Dílo spisovatele a básníka Jaroslava Holoubka v oceňovaném představení

Reklama

V moderním světě se zapomíná na poezii, alespoň mladá generace už o ni ví jen to, co se nazpaměť naučí na zkoušku ve škole a po ní to hned zapomene. Kolik mladých lidí si ale pod jménem básníka či básnířky v učebnici představí opravdového člověka? Člověka, který žil bohémským životem, prožíval každou vteřinu naplno a své emoce a pocity vyjadřoval pomocí tužky a papíru? Takových lidí je málo.

Členové brněnského Divadla Agadir zpracovali dílo jednoho z českých básníků trochu jinou a srozumitelnou formou. Vystoupení vyprávějící život spisovatele a básníka Jaroslava Holoubka, plné krásných básní, se setkalo s velkým úspěchem v Brně a nyní i v Praze.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19693″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Poezie nemusí upadnout v zapomnění, ale je třeba najít cestu, aby v ní našli zalíbení i mladí lidé. Autorka představení o nedávno zesnulém Jaroslavu Holoubkovi dramaturgyně divadla Milena Fucimanová byla dlouhá léta členkou Obce spisovatelů a básníkovou dobrou přítelkyní. Představení Fucimanová postavila na pravdivých událostech, které čerpala z rozhovorů, které spolu vedli. Autorce přispěla i rodina Holoubka, která se s divadlem podělila o takové skvosty jako je například básníkův deníček z dětských let. Díky tomu se povedlo pravdivě a poutavě zpracovat průřez dílem básníka Jaroslava Holoubka a líbivě přiblížit divákovi jeho život.

„Jaroslava jsem znala a vážila si ho, byl to jedinečný člověk. Nechtěla bych, aby jeho dílo bylo zapomenuto, a tak jsme s kolegy z divadla Agadir připravili tento jedinečný projekt. Máme za sebou dvě vystoupení, jedno v Brně a jedno v Praze. Naším přáním je v tomto pokračovat a ukázat i mladým lidem, jak krásná poezie může být,“ dodává spisovatelka a zakladatelka divadla Agadir Milena Fucimanová. Představení proběhlo v krásných prostorech Cafe Italia na Staroměstském náměstí v samém srdci staré Prahy. Kromě básní ze všech třinácti Holoubkových básnických sbírek si diváci poslechli i ty, které psal jako dítě i ty, které nestihl vydat. „Poslední sbírku, která se měla jmenovat Horoskop tance nestihl Jarda vydat, ale věřím, že se najde někdo, kdo to udělá za něj,“ uzavírá Milena Fucimanová.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19694″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Komentáře