Češi utracejí za zvířata tisíce

Není novinkou, že Češi jsou milovnicí domácích zvířat. Každá druhá domácnost má svého mazlíčka. Z toho 48 % jsou psi. Jen v Praze je u pražského magistrátu evidováno více než 100 tisíc psů, a to se nejedná o úplně přesné číslo, protože ne každý chovatel má svého psa evidovaného. Lidé často šetří sami na sobě, ale co se týče čtyřnohých mazlíčků, nebojí se více šáhnout do kapsy. Podle nejnovějšího průzkumu GFK za psí krmivo utratí Češi 10 tisíc korun. Další 3000 jdou na doplňky, jako jsou pelíšky či hračky. Majitelé koček oproti tomu za krmivo zaplatí ročně 7000 Kč.

„Chovatelé si uvědomují, že pokud si připlatí za kvalitní granule, může jim to v důsledku ušetřit peníze za veterinární péči. U nás vzrostl prodej kvalitních krmiv oproti loňskému roku o 35 %,“ doplňuje průzkum dlouholetý výrobce zvířecího krmiva – Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz. Podle průzkumu nakupují lidé pro své psy nejčastěji suché krmivo, mokré krmivo hraje spíše doplňkovou roli. Chovatelé nakupují především ve specializovaných prodejnách a na internetu, nejpopulárnější je pak 10-15 kg balení granulí. V průměru jsou psi chovaní v českých domácnostech 6,5 let staří, váží přibližně 17 kg, jsou nekastrovaní a nemají průkaz původu

Psy chovají více ženy
Z nedávného průzkumu GFK také vychází, že psa si pořizují více ženy (42 %) než muži (34 %).  Co se týká nákupu krmiva, tak také dominují ženy. To doplňuje i Martin Pučálka: „U nás z 95 % nakupují pouze ženy. Je vidět, že se ženy starají nejen o žaludky lidských členů rodiny, ale prakticky o všechny. “ Zajímavostí také je, že rybičky si pořizuje 18 % naší populace. Ty si pak pořizují více muži.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15518″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

A když jste pod stromeček dostali mňoukací dárek, jak má vypadat správná výživa koťat pro jejich zdravý růst
Chystáte si pořídit malé koťátko? Na jeho příchod je ale důležité se řádně připravit a řídit se několika pravidly. Především v oblasti výživy, protože pokud chceme, aby z kotěte vyrostla krásná kočka nebo statný kocour, musíme si na správné výživě dát opravdu záležet.

Kotě se zpravidla pořizuje od 13. týdne jeho života, to je doba, kdy přechází od kojení k pevné stravě. Pokud kotě oddělíte od matky dříve, hrozí při přechodu na jinou stravu, než je mateřské mléko, závažné žaludeční potíže. Pořizujete-li si kotě do osmi měsíců věku, je dobré zvážit, zda si nevzít rovnou dvě. Nejlépe pak sourozence. Protože koťáta se tak spolu zabaví a vy můžete zmírnit rizika případného poškození bytu, které kočky z „nudy“ často mohou způsobit.

Krmíme až 6x za den
Koťata rostou až 10x rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy naprosté maximum. Strava musí být bohatá na vitamíny a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin a málo uhlohydrátů. Rozhodně nejsou vhodné produkty s obsahem jater, ty jsou pro kočky moc energeticky vydatné.

„Koťata mají velmi malý žaludek, je proto nutné krmit je několikrát denně, aby do sebe dostala optimální dávku všech živin a vitamínů. Opravdu malé kočky krmíme až 6x denně,“ říká odborník na výživu koček Martin Pučálka. Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa nebo speciální mléko pro kočky. Později přidáváme granulovanou stravu. Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostaneme tak do kočky více tekutin. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. „Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně. Buďte pravidelní a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády,“ dodává odborník Martin Pučálka.

Důležité je také naučit koťata dodržovat pravidelný pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Také je oddělujte od misek s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu.

Tip redakce:
Psi nebo kočky nám přinášejí radost, ale občas je s nimi náročné udržet dokonale čistou domácnost. Nyní jsou k dostání na našem trhu unikátní produkty Simple Solution. Ty pomáhají udržovat čistý domov. Obsahují speciální patentovanou pro-bakterii, která svými enzymy rozkládá organické nečistoty ze zvířat, především pak jejich zápach.

Značka Simple Solution nabízí několik druhů přípravků s použitím na běžné druhy povrchů na čištění pelíšků, matrací, koberců, polstrování v autě, sedaček apod. Většina čisticích prostředků na trhu obsahuje detergenty a fosfáty, které pouze maskují zápach vůněmi nebo odstraňují nečistoty. Po čase se ale špína a zápach vrátí. Simple Solution se liší využíváním pro-bakterií produkujících enzymy.

Enzymy se aktivují až kontaktem se špínou nebo zápachem, jen tehdy pro-bakterie produkují enzymy rozkládající organické látky, které zcela zničí nečistoty. Úplné odstranění skvrn a pachu omezuje např. další přeznačkovávání stejného místa. V nabídce jsou i speciální přípravky, které slouží například na odstranění moči a zápachu po ní, snížení zápachu kočkolitu, nebo prostředky pomáhající štěňatům vykonávat potřebu na jednom místě a další.  

EXTREME Enzymatický odstraňovač zápachu a nečistot pro psy –  Vyvinuto speciálně k odstranění nejhorších nečistot a zápachu jako je psí moč, výkaly a zvratky. Obsahuje unikátní pro-bakterie, které produkují čistící enzym. Odstranění zápachu působí preventivně proti tvoření nového. 500ml k dostání za 259 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15520″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Psí pisoár Pee Post – Skvělá pomůcka při učení psích hygienických návyků. Pomáhá při udržování čisté zahrady. Feromony, které kolík obsahuje, podporují psa k vylučování v určité části zahrady. K dostání za 219 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15521″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Sprej pro nácvik hygieny –  Podněcuje štěně k čůrání na jednom místě. Lze využít v domě i venku na zahradě. Zkracuje čas nácviku hygienických návyků. Sprej aplikujte na podložku hlavně po jídle, pití, spánku či hře. 500 ml k dostání za 219 Kč.

 [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15522″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Enzymatický odstraňovač a čistič moči – Speciálně vytvořeno k rozložení proteinů obsažených v moči. Vhodné i na zaschlou moč. Ideální k aplikaci na koberce, čalounění, nebo pevné podlahy. K dostání za 279 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15523″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Komentáře