Deset tipů při nástupu do nové práce

Reklama

Prošli jste úspěšně výběrovým řízením, získali nové místo, ale čeká vás ještě jeden stresující zážitek – první den v novém zaměstnání. Na vás je, abyste se sžili s novými kolegy, s chodem firmy a šéf a spolupracovníci si vás oblíbili. Na nástup do první nebo nové práce je dobré se připravit. Desatero užitečných rad pro úspěšný start v novém zaměstnání nabízí Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

Buďte sami sebou
Nepřetvařujte se, nesnažte se přehnaně zapůsobit. Síla prvního okamžiku je velká a na delší dobu určí vzájemné vnímání, navíc lidé si tento názor neradi opravují. Pokud chcete, aby s vámi byli ostatní spokojeni, abyste pro ně byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Jste-li přátelští, extrovertní a mnohomluvní, neskrývejte to. Když jste introvertní, buďte takoví od počátku. A pokud jste negativní bručoun, řekněte to rovnou a nesnažte se být vtipným bavičem. Umožníte tím svému okolí vytvořit si správný první dojem a vaši noví kolegové pak nebudou mít problém si vás zařadit a respektovat.

Pozor na první dojem
To, jak se hned první den prezentujete před svými novými kolegy a nadřízenými, může rozhodnout o vaší kariéře na dlouhou dobu, přinejmenším můžete dlouho pracovat na tom, abyste napravili případný negativní první dojem. Proto přijďte včas, nejlépe s mírným předstihem. Zamyslete se nad tím, co si vezmete na sebe, abyste se cítili komfortně, a zároveň vyhověli dress-code společnosti; samozřejmě dbejte pečlivě na upravenost a hygienu. Nervozitu z nového prostředí a kolektivu pomůže překonat vaše naladění. Nasaďte úsměv – nejen, že budete lépe působit na své kolegy, pomůže to i vaší psychice. Nezapomeňte zdravit, pokud se o to nepostará někdo jiný, kolegům se představte.

Soustřeďte se na práci a plňte, co jste slíbili
Než do sebe nasajete kulturu nové firmy a zažité normy chování, koncentrace na práci vám umožní nedělat chyby v osobní komunikaci. Nemusíte lámat rekordy, pracujte pokud možno bez nedostatků a v přiměřeném tempu. A pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Je dobré si získané informace zapisovat, dělat si poznámky, abyste se neptali na stejné věci opakovaně.
I když se plnění slibů zdá jako triviální rada, ne pro každého je samozřejmostí. Nenastupujte do zaměstnání s tím, že pracovní dobu prosedíte u internetu a činnost budete předstírat jen tehdy, půjde-li šéf kolem.

Snažte se nechybovat, ale případnou chybu přiznejte
Nikdo není neomylný a buďte si jistí, že zvláště ze začátku se nepodaří vše, jak byste chtěli. Snažte se proto maximálně soustředit a nedělat zbytečné boty, ale pokud se tak stane, nezatloukejte. Jestliže se na pochybení později přijde, ocitnete se v mnohem trapnější situaci, než kdybyste svou chybu přiznali rovnou. A navíc budete jen těžko získávat ztracenou důvěru.
 
Využijte zkušební dobu i pro sebe
Zkušební doba je určená k tomu, aby zaměstnavatel „otestoval“ vaše schopnosti a předpoklady pro danou pozici. Je to ale také období, které byste měli využít, abyste posoudili, jestli se vám nově získaná práce líbí, vyhovuje vám kolektiv a kultura firmy, do které jste nastoupili. A zhodnotit, zda zaměstnavatel splnil to, na čem se s vámi dohodl. Neměli byste se proto bát zeptat na obvyklý způsob komunikace ve firmě, řešení běžných situací a zaběhnuté normy chování.

Ptejte se, komunikujte
Začlenění do kolektivu je pro nováčka těžké, ale buďte si jistí, že to není lehké ani pro vaše kolegy. V tomto „oťukávacím“ období je důležitá komunikace – a i když je dobré nebýt příliš familiární, navázání osobních vazeb je důležité. Navíc v současné době je při přijetí nového člověka často posuzována nejen jeho odborná způsobilost a předpoklady pro danou práci, ale také schopnost začlenit se do stávajícího kolektivu a fungovat jako přínosný člen týmu.

Nehodnoťte, neposuzujte, nejprve poznávejte novou firmu
Nejdříve je třeba poznat nové prostředí, potom teprve hodnotit nebo dokonce kritizovat. I v případě, že jste již v daném oboru zkušení, nevynášejte unáhlené soudy. V každé firmě jsou trochu jinak nastavené procesy, jiný kolektiv, jiná vnitřní kultura, takže co fungovalo na jednom místě, nemusí být ideální i jinde. Proto nesrovnávejte s minulou prací, pokud budete od prvního dne vysvětlovat, co vše je v dané společnosti špatně a co byste udělali jinak a lépe, nejspíš si koledujete o rychlé rozloučení. Rodí-li se vám v hlavě plány na zefektivnění některých úkonů, schovejte si je na později.

