Deset nejlepších turistických zážitků v olympijském městě bohů – Rio de Janeiru

Reklama

V pátek začínají v brazilském Rio de Janeiru letní olympijské hry 2016. Kam se vypravit kromě slavného stadionu Maracanã ve městě, které proslavily karnevaly, samba a nádherné pláže? Tady je deset tipů pro turisty, ať už se tam vydají na olympiádu anebo kdykoliv jindy.

1. Let helikoptérou nebo na rogalu
Samotné Rio de Janeiro je božské, ale jednoznačně nejkrásnější je shora. Vyhněte se davům na klasických vyhlídkách a zaleťte si nad městem v helikoptéře. „Doporučuji velký okruh s odletem z Cukrové homole anebo si připlaťte za let rogalem nad městem s instruktorem. Je to bezpečné a je to pohled pro bohy,“ říká Jozef Zelizňák z cestovní kanceláře S.E.N., která vozí turisty do 150 zemí světa. Z Cukrové homole je krásný výhled na celý oblouk slavné pláže Copacabana.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9776″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

2. Vlakem až k nohám Krista
Odvezte se vlakem k jednomu ze sedmi divů světa – na špičatou horu Corcovado. Turista se ocitne přímo u nohou obrovského Krista a naskytne se mu ten nejkrásnější pohled na město – na celé Rio, stadion Maracanã, Cukrovou homoli, mrakodrapy centra i slavné pláže Botafogo, Flamengo, Copacabanu i Ipanemu. Také se tu otevírá krásný pohled na jezero Lagoa s úžasnou botanickou záhradou.

3. Hurá na pláž
Na pláž Copacabana se chodí bez kabelky a jen s pár drobnými v kapse. Všechny věci by měly zůstat na hotelovém pokoji. „Doporučuji sledovat čilý život ve vodě i na suchu, prohlížet si krásná těla Brazilců i skromné bikiny sexy Brazilek,“ říká Jozef Zelizňák z cestovní kanceláře S.E.N. Ten si tady nikdy neodpustí skleničku koktejlu caipirinhe (složené z cachaçy, třtinového cukru a limety), něco si koupí na bleším trhu, pak zažene hlad rybími kuličkami bolinhas de bacalhau a žízeň vodou z kokosu. Předtím, než turista vkročí na pláž, musí si v obchodě s botami koupit žabky, bez nich se tu totiž neobejdete. Jejich cena je proti Evropě minimální a výběr neuvěřitelný.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9777″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

4. Po stopách Franka Sinatry
Druhá nejznámější pláž Ipanema inspirovala Franka Sinatru ke složení písně Girl from Ipanema. Ta vznikla v nedalekém baru Garota de Ipanema, kam je možné se vypravit na oběd zakončený portugalským koláčkem. Liberálním duším lze doporučit vychutnat si západ slunce v nejotevřenější části pláže, která je vyhrazená pro lidi bez vyhraněného názoru na sexuální orientaci. Panuje tu geniální večerní atmosféra.

5. Muzeum zítřka
V centru města nedávno vyrostla překrásná moderní stavba od architekta Santiaga Calatravy s názvem Muzeum zítřka a jedná se o nekrásnější moderní stavbu Jižní Ameriky. Je krásná zvenku a zajímavá zevnitř. Budovu lze obdivovat s čerstvou ovocnou šťávou, připravují ji na každém kroku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9778″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

6. Dlaždičkové schody
Takové schody nikdy jinde ve světě nenajdete. Jsou celoživotním dílem umělce Selaróna, který je vlastnoručně obložil dlaždičkami dovezenými z celého světa. Dvě stejné byste marně hledali, můžete si ale zkusit najít nějakou z Čech. U schodů, které vedou do bohémské čtvrti Santa Teresa, se scházejí turisté z celého světa a baví se zde brazilská mládež.

7. Karneval a Silvestr
Olympiáda se koná jednou za čtyři roky a v Brazílii navíc poprvé. Rio však zažívá několik vrcholů každý rok. Ten největší nastává začátkem roku – jedná se o nejslavnější karneval na světě. Velkolepý je také Silvestr na Copacabaně, kde příchod roku oslavují dva miliony lidí oblečení v bílém.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9779″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

8. Tipy pro sportovního turistu
Rio žije sportem. Pokud se sem někdo vypraví mimo olympiádu, nesmí si nechat ujít fotbalový zápas na nejslavnějším stadionu světa Maracanã, nebo si jít zaběhat kolem jezera Lagoa, surfovat v místech, kde se potkává Copacabana s Ipanemou. Může také předvést své svalnaté tělo na hrazdách městských parků nebo si zahrát naboso fotbal či plážový volejbal v písku Copacabany. „Třeba se vám povede dát jesličky budoucí brazilské fotbalové hvězdě, pláž je jich totiž plná, Rio fotbalem žije,“ dodává Jozef Zelizňák z cestovní kanceláře S.E.N., která se specializuje na exotiku.

9. Skvělé jídlo
V Brazílii ještě nikdo nezhubl. Jídlo je tu skvělé. Tady je tip na gastronomickou vycházku. Kávu a koláč mají nejlepší v nejslavnější historické kavárně Colombo. Otevřeli ji před 120 lety a obrovská zrcadla sem přivezli z belgických Antverp. Na oběd se vyplatí sejít z turistických chodníčků a zastavit se v bohémské čtvrti Santa Teresa v tradiční restauraci Bar do Minheiro, anebo si koupit sendvič v hipsterské kavárně Cafecito. Hledáte větší luxus? Pak je tu restaurace Lasai v čtvrti Botafogo. Má michelinskou hvězdu, leží mimo turistickou Copacabanu a nabízí jídla brazilské kuchyně. Neturistický zážitek nabízí i poloostrov Urca ve stínu Cukrové homole. V baru se stejným názvem si objednejte krevety, ledové pivo, sedněte si na zeď a užívejte si s místními. Nikde jinde se nebudete cítit víc „carioca“, tak se říká místním.

10. Na co si dát pozor
Pas do zadní kapsy, peníze do ledvinky za opaskem, do ruky foťák, na krk zlatý řetízek a hurá na Copacabanu. „Takový turista má stoprocentní jistotu velkého dobrodružství. Do hotelu se vrátí jen v trenkách a tričku,“ uvádí Jozef Zelizňák z cestovní kanceláře S.E.N., která se specializuje na exotiku. V Riu je sice vyšší kriminalita, ale pokud se budete chovat obezřetně, nic se vám nestane.
Také virus zika nepředstavuje pro většinu návštěvníků Brazílie nebezpečí. Cestu by měla zvážit čerstvě těhotná žena, případně žena ve třetím měsíci gravidity. Ostatní si ani nevšimnou, že nemoc překonali.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9780″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

 

Komentáře