Autorské čtení v Pivovarském muzeu v Plzni

Reklama

Výstava Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty, pořádaná u příležitosti 175. výročí uvaření ležáku Pilsner Urquell, láká k návštěvě nejen milovníky piva a historie.  Expozice je k vidění do konce září na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj a až do konce roku v Pivovarském muzeu v Plzni, kde je navíc 20. září od 16:30 připraveno volně přístupné autorské čtení knihy Staré plzeňské hostince. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25486″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“434″}}]]

Pasáže ze své knížky Staré Plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo bude číst Markéta Maškovská, která je také autorkou výstavy. Návštěvníci se mohou těšit na zasvěcené a zajímavé vyprávění o dobách dávno minulých, o „zlatých časech“ plzeňského pohostinství v 19. a na počátku 20. století. Vedle množství pozapomenutých rázovitých postav plzeňské hospodské scény si připomenou i mnohé slavné osobnosti, jako byl Mikoláš Aleš, Jindřich Mošna, Vendelín Budil, Miroslav Tyrš nebo Josef Skupa, a přenesou se do časů, kdy neexistovaly telefony a televize, rozhlas byl teprve v plenkách. Právě hostince tehdy byly místem, kde se lidé nejen setkávali a bavili, ale kde také získávali informace.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25487″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Hlavní část výstavy Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty týkající se pohostinství obecně je instalována ve výstavních prostorách Pivovarského muzea v Plzni, kde jsou mimo jiné k vidění i jedinečné předměty ze soukromých sbírek potomků plzeňských hostinských. Druhá část výstavy je  umístěna na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde jsou na výstavních panelech zprostředkovány příběhy významných historických plzeňských hospod a hotelů, které čepovaly pivo Pilsner Urquell v minulosti a čepují ho i dnes.  Menší části výstavy jsou rozšířeny i do vybraných plzeňských hospod.

Zdroj: www.prazdrojvisit.cz

Komentáře