Cestujeme na dovolenou: Jak vybrat vhodný nosič na kolo?

Reklama

Letní prázdniny pomalu, ale jistě klepou na dveře a mnoho motoristů, a zároveň i vášnivých cyklistů, řeší problém, jak nejlépe přepravit jízdní kola s sebou na dovolenou nebo chalupu. Na trhu existuje několik druhů nosičů jízdních kol, které mají své specifické vlastnosti, výhody, ale i nevýhody.

Nosiče kol na zadní část vozu (5. dveře)
Nosiče kol na zadní dveře automobilu jsou vhodné pro přepravu jízdních kol u vyšších typů aut či u automobilů, které převáží na střeše vozu jiný náklad. Tyto nosiče je většinou možné namontovat pouze na doporučené typy vozů specifikované výrobcem nosiče. Existují ale i univerzální typy, které samozřejmě nelze použít na jakékoliv vozidlo, ale je třeba jejich použití na konkrétní vůz odzkoušet. Tento typ nosiče lze použít na vozidlech typu sedan, hatchback a také na vozy s rovnou zádí. To znamená, že jsou vhodné především pro automobily SUV nebo vozidla s karoserií kombi. Kromě použití na karoserii sedan, kde se nosič umisťuje na víko kufru, je potřeba počítat s tím, že bude omezena funkce zadního stěrače, neboť horní část nosiče se opírá o zadní okno. Při montáži kol je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození karoserie vozidla, např. odření laku pedálem jízdního kola apod.

Výhody:
• Skladné nosiče, které uvezou několik kol najednou
• Upínání kola bude hračka, manipulujete s ním totiž v malé výšce
• Před vjezdem do garáže nemusíte kola sundávat

Nevýhody:
• Po dobu převozu kol je kufr bohužel nepřístupný
• Nosič částečně omezuje výhled zadním oknem
• Nejedná se o univerzální nosič pro všechny typy aut

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22878″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Střešní nosiče na kola
Nejrozšířenější typ nosiče kol, který se jednoduše připevní na střechu vozidla. Tyto nosiče navíc bývají velmi variabilní, a tak pro ně nebývá problém přeprava kol všech velikostí. Je však třeba, aby si uživatel spolu s cyklonosičem zakoupil i příčné střešní nosiče, které mají mnohostranné využití (v zimě na ně lze třeba upevnit střešní box). Tyto příčníky se buď uchytí za lem karoserie nade dveřmi nebo na podélné střešní nosiče vozidla (tzv. hagusy), kterými bývají vybaveny vozidla combi nebo SUV. Na tyto střešní příčníky se pak upevní nosiče jízdních kol. Jízdní kolo se osadí do střešního nosiče a zafixuje se na něm. Střešní nosiče jízdních kol mohou být uzamykatelné, a tak je vaše kolo v bezpečí. Nespornou výhodou je pak možnost instalace na téměř jakýkoli typ automobilu, takže vám nosič zůstane i po zakoupení nového vozidla.

Výhody:
• Příznivá cena – pro každé kolo kupujete jeden nosič
• Na běžnou střechu bez problémů umístíte až čtyři kola
• Nosič je velice skladný. Když jej nepoužíváte, nezabere mnoho místa
• Při změně auta můžete nosiče dál používat

Nevýhody:
• Počítejte s tím, že manipulace s kolem ve výšce může být namáhavá
• Neobejdete se bez střešního nosiče (příčníků), na který se nosiče kol upínají
• S koly na střeše do garáže pravděpodobně nezaparkujete, nezapomeňte proto kola vždy sundat
• Zvýšený aerodynamický odpor a spotřeba, citlivost na boční vítr

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22879″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“402″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Nosiče kol na tažné zařízení
Tyto držáky kol na tažné zařízení jsou uživatelsky nejpříjemnější alternativou přepravy jízdních kol, protože ty jsou umístěné v přístupné výšce, což výrazně usnadňuje manipulaci a neomezuje vás to při parkování v garážích. Tento typ nosičů umí přepravit i čtyři jízdní kola současně. Vhodné jsou i pro převoz elektrokol, která jsou podstatně těžší než běžná jízdní kola. Nezbytným předpokladem pro využití této možnosti přepravy kol je vybavenost vašeho vozu tažným zařízením (koulí). Zadní nosič kol drží právě pouze na kouli tažného zařízení a nedotýká se karoserie vozu. Většinu typů je navíc možné sklopit kvůli lepšímu přístupu do zavazadlového prostoru vozu.

Výhody:
• Skladné nosiče, které uvezou až čtyři kola
• Montáž zvládnete levou zadní, poradí si i netechnický typ
• Když změníte auto, můžete nosič opět používat
• Díky funkci sklopení otevřete páté dveře, i když jsou zrovna kola v nosiči

Nevýhody:
• Vyšší cena
• U některých vozidel může nosič omezit výhled zadním oknem
• Podle české legislativy musí být na nosiči kol na tažné zařízení připevněna registrační značka vozu, a to tak, aby byla viditelná. To znamená, buď dočasně přemístit zadní RZ na nosič, nebo absolvovat cestu na příslušný úřad, kde Vám vystaví tzv. 3. registrační značku.

Ideální je požádat o pomoc s výběrem vhodného nosiče kol odborníky. Nejrychlejší způsobem je navštívit například některou z více než 80 kamenných prodejen sítě Auto Kelly, kde, jak říká ředitel marketingu Michal Knor, „z nabídky cyklonosičů vybere opravdu každý: ten, kdo chce ušetřit i ten, který chce vyšší kvalitu. Kupříkladu náš střešní nosič Carface Tour nedávno získal v časopisu dTest hodnocení Velmi dobrá kvalita“. V Auto Kelly nabízejí veškeré druhy nosičů jízdních kol nejen od značky Carface a rádi s vámi na místě zkonzultují vhodné řešení pro váš vůz a vaše potřeby. Odpadne vám také časový pres a vše vyřídíte ihned na jednom místě.

Zdroj: Auto Kelly

Komentáře