Anketa: Češi jsou plesový národ

Reklama

Maturitní, myslivecký nebo ten v Opeře? Ať už dáváte přednost jakýmkoliv plesům, právě se nacházíme v jejich plné sezóně. Jestli vyrážíte letos poprvé nebo jste mnoholetými účastníky, ať je to pro vás nemilá povinnost navléknout oblek nebo se už měsíc předem nadšeně rozmýšlíte, co si oblečete, čtěte dál. Společenská událost, jakou je ples totiž vždy stojí za pozornost, a my jsme navíc připravili a vyhodnotili anketu, jejíž výsledky vás dost možná překvapí.

Dress code
Jedno je jasné, ples je slavnostní událostí a tak vyžaduje slavnostní oblečení. Ne vždy je ale nutné, aby pánové nasadili bílé rukavice a dámy oblékly róbu za desetitisíce. Jak se tedy na ples připravit? V první řadě záleží na druhu plesu. Vůbec nechceme shazovat kouzlo vesnických bálů, ba naopak, ale právě na tyto řekněme odlehčené plesy volte raději odlehčenou slavnostní módu. Tím myslíme pánové oblek, dámy šaty k úrovni kolen, v žádném případě džíny nebo minisukně. Pokud se ale chystáte na maturitní ples, sluší se volit ošacení o kategorii vyšší. Ideální varianta jsou dlouhé zdobené šaty a podpatky pro dámy, smoking, lakýrky a motýlek pro pány. To samé samozřejmě platí pro další druhy plesů, jejichž pořádání má nebo může mít významnější společenský dopad. Kapitola sama pro sebe jsou plesy maškarní. Abyste se vyhnuli společenskému faux pas, nepleťte si je s tematickými večírky svých dětí. Takový maškarní ples rozhodně není o kostýmu králíčka, nýbrž ve většině případů stále o slavnostním oblečení, jen doplněném škraboškou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16627″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“456″}}]]

Možná nevíte …
… ale bude se vám hodit. Jakožto významná událost má ples svůj řád i zvyklosti, nejen co se šatů týče. A i když žijeme v době, kdy je porušování pravidel na denním pořádku, neuškodí si je připomenout.

Na ples nikdy nechodíme, pokud nemáme v úmyslu tančit. Muži by se měli především věnovat své partnerce, na parketu i mimo něj a jen zdvořilostně požádat o tanec jinou ženu, pokud se nachází ve skupině přátel. Žena by se také měla věnovat svému doprovodu, tanec s jinými muži zdvořile odmítnout nebo přijmout pouze v případě, že se jedná o blízkého přítele či rodinného příslušníka.

Muž by měl po výzvě k tanci vždy nabídnout své rámě – je to obřadnost, která je typická pouze pro ples, nikam jinam se příliš nehodí, a tak je dobré ji dodržovat. Při tanci samotném musí vždy vést muž a po jeho skončení je jeho povinností partnerku dovést zpět ke stolu. Považuje se za nepřípustné, aby muž ženu nechal na parketu samotnou.

A pro zajímavost – víte, proč plesy nikdy netrvají až do rána (nebo neměly by)? Odpověď vyplývá se společenského kodexu … „Plesy by neměly nikdy trvat déle než do jedné nebo nejvýše do dvou hodin po půlnoci… nic není tak nepěkné, jako tanečnice ve čtyři, v pět hodin ráno, znavená, zpocená, se šatem zmuchlaným.“ No, to opravdu dává smysl.

Anketa na téma plesů, probíhala v prosinci a lednu. Z výsledků této ankety, které se zúčastnilo celkem 1148 respondentů, vyplývá, že Češi jsou plesový národ, neboť drtivá většina z nás (téměř 84 %) chodí na plesy. Zhruba 52 % navštíví 1-2 plesy ročně, ale celých 30 % Čechů „obrazí“ za rok dokonce 3-5 plesů. Největší počet respondentů (35 %) obměňuje šaty na ples po 2 a více letech, zhruba čtvrtina jednou za dva roky a pětina jednou za rok. Překvapením bylo větší procento lidí z vesnic a menších obcí (12 %), kteří obléknou na každý ples jiné šaty. Zhruba třetina dotazovaných je ochotna půjčit si šaty nebo oblek na ples v půjčovně a zaplatit za ně řádově 1-2 tisíce Kč (20 %) a 2-5 tisíc Kč (10 %). Pokud jde o ochotu Čechů investovat do nákupu společenských šatů či obleku na ples, tak největší počet respondentů (58 %) uvádí částku do 2 tisíc Kč za rok a zhruba pětina částku 2 – 5 tisíc Kč ročně. Přibližně třetina dotazovaných (v drtivé většině pochopitelně ženy) je ochotna investovat peníze také do úpravy svého účesu a navštíví před plesem kadeřnictví.

Zdroj: https://www.srovname.cz/

Komentáře