Bezpečnostní dveře jako legální ochrana proti vloupání

Zloději dnes při vloupání používají stále nové a propracované metody a neváhají loupit i pro pár stovek. Loupí se všude, nejvíce vloupání je ale dlouhodobě v Praze, Ústeckém kraji a ve Středních Čechách.

Nejvíce vloupání dlouhodobě v Praze, nejméně na Zlínsku
Podle projektu Česko v datech v absolutních počtech krádeží vloupáním dlouhodobě vede Praha, v průměru posledních dvanácti let zde policisté řešili přes 9 600 vloupání ročně. V těsném závěsu je Středočeský kraj, tam se v průměru od roku 2005 řešilo téměř 8 200 vloupání ročně. Při zohlednění počtu obyvatel v jednotlivých krajích zůstane s nejvyšším počtem krádeží vloupáním opět Praha, za ní pak Ústecký a Středočeský kraj. Nejbezpečněji je pak v tomto ohledu v krajích Zlínském, Pardubickém a na Vysočině.

Pozor na podvody
Ostražitost před falešnými podomními prodejci a jinými podvodníky má už člověk zažitou. V České republice ale operují také desítky skupin, které, zejména na sídlištích, plošně prodávají a instalují lidem nekvalitní a nefunkční bezpečnostní vložky a jiné komponenty. Často se tito falešní prodejci nestydí předstírat, že jsou posláni společenstvím vlastníků, nebo bytovým družstvem, odkazují se na jména sousedů, čímž se snaží vzbudit důvěru. Nejen, že tak lze přijít o peníze, vyhozené za nefunkční a předražené bezcenné zámky, ale také se množí případy, kdy tyto skupiny jsou napojené na různé lupiče a těm předávají náhradní klíče od nainstalovaných vložek, takže mohou loupit na jistotu a se vším pohodlím. Jedinou jistotou je nákup bezpečnostních dveří a veškerého příslušenství u prověřených prodejců či přímo u výrobce.

Obranou jsou bezpečnostní dveře
Proti lupičům se lze účinně bránit certifikovanými bezpečnostními dveřmi a dodržováním základních pravidel bezpečnosti. „Proti často velmi důmyslným trikům či moderním metodám jako je bumping jsou jedinou obranou kvalitní bezpečnostní dveře certifikované ve třetí či čtvrté bezpečnostní třídě. Když je zloději vidí, automaticky jdou dále, protože jsou si jistí, že některý další byt zabezpečen nebude,“ říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domácností, Next. „Bezpečnostní dveře v běžných podmínkách zloděj nepřekoná ani za použití nejmodernějších metod a takto zabezpečené byty vykrádány nejsou,“ dodává odborník.

Bezpečnostní kamery, pozor na právo
Stále rozšířenějším nástrojem ochrany majetku se stávají bezpečnostní kamery. Jejich použití ale rozhodně není právně jednoduché. Majitelé totiž mohou zasahovat do soukromí natáčených osob. K provozování kamerového systému se lze uchýlit až tehdy, pokud nelze účelu dosáhnout jinak, například dostatečným fyzickým zabezpečením. A jestliže kamera uchovává pořízené záznamy a na jejich základě lze identifikovat konkrétní osoby, je nutné se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Snímané osoby musí být rovněž o provozování kamerového systému vhodným způsobem informováni.

„Zlodějům vedle nezabezpečených vstupních dveří do domácností nejvíce nahrává nevšímavost sousedů. Přitom dobré vztahy mezi sousedy a přehled, kdo v domě bydlí a kdo se v něm pohybuje jsou tou nejjednodušší ochranou,“ informuje Ivan Pavlíček, Next.

Jak ochránit byt před zloději?
Odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT odpovídá na nejčastější dotazy týkající se zabezpečení domácnosti.

Jak nejlépe zabezpečit byt proti zlodějům?
Podle polohy bytu se až 90 % vloupání uskutečňuje přes vstupní dveře, menší množství okny a balkóny (v nižších podlažích a pod střechou). Proto jsou základem každého zabezpečení kvalitní certifikované bezpečnostní dveře. Pokud bydlíte v bytě, kde jsou reálně ohrožena i okna, je třeba použít mříže či bezpečnostní fólie. Pro úplný klid je optimální elektronický zabezpečovací systém, který vhodně doplní mechanické zabezpečení.

Je vhodné pořídit na vstupní dveře dílčí oplechování zámku a instalace závor?
Dílčí „vylepšování“ dveří rozhodně nedoporučuji, neboť jen bezpečnostní dveře skutečně odstraní všechna slabá místa vstupu. Přídavnými systémy vstupní dveře ještě více oslabujete. Pevnost řetězu je totiž dána pevností jeho nejslabšího článku a nalezení slabiny na různě záplatovaných dveřích trvá bytařům pár minut.

Co znamenají bezpečnostní kategorie dveří?
Bezpečnostní kategorie definované novou evropskou normou obsahují 6 kategorií. Výrobky nižších kategorií (1. a 2.), jsou sice levnější, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem. Skutečné bezpečnostní dveře začínají od 3. bezpečnostní třídy. Pro soukromé či firemní objekty je obvykle maximem 4. bezpečnostní třída. Výrobky 5. a 6. kategorie jsou používány pro speciální aplikace strategického významu (elektrárny, banky, vojenské objekty apod.).

Jak poznám kvalitní bezpečnostní dveře?
Zjistěte si reference, dejte na doporučení. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy tuhé kovové konstrukce, s celoplošným plechovým krytím, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Dveře jsou obvykle zajištěny v deseti až dvaceti bodech a jsou vybaveny kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře jsou rovněž vybaveny speciální ochranou vložkou a zámkem. Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejen nejpřísnější technická, ale i estetická kritéria. Samozřejmě musejí mít i příslušné certifikáty a atesty.

Je velký rozdíl v bezpečnostních dveřích na míru a klasických hobbymarketových dveří?
Pokud chcete skutečně kvalitní bezpečnostní dveře, volte dveře na míru. Při boji s bytaři jsou totiž milimetry přesnosti rozhodující pro to, jaké nářadí bude moci zloděj použít. Všichni víme, jak rovné a pravoúhlé jsou naše byty a domy, rovně zazděné zárubně jsou skutečnou raritou a odchylky někdy činí i několik centimetrů. Je proto téměř nezodpovědné instalovat tak zásadní výrobek, jako jsou bezpečnostní dveře bez předchozího zaměření a výroby na míru.

Zdroj: Next

Komentáře