Absurdní komedie Benny aspiruje na Cenu Magnesia

Reklama

Nadsázka, stylizace à la sedmdesátá léta, noirové prvky a břitké dialogy v tarantinovském stylu – takový je krátký film Benny režiséra Michala Hrušky, který vznikl v loňském roce pod hlavičkou Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku. Titulní roli cynického frajera Bennyho ztvárňuje herec Klicperova divadla v Hradci Králové Jakub Tvrdík, zdatně mu sekundují Marika Šoposká, Petra Hřebíčková a Lukáš Příkazký. Film Benny byl v lednu 2016 společně s 4 dalšími snímky nominován ČFTA na nestatutární cenu v rámci 24. ročníku filmových ocenění Český lev, Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16613″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“598″}}]]

Zároveň byl vybrán do kolekce Czech short films 2017, kterou sestavuje České filmové centrum. Výběr deseti krátkých filmů slouží k prezentaci nejlepší krátkometrážní tvorby pro zahraniční festivalové programátory a všechny, kteří hledají aktuální krátké filmy z České republiky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16614″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“598″}}]]

Absurdní komedie o zvrácených hodnotách a neupřímných vztazích vypráví příběh charismatického zabijáka z povolání Bennyho, jemuž jeho práce vynáší nemalé peníze a nevyhýbá se mu ani přízeň krásných dívek a žen. Frajer Benny si navíc zakládá na tom, že ho nikdy nic nevyvede z míry. Bude ale stejně v klidu, když odhalí, že mu jedna z jeho zakázek vynese úkol zavraždit sám sebe?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16615″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“598″}}]]

Scénář Jakuba Skály je postaven na obratných dialozích takřka ve stylu filmů Quentina Tarantina. Filmu nechybí ani žánrově přesný vizuální styl. „Kamera je postavená na mechanicky přesném komponování a to především středových kompozic záběrů, které pomáhají odosobnit postavy ve filmu a podpořit tak zamýšlenou stylizaci,“ upřesňuje kameraman Adam Špalek.
Společně s Bennym Michala Hrušky se o Cenu Magnesia  ucházejí krátké studentské filmy Jiřího Volka (Poločas), Johany Švarcové (Černý dort), Anny Lyubynetske (Kyjev Moskva) či Damiána Vondráška (Vězení). Vítěz bude vyhlášen na slavnostním večeru předávání výročních cen Český lev 4. března 2017 v Rudolfinu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16616″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Režisér Michal Hruška (*1988) má k prostředí filmu blízko už od doby dospívání, kdy se mu věnoval nejprve jako herec. Vystudoval herectví na pražské konzervatoři, objevil se v několika filmech (Panic je nanic, Všiváci), seriálech (sitcom Helena) nebo reklamách (Kofola). Už v průběhu studia herectví se začal věnovat režii, nejprve divadelní – působil v A-studio Rubín, v Divadle ABC nebo ve Strašnickém atelieru.. Momentálně je studentem třetího ročníku režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, kde režíroval krátké filmy Reset, Bez dechu a Benny, který byl vybrán mezi Top 5 studentských filmů nominovaných na Cenu Magnesia v rámci 24. ročníku cen Český lev pro nejlepší studentský film roku 2016.

Režie: Michal Hruška
Námět, scénář: Jakub Skála
Kamera: Adam Špalek
Střih: Milan Freisler
Zvuk: Lukáš Holocsy
Hudba: Štěpán Janoušek
Kostýmy: Rebeka Monhartová
Make-up: Eva Hrušková
Producent: Miloň Terč FAMO v Písku
Koproducenti: Petr Volf a FLAMESITE
Výkonný producent: Jan Řehořka

Obsazení:
Benny: Jakub Tvrdík
Pat: Marika Šoposká
Carol: Petra Hřebíčková
Tommy: Lukáš Příkazký

Synopse: Benny je úspěšný mladý muž. Jako nájemný vrah si slušně vydělává a úspěchy sbírá i u krásných žen. Jak ale dopadne, až dostane úkol zavraždit sám sebe? Cynická krimi-komediální slovní přestřelka o zvrácených hodnotách a prázdných vztazích.
Délka: 20 min
Rok výroby: 2016

Komentáře