Co o hmyzu nevíte?

Léto je tady, takže všichni do plavek a k vodě nebo do přírody. Jenže co s tím hmyzem?

Znáte to, děti jsou zvídavé a to jejich věčné PROČ? dokáže občas i dospělého člověka pěkně zaskočit. A přitom jde ve většině případů o tak jednoduchou a logickou otázku. S nadcházející sezónu hmyzu se nabízí takových otázek několik – vyzkoušejte si, zda byste na ně i vy dokázali odpovědět!

1) Proč bolí, když mě bodne vosa?
Vosa bodá z důvodu obrany či útoku. „Má speciální žihadlo, na které je napojen jedový váček, který obsahuje směs látek působících jako toxiny.“ říká Mgr. Kateřina Jůzová, entomoložka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Čím více se cítí ohroženy, tím bolestivější je pak vosí bodnutí. V jedovém sáčku je také obsažen feromon, kterým vosy svého nepřítele „označkují“, aby upozornily další vosy na nebezpečí a ty mohly nepřítele snáze zacílit.

2) Proč komáři létají hlavně večer?
Je to z toho důvodu, že jsou malí a horké letní teploty vysilují jejich malé tělo. Musí totiž umět dobře hospodařit s vodou, aby nevyschly. Přes den proto většinou odpočívají – ideálně někde v místě s vyšší vlhkostí, tudíž nejčastěji u rybníků či bazénů. Jejich aktivita proto začíná až se západem slunce.

3) Padají klíšťata ze stromů?
Tento velmi rozšířený mýtus není pravda. „Klíšťata se pohybují pouze nízko nad zemí, kde číhají na své hostitele – tedy na nás a zvěř. Na stromy nelezou.“ vyvrací zažitý mýtus entomoložka. Může se sice stát, že klíště nalezneme i na horní části těla, je to ale z toho důvodu, že si buď lehneme do trávy, případně nahoru klíště doleze po oděvu či pod ním. Určitě je tedy vhodné chránit před klíšťaty celé tělo účinným repelentem (např. Diffusil).

4) Proč mě komár vždycky najde?
Při hledání hostitele se komáři orientují především čichem. Mají k tomu uzpůsobený speciální orgán na tykadlech. Ten slouží k rozpoznávání různých pachů a také k detekci oxidu uhličitého, který vydechujeme a díky tomu jsme pro něj poměrně snadným cílem.

5) Co dělají klíšťata v zimě?
Všechny stádia klíšťat (larvy, nymfy i dospělci) přes zimu přezimují. Mohou být nasátí či nenasátí, to nehraje žádnou roli. Většina tedy přežívá a k aktivnímu životu se vrací s prvními teplotami nad nulu. Jejich hlavní sezóna pak trvá od března do září.

Tip: Pokud se chcete otravnému hmyzu vyhnout, vsaďte na prevenci v podobě repelentu Diffusil. Repelent se bez problému vejde do kabelky či batohu a ušetří vám mnoho budoucích trápení. Slouží k odpuzování nejrůznější havěti, jako jsou komáři, klíšťata nebo muchničky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9165″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“192″}}]]

K dispozici je i varianta Diffusil repelent Kids. Ta obsahuje výtažky aloe vera, která poskytuje přirozený chladivý a hydratační efekt a D-Panthenol, který je znám pro své hojivé účinky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9164″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

 

 

Komentáře