Český štamgast je tím nejnáročnějším hostem

Je český štamgast na vymření? Na základě klesajících prodejů piva v hospodách se může zdát, že to s českým štamgaststvím jde z kopce. Nicméně z čerstvých průzkumů a názorů hospodských vyplývá, že věrní čeští pivaři nejspíš jen mění své zvyklosti. I když moderní štamgasti nesedí u piva každý den, do hospody chodí pravidelně a jejich vztah k pivu zůstává pevný. Což je důležité nejen pro spotřebu piva, ale i pro udržení jeho kvality. Štamgast je totiž tím prvním, kdo pozná, že na pivu není něco v pořádku, že sklo není tak čisté, jak vždy bývá, že ten nový výčepní prostě není takový machr, jako byl Fanda a svou nespokojenost dá okamžitě znát.

Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS)* za rok 2016 klesá objem prodejů piva v hospodách. Spotřeba piva v restauracích versus prodané pivo v obchodech se vloni dostala na poměr 39 : 61 přitom před deseti lety to byl poměr 49 : 51. „Štamgasti, jak je máme zažité v představách, tedy ti každodenní návštěvníci jedné hospody, spíše ubývají. Dnešní pivaři volí nejen větší rozmanitost, co do počtu hospod, které navštěvují, ale jsou také náročnější na kvalitu čepovaného piva,“ osvětluje nový trend dlouholetý hospodský z pražské Dejvické Sokolovny, Michal Zvěřina.

Obchodní jednání v hospodě? Proč ne!
Pivaře lze rozdělit na ty, kteří se nebojí neustále objevovat něco jiného a nedokáží tak jednoznačně určit, kterou hospodu mají nejraději. Prostě, když mají chuť na pivo, zapadnou do nějaké nejbližší a neřeší to. Hlavně, když si tam pochutnají na pivu. Pak jsou ale srdcaři, kteří na „tu svoji“ nedají dopustit.  Na štamgastství a jeho proměny se zaměřuje také čerstvý průzkum ppm factum pro pivovar Gambrinus** provedený mezi konzumenty alkoholických nápojů. Průzkum ukazuje, že každý čtvrtý konzument piva má jednu nebo dvě oblíbené hospody, kam chodí (muži i ženy vyrovnaně). Celkem 36 % pak má oblíbených hospod několik, které střídá dle nálady (39 % mužů a 30 % žen).

Ze stejného průzkumu též vyplývá, že přes 26 % pivařů navštěvuje hospodu jednou týdně a 11 % uvedlo, že posedět do restaurace zajdou dvakrát či třikrát v týdnu. Navíc řádově jeden ze třiceti spotřebitelů pak do hospody i v současnosti zavítá čtyřikrát nebo i vícekrát za týden. „Zajímavé je, že se zvyšující se úrovní a kvalitou čepovaného piva i dalšího servisu nám přibývají i noví stálí hosté, zcela odlišní od těch štamgastů, kteří k nám chodili třeba před deseti lety.  Nejčastěji jsou to právníci nebo podnikatelé, kteří v hospodě u piva vedou například obchodní jednání,“ uzavírá Michal Zvěřina.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24153″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus. Při naražení tanku zazní gong

Štamgasti ale nechodí do „té své oblíbené“ jen na pokec s kamarády, známými a obchodními partnery, ale i proto, že tam mají skvělé pivo. A pokud se tu čepují ležáky, a navíc z tanků, má taková hospoda výhodu, protože zejména tankové pivo a ležáky pivaři vyhledávají čím dál častěji. „Toto jsou nyní dva veliké taháky, které s jistotou naše hospody pravidelně plní,“ potvrzuje Pavel Zítek, sládek z pivovaru Gambrinus, který zaváží na tři sta tankových hospod napříč republikou. Statistiky ČSPS za uplynulé roky vykazují stabilní růst prodeje ležáků a prodaného tankového piva.

