Anketa: Češi a životní styl

Reklama

Češi si v překvapivě velké míře zvykají na zdravý životní styl a vytváří si přirozeně prospěšné návyky. Vyplývá to z ankety ČSOB, ze které banka získala 250 názorů. Jen pětina lidí uvedla, že vůbec nebere ohled na zdravé jídlo a pravidelný pohyb. Většina respondentů si naopak umí dopřát přirozený a levný aktivní odpočinek, nakupuje lokální jídlo a snaží se v rámci zdravého způsobu života eliminovat také stres.

Téměř 80 procent lidí v anketě ČSOB uvedlo, že dbá na své zdraví. Z toho 26 procent žije zdravě zcela bez kompromisů a 53 procent čas od času zhřeší na oslavě nebo garden party s přáteli. Poměrně nově lidé vnímají, že důležitá pro zdraví je také duševní pohoda, tedy co nejméně stresu a spěchu. Zdraví je přitom za normálních okolností nestojí žádné velké peníze.

„Osmdesát dva procent účastníků průzkumu investuje do aktivit spojených se zdravým způsobem života méně než pětistovku měsíčně a jen dvě procenta lidí utratí více než 2 500 korun,“ podotýká  Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Lidé si sem tam dopřejí masáž nebo saunu, ale wellness procedur si obecně užívají docela málo. Nejvíce preferují přirozený pohyb, jako jsou procházky, výlety, běh anebo pohyb venku s malými dětmi či aktivním psíkem. Největší výhodou těchto aktivit je, kromě čerstvého vzduchu, jejich finanční dostupnost. Část chodí do práce schválně pěšky nebo jezdí na kole. Nejčernější svědomí má totiž většina respondentů se sedavým zaměstnáním. Ty se snaží vyslyšet i zaměstnavatelé a nabízené „aktivní“ programy jako ČSOB Na Zdraví se setkávají s velkým zájmem. 

Pokud jde o zdravé jídlo, v nákupních košících se zabydlují lokální produkty, které Češi v obchodě sami aktivně vyhledávají. Naopak je podle všeho pryč obliba biopotravin, ve které respondenti ztrácejí důvěru. Módní jsou aktuálně podle ankety superpotraviny, například chia semínka, různé oříšky, semínka goji apod.

Úsměvné odpovědi vyvolala subjektivní otázka, která zjišťovala, jak moc zdravě žijí lidé v porovnání se svým okolím. „Většina totiž měla dojem, že žije zdravěji než ostatní. Zároveň respondenti prohlašovali, že žijí zdravěji než v minulosti,“ dodává Hávová z ČSOB.  Kdo by chtěl podpořit své zdraví i své okolí, blíží se např. Noční běh pro Světlušku v Jihlavě 3. 5. Výtěžek ze startovného půjde pro nevidomé.  Více podobných akcí je k nalezení na csobnazdravi.cz.

Zdroj: ČSOB

Komentáře