Co tentokrát přinesl největší americký sportovní svátek?

Reklama

Super Bowl se hraje každoročně již od roku 1967. Díky sportovním výkonům a doprovodné show za účasti známých osobností patří k nejsledovanějším televizním sportovním událostem. Loni jeho finále sledovalo v USA 172 milionů diváků, podobné množství sledovalo zápas i letos a bylo tak svědky pro mnohé překvapivého vítězství.

Super Bowl LII je finálový zápas play-off severoamerické NFL (National Football League). Odehrál se v noci z neděle na pondělí 4. února a vysílalo jej několik vybraných televizních stanic, mezi kterými nechyběl ani Sport 2.

Šestý prsten? Možná za rok
Tento rok se do finále opět probojovali New England Patriots, se kterými síly poměřili hráči Philadelphia Eagels, stejně jako v roce 2005. Hvězdné duo Patriots, trenér Bill Belichick a quaterback Tom Brady z týmu Patriots, jsou už v Super Bowlu jako doma. Bylo to jejich osmé společné finále, a zatímco Belichick je už mezi trenéry v čele tabulky počtu vítězství osamocen, Brady měl šanci stát se se šesti prsteny pro vítěze nejúspěšnějším hráčem NFL. Zápas ale nakonec 41:33 vyhrál tým Philadelphia Eagels a Brady si tak na případné šesté prvenství musí minimálně rok počkat. Výsledek překvapil mnohé diváky, stejně jako sázkové kanceláře, které předpovídaly úspěch Patriotů.

Astronomické sumy za reklamu
Tento sportovní svátek je v našich končinách znám hlavně díky velmi drahým a poutavým reklamám. Cena za 30 sekundový spot se letos vyšplhala na astronomických $7 700 000. Cena za mediální prostor tak oproti minulému roku výrazně narostla, loni se totiž vyšplhala „jen“ na $5 000 000. Za sekundu reklamního sdělení tak tento rok společnosti zaplatily $257 000. Událost je známá také díky vystoupením světových hudebních hvězd. Americkou státní hymnu zazpívala zpěvačka Pink, v poločase se svou show vystoupil Justin Timberlake, jenž jím vzdal hold zpěváku Princovi. Timberlake vystoupil v poločase zápasu již potřetí, což se zatím žádnému jinému interpretovi nepodařilo. Zároveň však byl i součástí jednoho z největších skandálů historie Super Bowl, když v roce 2004 během vystoupení s Janet Jackson strhl část jejího kostýmu tak, že odhalil její nahé ňadro. Tato aféra údajně kromě jiného vedla k zavedení několikasekundového zpoždění všech přímých přenosů, aby tak bylo možno podobným incidentům zamezit.

Loňských 30 rekordů
Super Bowl je ale samozřejmě především o sportu – americkém fotbale, který přináší mnohé krásné příběhy i okamžiky. I letošní ročník drží své prvenství, a to v počtu získaných bodů. 74 bodů nikdy dříve nebylo zapsáno. K historicky prvnímu vítězství dovedl tým Philadelphia Eagels quaterback Nick Foles, který před startem sezóny vystupoval ještě pod nálepkou náhradník. Také loňský zápas se zapsal do historie Super Bowl a to díky největšímu obratu. Do konce zápasu zbývalo už jen 17 minut a Atlanta Falcons vyhrávala nad New England Patriots zdánlivě nepřekonatelným score 28:3. Avšak díky mnoha úžasným herním momentům se nakonec vítězství dočkali Patriots, kteří tak získali pátý titul. V tomto zápase navíc padlo dalších 30 různých rekordů. Nejen, že finále bylo poprvé rozhodnuto až v prodloužení, i 25 bodový rozdíl se dosud nikomu nepodařilo překonat.

Cena za lístky stoupá
Letošní zápas se odehrál na stadionu U.S. Bank Stadium v Mineapollis. Krytý stadion s kapacitou 73 000 diváků poskytl útočiště před silnou minnesotskou zimou. Cena za běžný lístek se pohybovala od $3 750 až po $40 000 za nejlepší místa spolu se vstupenkou na předzápasovou party a přístupem na trávník po skončení klání. Průměrná cena lístků se pohybovala okolo $9 000 (oproti loňským $6 000) a vstupenky tak byly v historii Super Bowl nejdražší. VIP lístky se pak údajně prodávaly až za milion dolarů.

Super Bowl v České republice odvysílala v přímém přenosu televizní stanice Sport 2. Pokud Vám zápas utekl, nebo byste si chtěli připomenout jeho jedinečné momenty, nalaďte si dnes ve 21:00 sport1tv.cz!

Zdroj: www.amcnetworks.com/amcni

Komentáře