Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque společně v recitálu Molieri: Mozart a Salieri na jednom jevišti!

Sólista Vídeňské opery a Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka a špičkový soubor Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka připravili unikátní projekt Molieri: Klasicistní recitál, jehož osu tvoří na jedné straně proslulé árie z Mozartových oper Don Giovanni, Figarova svatba a dalších a na straně druhé neméně kvalitní, ale koncertnímu publiku podstatně méně známé árie z oper Antonia Salieriho (například Falstaff, La grotta di Trofonio či Axur Re d‘ Ormus). Jedinečný hudební zážitek si diváci mohli vychutnat 23. ledna v Praze na Žofíně. Další koncerty jsou na programu 31. ledna v Havířově, 1. února v Besedním domě v Brně a 2. února v Kroměříži.

„Mozart a Salieri – setkání virtuosní hudby obou na jednom podiu je vzácností. Pojďte s námi porovnat velikost s průměrností, a zda vůbec poznáme, která je která …..?“ zve na recitál Molieri šéfdirigent Czech Ensemble Baroque Roman Válek a dodává: „Stará hudba pro moderní věk – čím je blízká soudobému člověku zmítajícímu se ve vichru vědeckotechnické revoluce 21. století? Harmonií, rytmem a všemi archetypy vzrušujícími člověka od nepaměti – ať už seděl u ohně nebo v honosné loži Burgtheatru. Nevšední zájem o barokní hudbu svědčí o tom, že právě toto poselství v ní soudobý uštvaný člověk neomylně cítí a podobně jako melodie rockových hvězd, je schopen zaníceně vnímat i Bacha nebo Mozarta. Život – smrt, láska – nenávist, sladkost – hořkost, světlo – stín, nebe nebo peklo. To jsou témata barokních oper, oratorií, koncertů a symfonií, jež představujeme publiku co nejvíce tak, jak je autoři opravdu napsali – pro jaké nástroje, v rychlosti temp, jež oni vyznávali, s estetickými ideály, kterým oni věřili. Asi jako bychom chtěli našim dětem ukázat, kdo byli Beatles…

Jeden z nejvýraznějších objevů mezinárodní operní scény, Adam Plachetka, v recitálu Molieri plně rozvíjí svůj mimořádný pěvecký, ale také dramatický talent a prezentuje se v klasicistním repertoáru, za jehož interpretaci sklízí nemalé úspěchy již od dob svého angažmá ve Státní opeře Vídeň. Právě vídeňské ztvárnění Dona Giovanniho znamenalo pro Adama Plachetku výrazný zlom v jeho kariéře a katapultovalo ho mezi elitní špičku světového Mozartovského operního nebe.

Odkaz na videoreportáž z koncertu na Žofíně zde:
https://www.youtube.com/watch?v=0XNnt4zCsAc&feature=youtu.be

O Czech Ensemble Baroque
Soubor tvořený orchestrem, vokálním ansámblem a sólisty v roce 1998 založil a dodnes vede význačný český dirigent Roman Válek. Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Czech Ensemble Baroque se zaměřuje především na kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu v progresivním a svěžím podání. Široké žánrové rozpětí souboru mimo jiné dokládají jména výrazných osobností hudebního světa, které s Czech Ensemble Baroque spolupracovali a spolupracují: Adam Plachetka, Pavel Šporcl, Jean-Francois Lombard, Markéta Cukrová, Roman Janál, Ludmila Peterková… A také Vojtěch Dyk, se kterým se soubor před časem sešel při uvedení oceňované Bernsteinovy Mše.

Pozornost laiků i odborníků ansámbl získal velkým abonentním cyklem staré hudby BACHA NA MOZARTA! a uváděním českých premiér děl světových skladatelů, jako je Vivaldi, Purcell, Mysliveček, Lully aj. Dlouhodobou soustředěnou pozornost věnuje objevování a restauraci díla významného českého rodáka F. X. Richtera – výsledkem je například nahrávka světové premiéry Requiem Es dur a pašijové oratorium Deposizione dalla croce pro Supraphon.

Zdroj: http://www.ebcz.eu/

Komentáře