Artróza a osteoporóza trápí více ženy

Reklama

S přibývajícím věkem jsou to podle lékařských údajů právě ženy, kdo je mnohem více náchylný na onemocnění spojená s kostmi a klouby. Artróza je bolestivé onemocnění, které pozvolným rozvlákněním kloubní chrupavky narušuje a deformuje strukturu kloubů a omezuje tak kloubní hybnost.

Osteoporóza je pro změnu metabolické onemocnění skeletu, charakterizované postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kostí. Křehká kost se tak stává náchylnější ke zlomeninám, kterým se říká „nízkozátěžové“. Mohou totiž vzniknout již při minimální zátěži, např. i při prudkém předklonu, švihu, otočení či při pádu z malé výšky. Osteoporóza přitom postinuje ženy až 3 x častěji, než muže.

Jemná ženská práce
Artrózou bývají nejčastěji postiženy nosné klouby (kolena, kyčle), které jsou ze zřejmých důvodů nejvíce namáhanými klouby. Artrózu drobných kloubů ruky u žen lze zdůvodnit tím, že se ženy více než muži věnují jemné práci. To dokládá například větší výskyt artrózy kořenového kloubu palce u švadlen. Náchylné k rozvoji onemocnění je zmiňována i práce u PC či jiná sedavá zaměstnání, která mohou být spojována se stresem a tedy i vyšším svalovým napětím. Tyto vnitřní síly a svalové nerovnováhy, které si zpravidla člověk neuvědomuje, zhoršují funkci především v oblasti páteře a horních končetin. MUDr. Pavel Drbal, specialista na rehabilitační a fyzikální medicínu, varuje, že jednostranné statické zatížení spojené s vnitřní tenzí nejprve vede k rozvoji nepříznivých funkčních a za nějakou dobu i strukturálních změn kloubů.

Menopauza jako bod zlomu
Zatímco vznik artrózu si můžeme pěstovat už od mládí, neboť krom postupného opotřebení kloubní chrupavky věkem hraje roli i životní styl (nezdravé stravovací návyky a způsob života), za jeden z nejčastějších důvodů vzniku osteoporózy u žen je považován pokles estrogenu po menopauze. V postmenopauzálním období dochází k průměrnému úbytku kostní hmoty o 1-2% za rok v závislosti na genetické výbavě a životním stylu, což znamená, že během pěti následujících let po menopauze může žena ztratit až pětinu veškeré kostní hmoty. Velkým problémem osteoporózy je fakt, že může zůstat dlouho nepoznána. Prvním pozorovatelným příznakem může být snižování výšky a zakulacování zad. Většinou však její počátek signalizuje nepříjemná až ostrá bolest při nečekané zlomenině. Snížení kvality života je pak pro seniory velmi náhlé a rapidní, s výraznými riziky opakování zlomenin či dokonce úmrtí.

Důležitá je prevence
I když významnou roli hraje genetická predispozice, je důležité onemocněním kloubů předcházet. Ochrana kolagenu je obzvlášť důležitá, neboť tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Prevenci proti onemocnění můžete začít třeba změnou životosprávy. Udržujte si ideální váhu a dobrou fyzickou kondici. Důležitá je také zdravá a pravidelná strava bohatá na dostatek vitamínů a minerálů. Podle moderních poznatků hraje v procesu obnovy kosti zásadní roli kolagen. Jako velmi účinné se v tomto ohledu ukázaly tzv. kolagenní peptidy, kombinované s vápníkem a dalšími látkami, přispívajícími k mineralizaci mladých kolagenních vláken a stimulujícími kostní metabolizmus. Přípravkem obsahujícím celý komplex těchto látek je např. Calcidrink®, komplexní přípravek pro výživu kostí. Kromě kolagenního hydrolyzátu a vápníku obsahuje navíc ještě horčík, zinek, měď, jód, fluór ve vysoce využitelných formách, vitaminy D, K, C, E a bylinné extrakty léčivých rostlin.

Komentáře