan Kiška, odborník na bankovní úvěry z ČSOB.

1. Položte si tyto základní otázky: Skutečně tu věc potřebuji? Mám v rozpočtu peníze na to, abych danou částku pravidelně splácel? Budu mít tyto peníze i v budoucnu? Co budu dělat v případě, že onemocním, přijdu o práci nebo se dostanu do jiných problémů?

2. Půjčujte si na věci, jejichž doba životnosti je delší než doba splácení. „Je v pořádku půjčit si na auto nebo na rekonstrukci nemovitosti, na druhou stranu darovat k Vánocům například drahou exotickou dovolenou, kterou budete financovat právě půjčkou, zodpovědné příliš není,“ míní Jan Kiška z ČSOB.

3. Máte finanční rezervu? Možná to zní nelogicky, ale i když si na něco půjčujete, neměli byste být na nule. Během splácení se může stát něco neočekávaného, vypadne vám pravidelný příjem a i za těchto okolností musíte (krom jiného) půjčku splácet.

4. Nevytloukejte klín klínem. Pokud už jednu půjčku máte, a i kvůli splátkám vám nezbývají peníze na nákup partnerova vysněného dárku, není zrovna šťastným řešením sáhnout po půjčce další. Snadno se tak totiž dostanete do bludného kruhu, ze kterého budete těžko hledat únik.

5. Vezměte do ruky tužku a papír. Sepište si veškeré vaše pravidelné měsíční výdaje. V případě, že se chystáte vánoční dárek nakupovat na splátky, zahrňte do rozpočtu celkovou cenu – tedy včetně přeplatku, který za úvěr zaplatíte.

6. Když vám banka nepůjčí. Dělá to proto, že vás vyhodnotila jako klienta, který by mohl mít se splácením problém. To by pro vás měl být signál, že není vhodné si na vánoční dárky půjčovat.

7. Nekývněte hned na první nabídku. Důležité je RPSN. Pokud to s půjčkou na Vánoce myslíte skutečně vážně, porozhlédněte se okolo sebe a srovnejte více nabídek. To stejné přeci dělá každý z nás denně při klasickém nákupu. „Rozhodně se neorientujte jen podle úrokové sazby. Mnohem vhodnějším ukazatelem je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která v sobě zahrnuje veškeré náklady na úvěr,“ radí Jan Kiška z ČSOB.

8. Zboží na splátky neberte. Zdá se vám zbytečné chodit do banky a vyřizovat si tam úvěr na vánoční dárek, když tu novou super televizi si můžete vzít v obchodě na splátky? Ano, jednání v bance možná zabere o něco více času, ale může vám ušetřit i pár tisíc korun. „Nakupovat zboží na splátky bývá zpravidla mnohem dražší než bankovní úvěry,“ upozorňuje Kiška.

9. Mikropůjčku? Raději ne! Mnoho poskytovatelů úvěrů, nebankovních společností, láká na rychlé a levné peníze, ale opak může být pravdou. Tyto půjčky menších finančních obnosů se zdají na první pohled velmi lákavé, ale ve finále mohou mít velmi vysoké úrokové sazby a jiné poplatky. Častou pastí bývá také to, že se podepsáním jedné půjčky zavážete k opakovanému čerpání.

10. TIP na závěr: Vhodnou formou půjčení nižší částky na Vánoce může být například kreditní karta. Ta má totiž zpravidla bezúročné období až 55 dnů, a pokud do této doby peníze vrátíte, nezaplatíte žádný úrok. Vrátíte jen přesně tolik, kolik si půjčíte.

Zdroj: ČSOB

Komentáře