3 fakta o dětech a mobilech

Reklama

Pamatujete si doby, kdy byl chytrý telefon vzácnost a internet v mobilu sci-fi? Dneska už je to jinak. Do mobilu koukají děti velice často. Dokonce i ve škole se o přestávce místo svačiny radši věnují komunikaci na Facebooku, či fotkám na Instagramu. Na některých školách dokonce už funguje kompletní zákaz mobilů pod pohrůžkou dvojky z chování. Podle nejnovějšího průzkumu jsme zjistili, jak se k mobilům staví čeští rodiče.

1. Nákup prvního telefonu je spojený s nástupem do školy
„Poslední roky se poměrně ustálil věk, ve kterém děti dostávají svůj první mobilní telefon. Nákup prvního mobilu je nejčastěji spojován s nástupem dítěte na základní školu, nejpozději pak ve druhé třídě. Hlavním důvodem je bezpochyby starost rodičů o bezpečnost dětí a možnost okamžité kontroly,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel mobilního operátora SAZKAmobil. Co se týče pohlaví, o něco dříve začínají používat mobilní telefony dívky. Důvodem jsou větší obavy o bezpečnost ze strany rodičů. Pravidelná kontrola jim dodává pocit většího bezpečí. Zahájení školní docházky je sice pro české rodiče důležitou motivací pro koupi mobilního telefonu, nicméně není zcela neobvyklé vidět s mobilem v ruce i předškolní děti. Pětina rodičů dětí ve věku 5 až 6 let přiznává, že své ratolesti už mobilním telefonem stihla vybavit.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26012″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jan Schmiedhammer

2. Data raději až na druhém stupni
Internet v mobilu svým dětem rodiče většinou zpřístupní až s nástupem puberty. V první fázi děti používají mobil primárně na volání a zasílání textových zpráv, případně se připojují na veřejně dostupné sítě Wi-Fi. S přibývajícím věkem však narůstá tlak na rodiče, kdy dětem umožnit surfovat na internetu všude. „Ačkoliv první mobil mají děti většinou v osmi letech, nástup využívání mobilních dat je situovaný až do puberty, konkrétně v rozhraní 13 až 15 let,“ pokračuje Jan Schmiedhammer ze SAZKAmobilu. Dnešní školáci tráví jen na sociálních sítích stále více času. Kromě Instagramu je aktuálním fenoménem dneška například sledování tzv. youtuberů. To jsou blogeři, kteří natáčí videa a umisťují je na veřejnou síť youtube.com.

3. Kredit nebo paušál?
Rodiče většinou začínají tím, že dětem koupí předplacené karty s omezeným finančním limitem. „Podle našeho průzkumu používá na prvním stupni základní školy předplacenou kartu, neboli kredit, dokonce více než 80 % dětí. Se zpřístupněním internetu však ve valné většině případů souvisí i změna způsobu vyúčtování. Předplacené karty se mění na paušál zejména okolo 13 let věku dítěte,“ upřesňuje Schmiedhammer. To je doba, kdy rodiče sjednávají a platí svým potomkům první měsíční tarif. Paušální poplatky hradí rodiče běžně až do absolvování střední školy. Internetové trendy se samozřejmě rychle mění. Můžeme ale očekávat, že se průměrná věková hranice dětí aktivních na internetu bude i nadále snižovat.

Zdroj: Sazka mobil

Komentáře