Z průzkumu pro pivovar Gambrinus vyplývá i to, že dnešní pivaři věnují zvýšenou pozornost nejen tomu, jaké pivo pijí, ale zaměřují se i na to, zda je pivo dobře načepované a vychlazené. Z dat vychází, že více než dvě třetiny pijáků piva je s tím, jak v jejich hospodě čepují pivo spokojena. „Štamgasti jsou pro kvalitu piva v hospodě velmi důležití. Poznají jakýkoli výkyv v chuti piva, protože ho ochutnávají na stejném místě a mají tak srovnání. Sedávají většinou blízko výčepu a jsou dobrou kontrolou výčepních. Mnozí už se s výčepním dobře znají a nedělá jim problém mu kamarádsky vysvětlit, pokud pivo není podle jejich gusta. Bývají nároční. Zajímá je nejen teplota piva, jeho pěna nebo říz, ale i to, zda je pivo čerstvé a kdy byl sud nebo tank naražen. Proto doufám, že zatím snad štamgasty jako ohrožený druh označit nemůžeme. My se o jejich zachování rozhodně snažíme. Pro štamgasty našich hospod připravujeme pravidelná setkání se sládky, kde jim vysvětlujeme, co je v péči o pivo důležité, jak se správně čepuje a mnoho dalšího. Nově teď také přicházíme s pivním rituálem, který by štamgasty mohl zaujmout. V některých našich tankových hospodách se rozezní gong vždy, když hospoda narazí nový tank,“ říká sládek Gambrinusu Pavel Zítek.

*Statistiky ČSPS za rok 2016
**Průzkum ppm factum, podzim 2016, reprezentativní vzorek 1000 respondentů ve věku 18-65  let;  lidé, kteří pijí alkohol alespoň 1x za rok

Vědeli jste?
• Pivovar Gambrinus razí dlouhodobou strategii pro posílení návštěvnosti českých restaurací a hospod. Proto v jeho portfoliu figurují Nepasterizovaná desítka i dvanáctka, Nefiltrovaný Gambrinus a mnoho limitovaných edicí piva Gambrinus, které jsou k dostání pouze v čepované podobě a exkluzivně je tak ochutnají pouze spotřebitelé v restauracích a hospodách.
• Tradiční portfolio nabízí výčepní pivo Gambrinus Originál 10, světlý ležák Gambrinus Premium, Gambrinus Dry s nižším obsahem cukru a Gambrinus radlery ve třech ovocných příchutích.
• Díky používání tradičních českých pivovarských surovin a dodržování originálních varních postupů ve spojení s moderními technologiemi je Gambrinus hrdým nositelem chráněného zeměpisného označení České pivo.

Tip redakce:
Prague Pride podporuje i skotská whisky Johnnie Walker
Stylový outdoorový bar, spousta skvělých koktejlů z rukou profesionálních barmanů, ale i instaprint a originální fotostěna. To vše se letos chystá Johnnie Walker nabídnout v rámci Prague Pride 2017. Ten zaplaví pražské ulice od pondělí 7. srpna až do neděle.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24156″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“331″}}]]

Tento festival tolerance určený nejen gayům, lesbičkám, transgender lidem, ale také široké veřejnosti, opět slibuje nabitý program. Jeho součástí bude letos i Johnnie Walker, nejprodávanější skotská whisky na světě. „Johnnie Walker je značka, která se snaží lidi inspirovat, a proto jsme se rozhodli tento festival svou účastí podpořit,“ říká Jiří Procházka, Senior Brand Manager Johnnie Walker, jež v České republice spadá pod Stock Plzeň-Božkov. Není tak divu, že v rámci tohoto „zbytečného festivalu“, jak se Prague Pride letos sám označil, se s Johnniem Walkerem setkáte.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24157″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“275″}}]]

To nejzajímavější vás čeká na Letné
Tradiční Prague Pride pochod, který vyjde ve 13 hodin z Václavského náměstí, bude zakončen v Letenských sadech. Přestože se s Johnniem Walkerem potkáte již v rámci něj, v Letenských sadech určitě nezapomeňte navštívit jeho stylový kontejner s outdoorovým barem. „Zde vám profesionální barmani namíchají skvělé koktejly z naší whisky a budete mít možnost využít i originální fotostěnu nebo instaprint, díky němuž získáte skvělou fotku už na místě,“ dodává Senior Brand Manager Johnnie Walker, Jiří Procházka. Neváhejte tak tento stánek, kde můžete ochutnat jednu z nejstarších whisky, určitě navštívit.

Zdroj: Gambrinus a Johnnie Walker

Komentáře