Co je nového v estetice, v umělé inteligenci a v managementu?

Sháníte odborné rady? Vše stručně, srozumitelně, seriózně naleznete na stránkách tří pozoruhodných knížek. Chybí vám čas na pročítání obsáhlých publikací, energie na vyhledávání hodnověrných internetových zdrojů či odhlodání pustit se do zdolávání komplikovaných odborných textů, a přesto chcete zůstat „v obraze“? Vítané řešení nabízí profilová edice nakladatelství Nová beseda, trefně nazvaná Co je nového. Renomovaní autoři na méně než sto stranách, čtivým a srozumitelným jazykem shrnují stav přemýšlení, bádání a diskuse, aktuálně zkoumané otázky a myšlenkové proudy z nedávného vývoje ve svém oboru. Klíčovou devizou v rámci non-fikční literatury je vícestupňové, nekompromisní ověřování publikovaných fakt.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11947″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Tereza Hadravová: CO JE NOVÉHO V ESTETICE. Co je krása a co ošklivost?
Jaký smysl má umění? Proč by společnost měla podporovat tvorbu a recepci uměleckých děl? Tyto dávné otázky filozofů dnes častěji zaznívají z vědeckých pozic. Psychologové, biologové či neurovědci se pokoušejí odhalit, v čem spočívá mocná působnost uměleckých děl. Nalezené odpovědi nejsou revoluční, ale zdá se, že se díky nim v estetice děje cosi nového. Kniha sleduje některé ze soudobých pokusů přivést k sobě dva způsoby řeči – filozofickou reflexi a vědecký výzkum na první pohled téhož předmětu: uměleckého díla.

O autorovi: Tereza Hadravová je editorkou mezinárodního odborného časopisu Estetika. The Central European Journal of Aesthetics. Absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a část studia strávila v zahraničí na Simon Fraser University ve Vancouveru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11948″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Roman Barták: CO JE NOVÉHO V UMĚLÉ INTELIGENCI. Ze života chytré techniky.
Roboti, drony a různý software se z laboratoří přesouvají do běžného života. Sebere nám umělá inteligence práci? Nebo se naopak máme těšit, že budeme mít více času na jiné aktivity? Máme se obávat vzniku super-inteligence, která bude znamenat konec lidstva? Kniha přináší přehled aktuálních celosvětových trendů ve výzkumu umělé inteligence, vysvětluje její podstatu a používané techniky.
O autorovi: Roman Barták je počítačový vědec a profesor Univerzity Karlovy v Praze, zástupce vedoucí katedry teoretické informatiky a matematické logiky. Je šéfem výzkumné skupiny Constraint & Logic Programming. Mezi jeho výzkumné zájmy patří kromě umělé inteligence oblast automatického plánování či optimalizace průmyslových procesů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11949″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Stanislav Háša: CO JE NOVÉHO V MANAGEMENTU. Kdy se budete těšit na pondělí?
Futuristické vize předpokládaly, že rozvoj technologií každému z nás umožní v práci trávit méně času. I když se kolem nás změnilo mnoho, nejběžnějším modelem vztahů na pracovišti zůstává hierarchie nadřízený – podřízený. Mohl by náš vztah k práci i ke kolegům vypadat jinak? Kniha rozebírá aktuální hledání nových cest, jak nastavit organizace a vést spolupracovníky. Budou vůbec ještě management či manažeři potřební? Jak bychom pracovali bez nich?

O autorovi: Stanislav Háša je vedoucí katedry managementu Vysoké školy ekonomické v Praze. Předtím byl personálním ředitelem v České pojišťovně, vedl poradenský tým ve společnosti Deloitte k projektům v oblasti lidského kapitálu či pracoval v oblasti fúzí a akvizic. Je zakladatelem rozvojového a terapeutického centra PoPoli, působí jako kouč, lektor a terapeut. Jeho vášní je facilitace skupinových procesů a přinášení lidského rozměru do organizací.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11946″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“552″}}]]

Andrea Slováková

Nakladatelství Nová beseda
Nezávislé nakladatelství non-fikční literatury Nová beseda založila a vede „renesanční“ žena Andrea Slováková – nakladatelka, dokumentaristka, kurátorka, pedagožka, experimentální filmařka a teoretička filmu. Knihy z Nové besedy jsou úspěšné u čtenářů i v odborných profesních kruzích. Publikace Filmové právo získala 3. místo v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2015. Znaky a významy v evoluci postoupily do užšího výběru v kategorii Odborná literatura soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2015. První díl edice Co je nového v biologii od Antona Markoše, vyšel v říjnu 2015. Značný ohlas zaznamenala také kniha Co je nového ve vzdělávání Tomáše Feřteka, kterou například Filip Struhárik ve své recenzi označil za knihu, kterou by si měl přečíst ministr školství, úředníci, učitelé i rodiče.

„Ať už jsme odborníky v jakékoliv oblasti, interdisciplinarita prostupuje naši každodennost. Potřebujeme vědomosti z jiných oborů, ať už k práci, anebo proto, že nás prostě zajímají, protože nám umožňují najít jiné úhly pohledu. Nová beseda vznikla z vášně pro poznání a uvědomění si nemožnosti obsáhnout všechny přesahy, které by zvídavý člověk chtěl. Proto edice Co je nového poskytuje kvalitní základní orientaci. Navíc na konci každé knížky je 10 tipů na odborné knihy, pokud by čtenář měl zájem v průzkumu daného oboru pokračovat,“ říká Andrea Slováková. 

Nové tituly Co je nového v estetice, Co je nového v umělé inteligenci a Co je nového v managementu, a další, zakoupíte v e-shopu https://novabeseda.cz a v kvalitních knihkupectvích. Co je nového – edice pro všechny zvídavé, kteří chtějí mít přehled o aktuálním dění v nejrůznějších oborech.

Komentáře