Co dát miláčkovi – tedy tomu čtyřnohému…

Nenechte se „zblbnout“ reklamou, sami si rozhodněte, co by vaše kočka či pes kupovali, a to podle složení nebo na základě líbivé etikety… Čím se při výběru řídit, radí odborník.

Nabídka petshopů, supermarketů nebo online-obchodů se zvířecí výživou je v dnešní době opravdu veliká. Určitě chcete pro svého čtyřnohého miláčka to nejlepší a ve snaze dát mu to nejkvalitnější kupujete krmivo, které má v podtitulu název superprémiové nebo prémiové a doufáte, že zvíře tak dostává to nejlepší. Bohužel tyto názvy jsou ve většině případů pouze marketingovým tahem, protože složení mohou mít naprosto stejné.

V dnešní době neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. V souvislosti s krmivy se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků – prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné. „Jedná se ale spíše o marketingové taháky než o pravdivé rozdělení krmiv, protože z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto „kvalitativních“ kategoriích nejsou,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka. O kvalitě krmiva musí proto vždy rozhodnout složení. To je to jediné, co může říct, jestli je krmivo kvalitní. „Jedna nejmenovaná známá značka má dokonce takové složení, že by spíše odpovídalo krmivu ekonomickému (tedy tomu nejlevnějšímu, které seženete v běžných obchodech) a přitom na obalu má napsáno  superprémiové krmivo. Nejdůležitější je tak vždy složení, to jediné je ukazatelem kvality krmiva,“ dodává Martin Pučálka.

Zjistěte si, kde se krmivo vyrábí
Dříve se dělila krmiva pouze na marketová a pak prémiová. Později přišla superprémiová krmiva a přibývaly další názvy – naturální, ultraprémiové atd. Těchto „superlativ“, která mají nalákat koncové spotřebitele, je dnes skutečně mnoho. „Kvalitní granule nebo konzervy by neměly obsahovat obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla nebo soli, které nejsou dobré pro trávení a patří mezi nejčastější alergeny. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin,“ dodává Martin Pučálka. Důležitým faktorem je i kvalita vstupních surovin. Pokud bude mít krmivo odpovídající složení, neznamená to ještě, že bude dobře fungovat. Za to pak mohou méně kvalitní suroviny. Tyto informace na obalech většinou nenajdete, takže je důležité se „pídit“ po informacích jinou cestou např. na internetu. Důležitým faktorem v této souvislosti je renomé výrobce a továrna, kde se krmivo vyrábí. Někteří výrobci na vyžádání poskytnou informace o původu surovin nebo jejich kvalitě. Je ale nutné stále hledat.

Vyzkoušejte holistické receptury
Z marketingových superlativ se malinko vymyká jedna skupina krmiv, která si říkají holistická. Ta by měla mít pozitivní vliv na zdravotní stav psa a jeho celkovou vitalitu. Neměla by obsahovat suroviny nevhodné pro výživu. Krmivo je většinou vyrobeno z kvalitních surovin dle holistických receptur, které obsahují bylinky na zdravé zažívání psů. Holistické granule mají také vysoký obsah masa, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Holistická krmiva vycházejí z predikce, že prevence je lepší než péče, a proto obsahují suroviny, které mají mít kladný vliv na celý organismus psa.

Zeptali jsme se za vás:
Jaká strava je nejvhodnější pro štěňata?
U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj.  Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin – aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství okolo 27%, u menších plemen okolo 30% bílkovin. Důležité ale je, aby jejich velká část byla ze živočišných zdrojů, protože Pes je masožravec a nejlépe je tráví. V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. Důležité je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Vhodné je 30 minut.

Má mít pes po celý den misku se stravou volně k dispozici?
Obecně je lepší dát psovi misku pravidelně v době krmení. Je dobré, když pes ví, kdy je doba jídla a pokud ji nevyužije a nesní ji, má smůlu a jídlo dostane až příště. Klidně počkejte s miskou do dalšího krmení. Pes bude vyhladovělý a vše sní, tak jak má. Navíc se naučí jíst pravidelně. Čerstvá voda pak musí být samozřejmě k dispozici po celý den. Většina problémů s přijímáním potravy je často způsobena nevhodnými návyky, špatnou výchovou, nikoliv stravou samotnou.  

Jak dlouho by měl pes po jídle odpočívat?
Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by po jídle odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předešlo se tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst, půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce. 

Tip redakce:
Psí konzerva Marp Pure Lamp
Chcete svému pejskovi zpestřit klasickou granulovanou suchou stravu? Vhodným doplňkem jsou konzervy. Ty se hodí pro pejsky s nadváhou pro ty, kteří méně pijí nebo nechtějí klasické granule jíst. Holistické konzervy Marp jsou kompletním krmivem a představují dobrou alternativu vůči granulím. Jehněčí konzerva Marp Pure Lamb obsahuje 71 % masa, 28 % jehněčího vývaru a prospěšné minerály. Holistická řada Marp přináší receptury, které splňují maximální požadavky na špičkové složení. Vysoký obsah masa a receptury bez obilovin tvoří základ veškerého krmiva Marp.K dostání na Krmiva-pucalka.cz: 400 g za 55 Kč a 200 g za 37 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19218″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“327″}}]]

Rukavice na odstranění zvířecích chlupů Hair Lift Cloves
Rukavice značky Simple Solution mají jedinečný povrch, díky kterému lze odstranit chlupy i z problémových povrchů jako jsou textil, koberce, závěsy, povlečení a podobně. Použití je velmi jednoduché a dají se pohodlně prát v pračce. V balení jsou 2 kusy rukavic v univerzální velikosti. K dostání na Krmiva-pucalka.cz za 259 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19221″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“277″}}]]

Komentáře