Ujasněte si pár věcí již před nástupem
Na svůj případný start ve firmě myslete už ve finále výběrového řízení. Nebojte se zeptat již při pohovoru, které konkrétní úkoly budou vaší pracovní náplní a co se od vás očekává. Předejdete pak mnoha problémům a případnému rozčarování po nástupu. Pokud jste tak neudělali již před pracovním pohovorem (a že byste měli), zjistěte si o dané společnosti co nejvíce. Ale i když to uděláte, o vnitřním chodu a kultuře firmy se většinou moc nedozvíte – ale nebojte se. V mnoha firmách je dobrým zvykem s nově přijatými kolegy absolvovat tzv. induction day nebo jak je zažité u nás „úvodní kolečko“. Jeho cílem je poskytnout novému zaměstnanci základní informace tak, aby se dokázal co nejlépe zorientovat – získá informace o firemní kultuře, vedení společnosti, významných projektech a zakázkách. Také převezme pracovní pomůcky a vybavení, čipové karty pro vstup, apod. Součástí úvodního dne často bývají i základní školení (IT, BOZP).

Trvejte na potřebných náležitostech
Na personálním oddělení by na vás měla při nástupu čekat pracovní smlouva. Ta musí být písemná a měla by zahrnovat specifikace termínu nástupu do práce, druhu práce, místa nebo míst výkonu práce. Nemusí obsahovat ujednání o mzdě – ta může být sjednána ve zvláštní dohodě nebo stanovena vnitřním předpisem, kolektivní smlouvou nebo mzdovým výměrem či vhodnou kombinací předchozího. V tom případě je ale zaměstnavatel povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy. Ve smlouvě také nemusí být uvedena zkušební doba, pokud se ale zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou, že ji chtějí, musí být dohodnuta nejpozději v den nástupu. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda údaj o délce pracovního poměru odpovídá dohodě. V pracovní smlouvě musí být také specifikováno, zda v případě přesčasů vzniká nárok na jejich proplácení a v jaké výši. Nezapomeňte si vzít potřebné osobní doklady – počítejte s tím, že budete řadu věcí vyplňovat a podepisovat.

Tip redakce:
Ve dnech 12. a 13. října – se na výstavišti PVA v Praze Letňanech otevřou brány největšího veletrhu práce u nás – Profesia days 2016. Po dva dny budou moci jeho návštěvníci přímo kontaktovat zástupce zajímavých zaměstnavatelů, zmapovat své možnosti na trhu práce, ale také načerpat inspiraci pro svůj vlastní (nejen) kariérní rozvoj. Již tradičně bude připraveno profesionální zázemí pro uchazeče o zaměstnání, organizace veletrhu ale reflektuje také změny na trhu práce, takže mnoho zajímavých aktivit zde najdou i ti, kteří práci sice nehledají, ale uvažují o změně místa nebo se zamýšlejí nad směřováním svého profesního života.

„Veletrh Profesia days pořádáme letos již pošesté. Za tu dobu se pracovní trh v České republice, a s ním i náš veletrh, poměrně změnil,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz, který veletrh pořádá. „Očekáváme, že i letos nás navštíví lidé, kteří hledají práci, ale zaměřujeme se i na aktivity a podporu pro ty, kteří uvažují o změně práce, rozvoji své kariéry, jejím skloubení se soukromým životem, případně o nalezení nového impulzu a směřování nejen v pracovním životě. Proto jsme pro letošek pozvali řadu inspirativních osobností, jejichž přednášky jsou volně přístupné pro všechny návštěvníky veletrhu.“

Už tradičně budou součástí veletrhu další zajímavé aktivity v rámci poradenské, testovací, přednáškové a testovací zóny. Návštěvníci veletrhu budou mít možnost za pomocí odborníků sestavit svůj profesní životopis, vytisknout jej, absolvovat pracovní pohovor „na zkoušku“, a rovnou vyrazit za HR pracovníky zúčastněných firem. Na veletrhu půjde přímo kontaktovat zástupce předních českých i nadnárodních firem ze všech segmentů – jmenujme například společnosti IKEA, Amazon, Huawei, Komerční banka nebo Accenture. Připraveno je také kariérní poradenství, pracovně-právní poradna nebo možnost otestovat své jazykové nebo IT znalosti. Kromě přednášek na hlavním pódiu bude probíhat i tzv. Master Class program s přednáškami zaměřenými na poradenství pro uchazeče o práci. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11614″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“338″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Ideamaker, kreativec, ale i herec a režisér Čeněk Stýblo z legendární dvojice ViralBrothers začínal jako amatér s kamerou v ruce na české internetové televizi Stream. Postupem času prorazil se svým kolegou Erikem Meldikem i na sítí Youtube, kde se jejich videa stávala okamžitě virálními a patřila mezi nejsledovanější na českém internetu. Nakonec se ViralBrothers podařilo i to, co v České republice v jejich oboru zatím nikdo jiný nedokázal – pronikli i přes jazykovou bariéru na globální trh a dnes jejich videa počítají zhlédnutí na desítky miliónů. Čeněk Stýblo ve své přednášce na veletrhu Profesia days, která proběhne ve středu 12. 10. od 12:30 hodin vysvětlí, jak se k těmto číslům dostal, jaké překážky překonal při cestě za svým snem a jak se v dnešní době dá vydělat vytvářením videí na Youtube.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11613″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Marián Jelínek

