5 tipů jak zazimovat a ochránit chatu a chalupu

Podzim definitivně udeřil, což znamená konec sezóny pro všechny chataře a chalupáře. Před příchodem zimy je tak na čase chaty řádně zazimovat a ochránit je nejen před mrazem a náporem sněhu. Aby vás na jaře nečekalo při vašem návratu do odpočinkového sídla nepříjemné překvapení, přinášíme těchto pět rad, jak se na zimu důsledně připravit.

1. Zkontrolujte střechu i okapy
Opuštěné domy v zimě ohrožuje nejvíce mráz, který způsobuje popraskání vodovodních trubek a poškozuje topení. Jako nejlepší řešení se nabízí vypuštění vody z celého systému. Myslete ale i na ohřívače vody, čerpadla a další přístroje. Na zahradě vylijte sudy s dešťovou vodou a otočte je dnem vzhůru. Kromě toho nezapomeňte vypnout elektřinu a vypojit veškeré spotřebiče. Zkontrolujte také, jestli vám do střechy nikde nezatéká a zda vydrží nápor sněhu. Nezapomeňte vyčistit okapy, aby mohly odvádět déšť i tající sníh. Pokud vyrážíte na chatu či chalupu i na podzim, časně zjara nebo si rádi zatopíte v krbu, věnujte pozornost i péči o komín. Konkrétně pak kontrole spalinové cesty, jejíž ucpání je jedním z nejčastějších příčin požárů.

2. Dejte si pozor na vlhkost
Pokud máte v chatě či chalupě dřevěnou nebo kamennou podlahu a na ní koberce, doporučuje se je na zimu smotat a uložit, aby do sebe nenatáhly vlhkost. To samé je vhodné udělat i s ložním prádlem. Rozhodně byste ho neměli nechávat na postelích, ale uložit ho do prádelníků či vzduchotěsných igelitových pytlů. Abyste se vyhnuli plísni na zdi a nábytku, je dobré ho odsunout od zdí, které mohou být vlhké.

3. Nenechávejte nikde zbytky jídla
Hlodavci v zimě využívají každou skulinku a příležitost, aby se dostali k potravě. Proto je důležité dát si pozor i na zbytky jídla, které v chatě můžete omylem nechat. Jednak by určitě shnily, ale hlavně by byly ideálním lákadlem pro moly a hlodavce. Zkontrolujte proto veškeré otvory, kterými by se mohli myši a potkani dostat do chalupy, a pořádně je utěsněte. V dalším případě pak můžete na nemilé návštěvníky nastražit pasti či různé zvukové odpuzovače. Proto také nezapomeňte vymýt lednici a mrazák vhodným přípravkem, eventuálně stačí octová voda.

4. Dbejte i o svoji zahradu a kůlnu
Veškeré nářadí, které by mohlo přes zimu zreznout nebo se jinak poškodit, v horším případě přilákat i zloděje, je nutné ze zahrady uklidit či ukrýt. Doporučujeme ho také na zimu očistit od hlíny a jiných nečistot, aby kovové části nezrezivěly a dřevěné nezplesnivěly. Totéž udělejte i s květináči, zahradnickými nůžkami či jiným nářadím, abyste zabránili korozi. Pokud máte na zahradě i trvalky, rozhodně je přikryjte chvojím proti mrazu a nezapomeňte posekat trávu. Určitě vám to na jaře ušetří práci, protože není nic horšího než se pokoušet sekat zplihlou a tuhou trávu. Z tohoto důvodu si také maximální péči zaslouží benzinové nebo elektrické sekačky na trávu. Nože by se měly pečlivě očistit, nabrousit a naolejovat. Samotnou sekačku je dobré umýt či ji ostříkat tlakovou vodou.

5. Udržujte dobré vztahy se sousedy
Ne všechno můžete ovlivnit a často ani důsledná příprava nepomůže, zvlášť jsou-li ve hře živly. Nečekané sněhové nadílky, prudké změny teplot, zatečení tajícího sněhu a mnoho dalšího. Způsobů, jak znepříjemnit obývání letního bytu, zná příroda na desítky. „Ani v zimě nezapomeňte udržovat dobré vztahy s okolními chataři a chalupáři. Mnoho z nich v chatových oblastech žije celoročně, a pokud s nimi budete dobře vycházet, mohou vám včasným zásahem pomoci před rozšířením škody nebo uchránit vaše sídlo před nenechavými zloději. Poproste je, ať jednou za čas vaši nemovitost prohlédnou alespoň zvenku,“ radí Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Chatařská sezóna končí, zlodějům začíná. Kde se krade nejvíce?
Krádeže vloupáním do víkendových objektů jsou pro zloděje stále výhodný byznys. Překonat dveře či okna v nezabezpečených chatách či chalupách bývá snadnou a rychlou záležitostí. Objasněnost těchto případů byla v průběhu loňského roku přibližně 32 % a náhrady škody se dočká jen málokterý majitel. Potvrzují to i policejní statistiky, které evidují v loňském roce jen z období přelomu léta a podzimu milionové škody na víkendových objektech vinou lupičů, celková návratnost majitelům za vzniklé škody se pak pohybuje pouze v řádu desítek tisíc korun.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26888″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Škody po vloupání do chat a chalup se za poslední roky příliš nemění. Jedná se zhruba o 2000 případů za rok, což je průměrně asi 5,5 případů denně. Především v období mezi koncem prázdnin a Vánocemi si zloději každoročně užívají hotové žně. „Lidé na chatách nechávají po létě řadu hodnotných věcí a nemají je dostatečně zabezpečené, často dokonce chybí i základní bezpečností prvky. Takové objekty jsou velkým lákadlem pro zloděje, kteří s vykradením nemají příliš práce. Často se také stává, že chaty či chalupy slouží po sezóně, kdy zůstávají viditelně opuštěné, jako dočasné příbytky pro bezdomovce či narkomany. V takových případech pak lidé často trpí navíc psychickými problémy a je pro ně těžké na chatě znovu pobývat,“ upozorňuje Ivan Pavlíček z firmy Next.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26892″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Nejvíce vloupání do chat a chalup policejní statistiky evidují tradičně ve Středočeském kraji. Dalším zloději populárním krajem je Jihomoravský, v těsném závěsu za ním jsou Ústecký a Jihočeský kraj. Dále následují Liberecký kraj, Vysočina, Plzeňský a Moravskoslezský kraj. Naopak nejbezpečněji je v kraji Karlovarském, kde se během loňského roku stal nejnižší počet vloupání.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna a Next

Komentáře