22. Pražský divadelní festival německého jazyka je v plném proudu

Pražský divadelní festival německého jazyka letos zažívá svůj 22. ročník, který zahájily v neděli 19. listopadu dvě inscenace – dortmundská produkce Jas. Okamžik / Hell. Ein Augenblick ve Foru Karlín a hra nositelky Nobelovy ceny Elfride Jelinek Světlo v krabici / Das Licht im Kasten na Nové scéně Národního divadla. V dalších dnech se pak ve Studiu Hrdinů představila Sandra Hüller, hvězda filmu Toni Erdmann, s projektem Theater Neumarkt Zürich Obrazy tvé velké lásky / Bilder deiner grossen Liebe.

Ve čtvrtek 23. 11. byla udělena Cena Josefa Balvína brněnské Redutě a inscenaci Strach jíst duši, kterou mají diváci možnost shlédnout v Divadle pod Palmovkou.

U pátečního představení dochází k programové změně – pro náhlé onemocnění se 24. listopadu nemůže konat lucemburské představení Žena a město / Die Frau und Die Stadt. Díky vstřícnosti českého souboru BodyVoiceBand bude však od 20 hodin v prostoru Jatka78 uvedena dramatizace románu Milovnice již zmíněné Elfriede Jelinek.

Festival dále uvede velice zajímavou inscenaci berlínské Schaubühne a slavného režiséra Milo Raua Soucit / Mitleid – 25. a 26. listopadu v Divadle Archa. Ve stejné dny představíme na Nové scéně další zahraniční režii Dušana D. Pařízka – hannoverská činohra přiveze jeho inscenaci Moc a vzdor / Macht und Widerstand.

Festival zakončí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazené představení vídeňského Burgtheateru s názvem Hotel Evropa aneb Antikrist / Hotel Europa oder Der Antichrist.

Všechny diváky zveme i na off-programové produkce:

Nekončící maraton rozhlasových her – to nejlepší z celoročního tematického cyklu Rakouský rok na Vltavě bude k slyšení 28. listopadu od 17:00 do 21:30 v poslechové místnosti Českého rozhlasu na Vinohradské třídě.

Berlínský divadelní kolektiv lunatiks produktion a pražský umělecký gang Depresivní děti touží po penězích zvou 29. a 30. listopadu od 17:30 do 21:30 do klubu Venuše v (ú)krytu. V rámci performance In the Name of Gift se kryt civilní obrany pod Švehlovou kolejí promění v ambasádu nové republiky, jejíž motto zní „Have fun and save the world!“.

Studio Hrdinů 2. prosince zaplní akce #LutherLenin – Vysílání / Eine Sendung / A Broadcasting. Hlavní část programu začne ve 12 hodin a potrvá do půlnoci, kdy bude následovat „noční rádio“ s experimentálním vysíláním zahrnujícím diskuse, hudbu k tanci i poslechu. Společný umělecko-vědecký projekt připomíná, že na letošní rok připadají dvě zásadní výročí – 500 let ode dne, kdy Martin Luther přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí, a 100 let od vypuknutí Říjnové revoluce v Rusku.

Pražský divadelní festival německého jazyka je členem mezinárodní platformy EFFE (Europe for Festivals – Festivals for Europe) podporované Evropskou asociací festivalů, jíž tvoří festivaly založené na umělecké kvalitě a mající významný vliv na místní, národní i mezinárodní úrovni. Za svou dvaadvacetiletou existenci zaznamenal posun v současné německojazyčné dramatice a do České republiky přivedl řadu významných divadelních tvůrců i interpretů. „V první dekádě našeho festivalu se divadelníci zaměřovali na intimní příběhy, často i provokativním způsobem. V současné chvíli se zdá, že si doba vyžádala, aby se zabývali tématy společenskými a celoevropskými, divadlo se v poslední době zpolitizovalo,“ uvádí ředitelka festivalu Jitka Jílková.

Festival v letošním roce uvede v hlavním programu 12 představení z celkem 4 zemí, nechybí ani zajímavé off-programové produkce. Všechny inscenace jsou tlumočeny. Zbývající volné vstupenky jsou k dispozici v síti TICKETPRO (www.ticketpro.cz).

Hlavní program 22. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka
od 22. 11. 2017:

St 22. 11. – Studio Hrdinů
Theater Neumarkt, Zürich
Wolfgang Herrndorf: BILDER DEINER GROSSEN LIEBE / OBRAZY TVÉ VELKÉ LÁSKY, R: Tom Schneider

Čt 23. 11. – Divadlo pod Palmovkou
CENA JOSEFA BALVÍNA / JOSEF BALVÍN-PREIS
Národní divadlo Brno, Divadlo Reduta
Rainer Werner Fassbinder: STRACH JÍST DUŠI / ANGST ESSEN SEELE AUF
R: Jan Frič

Pá – 24. 11. – Jatka78
BodyVoiceBand
Elfride Jelinek: MILOVNICE
R: Jaroslava Šiktancová

So, ne 25. – 26. 11. – Nová scéna
Schauspiel Hannover
Ilija Trojanow: MACHT UND WIDERSTAND / MOC A VZDOR
R: Dušan David Pařízek

So, ne 25. – 26. 11. – Divadlo Archa
Schaubühne Berlin
Milo Rau: MITLEID / SOUCIT
R: Milo Rau

Pá 1. 12. – Divadlo na Vinohradech
Burgtheater Wien
Joseph Roth: HOTEL EUROPA ODER DER ANTICHRIST / HOTEL EVROPA ANEB ANTIKRIST
R: Antú Romero Nunes

Změna programu vyhrazena.

O Pražském divadelním festivalu německého jazyka
Festival je každoroční prestižní mezinárodní přehlídkou činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německy mluvící oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska. Spolupracuje s nejvěhlasnějšími soubory a divadelními tvůrci a klade důraz na vysokou uměleckou hodnotu. Pražský divadelní festival německého jazyka každoročně uděluje Cenu Josefa Balvína (pojmenovanou na počest dlouholetého dramaturga festivalu) nejlepší české inscenaci německy psaného divadelního textu a vítěznou produkci zařazuje do programové nabídky.

Letos se koná již 22. ročník festivalu, který byl založen v roce 1996 spisovatelem a dramatikem Pavlem Kohoutem, původně jako Německé divadlo v Praze. Od roku 1997 je ředitelkou festivalu Jitka Jílková, která za svoji profesní činnost obdržela rakouské i německé státní vyznamenání.

Festival je primárně určen českému obecenstvu a je jím také hojně navštěvován. Všechna představení jsou tlumočena prostřednictvím titulků nebo sluchátek, proto jsou festivalové produkce dostupné i divákům, kteří nemluví německy (české produkce jsou pak tlumočeny do němčiny).

Zdroj: www.theater.cz

Komentáře