Co potřebuje člověk od života?

Reklama

Dnešní doba přináší hodně změn. Jaké rady vám dá osobní koučka Denisa Linhartová?

Jistota
Stane se vám někdy, že se přistihnete, jak potřebujete mít nějakou jistotu? Máte svůj oblíbený hotel, oblíbenou kavárnu, kde jsou fajn lidi, jistotu v práci, v partnerovi a v lidech okolo vás. Ale někdy se přihodí, že se vaše venkovní jistota vytratí. Najednou nemáte pevnou půdu pod nohama, rádi byste se spoléhali na druhé, ale z nějakého důvodu to najednou nejde.

Bezpečí
Člověk od mala se rád cítí v bezpečí. Jakmile takový pocit nemá, cítí se být stále ve střehu, něco hledá a neví co to je. Všichni se chceme cítit v bezpečí. Jenže někdy se prostě stane, že život s vámi zatočí. Sebere vám práci, u které jste brali jako samozřejmost, že tam pracujete, pobíráte plat a nemuseli jste nic řešit. Jenže život s vámi může mít jiné plány, než jen „lenošit“ mít stereotypní život, chodit do práce a z práce, vyzvednout děti, sportovat a tak dále. Každý den to samé. Někomu vyhovuje, že nemusí nic řešit. Někomu, že v tom stereotypu má svou jistotu. Ale prožívá opravdový život plný radosti?

Ztráta
Ztratili jste bezpečí ve venkovních materiálních věcech, chytáte se lanka, kde můžete, ať už v partnerovi, nebo kdekoli jinde? Máte pocit, že ztrácíte svou jistotu a najednou nevíte, kým jste?
Je potřeba začít hledat sám u sebe. Nikde jinde totiž jistotu a bezpečí nenaleznete. Jistotu máte jen v sobě. Je dobré začít poznávat sám sebe, v co věříte, jestli věříte sami v sebe nebo jestli dáte víc na názory druhých. Vy jediní víte, co máte za pocity. Víte, čím jste si v životě prošli, jaké zkoušky jste v životě měli, jak jste se s nimi vypořádali a to vše vám dodá sílu věřit sám v sebe. Jakmile poznáte sami sebe a dáte důvěru sami sobě, už vás nic nepřekvapí. Nebudete už věřit lidem, s jejichž názory jste se sice neztotožňovali, ale přesto jste souhlasili a vzali je za své. Začnete život žít podle sebe a jen tak můžete poznávat krásu života, směr a cestu, která je jen vaše a proto bude vždy ta správná.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27940″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“360″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kolotoč
Život přináší neustálé změny, někdy je těch změň více a jsou menší, nejsou tak náročné, jindy zas je to sice jedna změna, za to pořádná. Pokud je člověk zvyklý na stereotyp a má v něm bezpečí, pak to pro něj může být dost těžké. Drží se zuby nehty svého stereotypu, ve kterém má to bezpečí. Je potřeba si uvědomit, že změny se mohou dít i bez toho, aby to s vámi zacloumalo. Představte si dětský kolotoč na pouti. Pokud se pevně držíte stereotypu, jen sedíte a točíte se jak na kolotoči, za chvilku se vám začne motat hlava, chcete to zastavit, ale nejde to. Někdo začíná mít strach, nebo cítit bezmoc. Je potřeba si uvědomit, že můžete převzít zodpovědnost sami za sebe, stát uprostřed a jen se dívat jak se kolotoč točí. Záleží jen na vás, jestli si ho trochu roztočíte nebo přibrzdíte. Máte najednou tu jistotu, vy máte ovladač v ruce. Hlava se vám netočí, protože se na to díváte a pozorujete změny s vnitřním klidem a máte bezpečí sami v sobě. Takže kdykoli budete cítit, že vás změny pohlcují, vraťte se zpět k sobě.

Ukázka krátké meditace na vnitřní klid
Zavřete si oči a pozorujte jen svůj dech. S každým výdechem si představte, jak z vás odchází veškeré napětí, veškerý stres. Jděte v meditaci jakoby do svého srdce, kde je vaše bezpečí. Naberte tam tolik klidu, kolik potřebujete. Několikrát si i můžete zopakovat při nádechu jsem a při výdechu v bezpečí. Přestaňte bojovat se změnami, které museli přijít, jen je pozorujte z bezpečí svého srdce.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27941″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Život je neustálá změna a proměna
Nic není stálé, vše se točí, vše se rodí. Můžete mít neustále nové začátky, které zároveň přináší nové zážitky, nové prožitky, nové přátele a nové zkušenosti. To, co bylo včera, už není. Budoucnost ještě není a je jen dnešek, to je asi jediná jistota z venku ale vše co je nové se rodí. Rodí se uvnitř nás a tam vzniká opravdová radost.

Denisa Linhartová
Od roku 1999 působí jako kouč osobního rozvoje, sebeuvědomění, výcviku relaxačních a meditačních technik. Poskytuje individuální konzultace, ve kterých se zaměřuje na nalezení podstaty problému, nalezení skrytého potenciálu a jeho využití a neopakování chyb z minulosti. Vede skupinové kurzy relaxačních a meditačních technik a je zakladatelkou projektu relaxačních her pro děti.
 
Zdroj: www.denisalinhartova.cz

Komentáře