Jak se motivovat k úspěchu prozradí na Profesia Days osobní kouč Jaromíra Jágra Marian Jelínek. Nedostatek motivace ve chvíli, kdy se vám daří a když se pouštíte do něčeho nového, většinou nebývá problém. Udržet si ji ale i ve chvíli, kdy se vám zrovna nedaří či ve chvílích rutiny a každodenního opakování je mnohem těžší. Jak na to poradí jeden z nejznámějších českých osobnostních koučů a zároveň úspěšný hokejový trenér Marian Jelínek. Ten se ve své kariéře právě zacházením s motivací dlouhodobě zabývá a využil ji například i při mnohaleté spolupráci s českou hokejovou legendou Jaromírem Jágrem. S tím pracoval jako jeho osobní kouč, a pomáhal mu s dosahováním jeho sportovních výsledků, stejně jako s trvalým udržováním psychické pohody. Kromě toho ale také dosáhl mnoha úspěchů jako hokejový trenér, ať už šlo o zlatou medaili z MS v roce 2005 ve Vídni, či 2 mistrovské tituly s pražskou Spartou. Kromě sportovců a jejich tréninku a vedení se ale věnuje také poradenství ve formě přednášek i osobních kurzů pro vrcholové manažery a podnikatele. K tomu ho přitom dovedlo právě jeho celoživotní spojení se sportem, díky kterému začal zjišťovat, co vlastně stojí za dosažením štěstí a úspěchu v životě. Kromě zaměření na výsledky a jejich naplňování tak špičky českého i světového byznysu vede k tomu, jak se nenechat svou prací zahltit a jak se kromě kariérních úspěchů soustředit i na naplnění dalších oblastí života. Přednáška Mariana Jelínka proběhne ve středu 12. 10. ve 12:00 na hlavním pódiu na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany.  Vstup na ni je, stejně jako na celý veletrh Profesia days, zcela zdarma. Kromě motivace se Marian Jelínek zaměří také na to, co mají vrcholový sport a byznys společného. A jaké vlastnosti je nutné mít pro dosažení kariérních úspěchů v jakémkoli oboru. Kromě Mariana Jelínka se na akci objeví i další známe osobnosti z řad koučů a osobností českého sportu. Ať už jde o mistra světa ve sportovním aerobiku Davida Hufa, který se vysvětlí, proč k úspěchu v životě potřebujete starat se nejen o své tělo, ale i o svou mysl. Či Olgu Šípkovou, další známou fitness trenérku a koučku, která poradí jak si udržet zdravý životní sty i se sedavým kancelářským zaměstnáním. Ti na veletrhu vystoupí ve středu 12. října v 18:30.

 [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11615″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Sesterská dvojice A Cup of Style se svým blogem začala ještě před tím, než bylo oběma dívkám osmnáct. Dnes jim i v mladém věku jejich blog a Youtube kanál umožňuje živit se tím, co je zároveň jejich zdaleka největším koníčkem. Na Profesia days ve středu od 11:30 hodin prozradí, jak se změnil jejich počáteční plán, jak rostly spolu se svým blogem, a proč nechtějí pracovat jen pro peníze, ale hlavně pro radost. Vystoupí zde i herní vývojář, designér a producent hudebních klipů Vít Haratek, který má na kontě cenu MTV, cenu Anděl za videoklip roku nebo umístění v prestižním žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes. Ve své přednášce, kterou si můžete poslechnout ve středu 12. 10. ve 13:30 na hlavním pódiu, zmíní svůj osobní příběh a tipy na to, co považuje za důležité na cestě k úspěchu.

Profesia days chystají řadu novinek, takže rozhodně stojí za to udělat si 12. nebo 13. října čas a vyrazit do Letňan na veletrh. Vstup pro návštěvníky je zdarma, vstříc potřebám těch, kteří chtějí veletrh navštívit po pracovní době, vychází i změna návštěvní doby – ve středu 12. 10. bude možné veletrh navštívit až do 20 hodin. Další informace o veletrhu, například program přednášek, najdete na http://www.profesiadays.cz/.

Komentáře